Omicron جشنواره فیلم فجر را غافلگیر کرد!

چهلمین جشنواره فیلم فجر در راه است. جشنواره ای که 40 سال از عمرش می گذرد، گواه این است که دیگر مجبور نیست به آزمون و خطاهای سال های گذشته در برگزاری خود پی ببرد، بلکه باید جایگاه خود را در تنها رویداد سینمایی قابل توجه کشورمان تثبیت کند.

به هر حال چهلمین جشنواره فیلم فجر با حواشی زیادی آغاز شد. انتخاب پردیس چارسو به عنوان محل برگزاری جشنواره فیلم و فیلم فلسطین یکی از موضوعاتی بود که در روزهای اخیر با واکنش های بسیاری از سوی منتقدان مواجه شد. خانه جشنواره چهلم انتخاب شد.

از سوی دیگر طبق روال هر سال ساعاتی قبل از افتتاحیه جشنواره فیلم فجر، سایتی برای خرید بلیت برای علاقه مندان به حضور در این رویداد هنری افتتاح شد.

در روزهای اخیر برخی سینماداران گلایه داشتند که در گذشته بلیت فروشی در چندین سریال که معمولاً شامل 10 فیلم می شود، در رونق سینماها و فیلم های جشنواره ای اتفاق بهتری بوده است، اما لغو بلیت فروشی سریال ها عالی بوده است. تاثیر در کاهش محبوبیت برخی سینماها و همچنین فیلم‌ها جشنواره فجر در سینماهای مردمی تنها برای تعدادی از فیلم‌ها و سینماهای خاص رونق می‌گیرد.

بلیت فروشی سینماهای مردمی امسال به صورت یک فیلم انجام شده و تنها 70 درصد ظرفیت سالن ها برای بلیت فروشی عرضه می شود. به این ترتیب فضای خالی برای فاصله اجتماعی بین دو مکان فروخته شده در نظر گرفته می شود.

در این میان سه فیلم «خیانت» ساخته مسعود کیمیایی، «مرد بازنده» ساخته محمدحسین مهدویان و «علف» ساخته کاظم دانشی به تهیه کنندگی بهرام رادان بیشترین فروش بلیت را به خود اختصاص داده اند.

  انتصابات جدید ریاست جمهوری؛ آیا «محمد» و «عبد الملکی» به حکومت بازمی گردند؟

اما برگزاری نشست های تخصصی از نکات قابل تامل در چهلمین جشنواره فیلم فجر است. این نشست ها که با هدف ایجاد بستر گفت و گوی اهالی سینما و ارتقاء و رشد فنی و موضوعی علاقه مندان سینما برگزار می شود، به صورت روزانه و به صورت فیزیکی و مجازی برگزار می شود. این جلسات شامل موضوعات فنی و محتوایی با حضور اساتید دانشگاه و هنرمندان فعال می باشد و پیشگامان برگزار می گردد. همچنین 10 فیلم از گنجینه های تاریخ سینمای ایران در بخش «شات های بلند» چهلمین جشنواره فیلم فجر به نمایش در می آید.

در بخش «شات های بلند» علاوه بر نمایش آثار، نشست های مفهومی این فیلم ها با اجرای «اکبر نبوی» نویسنده و کارشناس سینما برگزار می شود. نگهبان (ابراهیم حاتمی کیا)، «خانه دوست کجاست؟» (عباس کیارستمی)، «گاو» (داریوش مهرجویی)، «کاپیتان خورشید» (ناصر تقوایی)، «عقاب ها» (ساموئل هاچیکیان)، «نسخه های خطی» (مهزاد مینوی)، «جاده های سرد» (مسعود جعفری جوزانی)، جدیدترین پرده با نام های واروز کریم مسیحی، نیاز (علیرضا داوودنژاد) و بچه های آسمان (مجید مجیدی) در خانه جشنواره چهلم (سالن همایش های برج میلاد) به نمایش درمی آید. آثار ذکر شده از جمله فیلم هایی هستند که در سال های اخیر توسط سینمای ملی ایران و بنیاد سینمایی فارابی مورد بازبینی و مرمت قرار گرفته اند.

از سوی دیگر بیماری مسعود نقاش زاده دبیر جشنواره فجر در تاج یکی دیگر از موضوعات داغ روزهای منتهی به افتتاحیه این رویداد هنری بود که برخی از برنامه های جشنواره را تحت تاثیر قرار داد. اما با نزدیک شدن به ششمین قله تاج، برگزاری این رویداد هنری با رعایت تمامی پروتکل ها مانع دیگری بر سر راه چهلمین جشنواره فیلم فجر است.

  به ما هم گاز اشک آور زدند

با این حال یزدان عشیری، مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم فجر در گفت وگو با ایسنا، به تعامل با کارکنان وزارت بهداشت اشاره کرد و با تاکید بر اینکه ظرفیت سینماهای عمومی 70 درصد است، گفت: با توجه به این موضوع که در حال حاضر 70 درصد است. یعنی ضریب اشغال صندلی های برج میلاد بر اساس 70 درصد است، به ویژه پس از تقویت تاج این روزها و اخطارهای داده شده و وزیر ارشاد و رئیس سازمان سینمایی (محمد مهدی اسماعیلی و محمد). هزای) نیز از این بابت نگران هستند.

با این حال، برنامه ها به گونه ای طراحی شده اند که تمامی متقاضیانی که مراحل اداری را به پایان رسانده اند را در خود جای دهد، اما با تغییراتی در ساختار برنامه ها که در ادامه توضیح داده خواهد شد، این اتفاق خواهد افتاد.

مانند سال گذشته، صندلی های اضافی از سالن کنفرانس حذف می شود و با همکاران خود در برج میلاد در مورد نحوه مدیریت ظرفیت پذیرایی رسانه ها، صاحبان آثار هنری، منتقدان و مهمانان بر اساس همان 70 درصد اعلام شده از سوی وزارتخانه بحث خواهیم کرد. سلامت

در همین راستا به عنوان یکی از اعضای جامعه و فعالان رسانه ای از همکارانم می خواهم در این زمینه با ما همکاری کنند تا بتوانیم طبق پروتکل ها آنها را بپذیریم.

از سوی دیگر، به گفته محسن فرهادی، معاون فنی مرکز بهداشت محیط و کار وزارت بهداشت، بلیت فقط به افراد واکسینه شده فروخته می شود و می دانند که بیمار نیستند.

محمد گاصداشرفی رئیس انجمن سینماگران با اشاره به رونق سینما در چند ماه گذشته درباره رعایت پروتکل های بهداشتی مدیران در جشنواره فیلم فجر افزود: جا دارد از مخاطبان سینما و سپس از صاحبان سینما تشکر کنیم. کارها.

  دختری با بلندترین نام دنیا

چهل سال بعد از جشنواره فیلم فجر می دانیم که اصولاً سینمادوستان این رویداد هنری را از دست نخواهند داد و رکورد یک ساله تولید فیلم را تماشا خواهند کرد. وی ادامه داد: علیرغم ظهور مجدد کرونا، من شاهد تلاش‌های سینماگرانم هستم که تمام تلاش خود را برای برقراری بهتر پروتکل‌ها انجام می‌دهند و البته نیازمند حمایت تماشاگران هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید