Yandex; آیا در ایران جایگزین گوگل می شود؟!

452399 433 خبر مرکزی

بر اساس گزارش StatCounter، موتور جستجوی روسی Yandex در حال حاضر محبوب ترین موتور جستجو در روسیه است که رقابت نزدیکی با گوگل دارد. این اولین بار نیست که در ایران خبری از یاندکس و استفاده از این موتور جستجو منتشر می شود.

وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات سال گذشته اعلام کرد که در نوامبر 2014 وزرای ارتباطات دو کشور با یاندکس برای ایجاد دفتر موتور جستجوی یاندکس در ایران و گسترش فعالیت های تجاری ایران برای رفع انحصار شرکت های آمریکایی مذاکره کردند. اما در آن زمان و یک روز پس از انتشار این خبر در حالی که وزیر روسیه هنوز در ایران بود، شرکت یاندکس خبر افتتاح دفتر در ایران را تکذیب کرد.

یاندکس هشتمین موتور جستجوی بزرگ جهان است و اگرچه سرویس جستجوی گوگل در این کشور فیلتر نیست، اما روس ها تمایل بیشتری به استفاده از یاندکس دارند. این موتور جستجو در ایران بدون فیلتر است، زیرا چندی پیش کاربران ایرانی با محدودیت هایی در موتور جستجوی گوگل، فعال سازی اجباری SafeSearch در اینترنت موبایل مواجه شدند.

تلاش ناموفق

همزمان شاهد رفع فیلتر یاندکس هستیم، در زمان وزارت محمود واعظی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، زمزمه هایی مبنی بر افتتاح دفتر رسمی یاندکس در تهران به گوش می رسید. واعظی حتی با وزیر ارتباطات روسیه نیز دیدار کرد و وزیر ارتباطات روسیه نیز آمادگی خود را برای ارائه پیشرفته ترین سیستم های طراحی شده برای موتورهای جستجوی ایران اعلام کرد.

با این حال، اگرچه یاندکس در همان روزها اعلام کرد که برنامه ای برای افتتاح چنین دفتری در تهران ندارد، اما به نظر می رسد با رفع فیلتر این موتور جستجو در ایران، می توان به افتتاح دفتر رسمی آن امیدوار بود.

  مرگ نوزاد تازه متولد شده با گاز CO2

ویژگی های یاندکس اخیراً کانال تلگرامی یکی از خبرگزاری ها با انتشار تصاویری از تفاوت نتایج جستجوی کلمه ایران در یاندکس و گوگل خبر داد که البته با واکنش وزیر سابق ارتباطات مواجه شد. و برخی از کاربران

خبرگزاری فارس در پست اخیر خود در تلگرام، تفاوت نتایج واژه ایران را در دو «مرورگر» روسی و آمریکایی مقایسه کرده است. پس از این پست محمدجواد آذری جهرمی وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات نکاتی را در این خصوص نوشت. وی به فیلتر شدن این موتور جستجو اشاره کرد و ادامه داد:

آنچه به آن تفاوت بین نتایج دو «مرورگر» می گویند، در واقع تفاوت بین نتایج دو موتور جستجو است. آنچه به عنوان تفاوت ذکر می شود این است که موتور جستجو لزوماً روسی یا آمریکایی نیست، اگر یاندکس نیز به طور گسترده توسط علاقه مندان «ایران» استفاده شود، احتمالاً نتایج مشابهی خواهد داشت.

چه چیزی در انتظار ماست؟

اگرچه گمانه زنی های مختلفی در این مورد از سوی کاربران و کارشناسان حوزه اینترنت و فناوری اطلاعات وجود دارد، اما شاید مهم ترین نکته فعال سازی گزینه ای در یاندکس باشد. گوگل گزینه ای به نام جستجوی ایمن دارد که قبلا فعال بوده و اخیرا وزیر ارتباطات اعلام کرده که به درخواست خانواده ها فعال شده است.

با فعال کردن این گزینه و عدم امکان بازگشت به حالت غیرفعال، دسترسی به محتوای نامناسب محدود می شود. همین گزینه در Yandex تحت عنوان جستجوی نام خانوادگی دیده می شود که تجربه کاربری نشان می دهد که این گزینه پس از حذف فیلتر برای کاربران ایرانی از موتور جستجوی روسیه به صورت پیش فرض فعال است.

  سومین روز بورس را در سال جدید ببینید

با اپراتورهای تلفن همراه، غیرفعال کردن این گزینه در Yandex امکان پذیر نیست. وزیر ارتباطات چندی پیش از همکاری ایران و روسیه برای جایگزینی غرب در حوزه فناوری اطلاعات خبر داد. به گفته زارع پور، این دو کشور در زمینه پلتفرم های محلی، ایجاد بانک های اطلاعاتی محلی، تجهیزات مخابراتی و… همکاری خواهند کرد.

فیلتر Yandex چگونه حذف شد؟

موتور جستجوی یاندکس در سال 2014 در ایران فیلتر شد. در آن زمان یکی از دیپلمات های روسی که در ایران پست کرده بود، با ابراز تأسف از فیلتر شدن شبکه اجتماعی محبوب روس ها به نام «وی کی» خبر داد.

در آن زمان فیلترینگ یاندکس چندان مورد توجه کاربران ایرانی قرار نگرفت زیرا گوگل به عنوان جایگزین فعال بود و کاربران از طریق آن نیازهای خود را برآورده می کردند. حالا به نظر می رسد همزمان با سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به روسیه، کاربران شاهد حذف فیلتر این موتور جستجو هستند.

البته این اقدام در چارچوب قرارداد همکاری 20 ساله ایران و روسیه قابل ارزیابی است که حوزه فناوری اطلاعات یکی از بخش های مهم این قرارداد محسوب می شود.

مقابله با تهدیدات در زمینه تامین امنیت اطلاعات، حمایت از همکاری بین موسسات علمی و آموزشی و بخش خصوصی در زمینه امنیت اطلاعات، شناسایی، هماهنگی و اجرای همکاری های لازم در مجامع منطقه ای و بین المللی برای تامین امنیت ملی. و امنیت اطلاعات بین المللی، تدوین و ارتقای قواعد حقوق بین الملل قابل اجرا برای تامین امنیت اطلاعات ملی و بین المللی بخشی از زمینه های همکاری ایران و روسیه است.

  شاید ما هم «خون آشام» باشیم!

منبع: بهترین ها

دیدگاهتان را بنویسید