9 نکته هوش مصنوعی که نمی دانستید

هوش مصنوعی – استفاده از رایانه یا ماشین برای ایجاد رفتار هوشمند – به سرعت در حال پیشرفت است. هوش مصنوعی در 10 سال گذشته در زمینه های مختلف از جمله ایجاد حرکت با پاهای رباتیک انعطاف پذیر، تشخیص اشیا در تصاویر، تشخیص صدا و ترجمه خودکار پیشرفت کرده است و با ورود خودروهای هوشمند به عنوان یکی از آخرین پیشرفت ها، وارد شده ایم. مرحله جدیدی از هوش مصنوعی

توسعه هوش مصنوعی به همین جا ختم نمی شود. استفاده از هوش مصنوعی چند منظوره در کارهای روزمره – دستگاه هایی که می توانند تمام کارهای انسان و شاید بهتر از آن را انجام دهند – زمینه را به نفع هوش مصنوعی تغییر خواهد داد.

به گفته پروفسور استوارت راسل، توسعه این فناوری می تواند “بزرگترین رویداد تاریخ بشر” باشد. او در مقاله ای مشترک با استیون هاوکینگ در پایان گفت: متاسفانه این ممکن است آخرین حادثه برای بشریت باشد.

او در سلسله سخنرانی های باورنکردنی و گاه تکان دهنده خود هشدارهای جدی می دهد. هوش مصنوعی جهانی هنوز به طور کامل در زندگی ما ادغام نشده است، اما راسل معتقد است که باید از هم اکنون برای آن برنامه ریزی کنیم تا کنترل آنچه را که پیش رو داریم از دست ندهیم.

1. هوش مصنوعی در حال حاضر بخش بزرگی از زندگی شماست

«هر بار که از بانک یا کارت اعتباری استفاده می‌کنید، سیستم هوش مصنوعی تصمیم می‌گیرد که پرداخت واقعی باشد یا تقلبی. راسل توضیح می دهد: “هر بار که از سیری در آیفون خود سوال می کنید، یک سیستم هوشمند ابتدا صدای شما را تشخیص می دهد.” “سؤال شما درک خواهد شد و سپس پاسخ درست را پیدا خواهد کرد.”

2. هوش مصنوعی می تواند کارهای بسیار بیشتری انجام دهد

تئوری هوش مصنوعی چند منظوره به تمام دانش و مهارت های بشری دسترسی دارد، بنابراین می تواند بسیاری از کارها را در یک زمان و با کیفیت بسیار بالاتر با هزینه بسیار کمتر و در مقیاس بسیار بزرگتر انجام دهد، به این معنی که می توانیم کیفیت زندگی را بهبود بخشیم. از تمام انسان های روی کره زمین بیایید زمین را بالا ببریم.

پروفسور راسل تخمین می زند که درآمد سالانه می تواند به 10 برابر سطح فعلی 14 کوادریلیون برسد.

3- هوش مصنوعی می تواند به ما آسیب برساند

تاکنون شاهد اثرات منفی سوء استفاده از هوش مصنوعی بوده ایم. ما این نتایج منفی را در زمینه مشکلات نژادی و جنسی، جعل تصویر عمیق (Deep Fake) و جرایم سایبری دیده‌ایم. با این حال، پروفسور راسل معتقد است که حتی اگر از هوش مصنوعی به درستی و برنامه ریزی شده استفاده کنیم، باز هم می تواند مضر باشد.

  عجیب ترین بیماری های خودایمنی در جهان

فرم استاندارد یک هدف/مسئله هوش مصنوعی خاص را برای طراحی هوش مصنوعی در نظر می گیرد و فرض می کند که هوش مصنوعی باید بهترین راه حل را بیابد و آن را به بهترین شکل پیاده سازی کند. مشکل هوش مصنوعی وقتی صحبت از دنیای واقعی می شود این است که نمی توانیم هدف کامل و دقیقی برای آن تعیین کنیم.

وجود اهداف ثابت ناقص یا اشتباه منجر به هوش مصنوعی غیرقابل کنترلی می شود که چیزی جز یک هدف از پیش تعیین شده نمی تواند جلوی آن را بگیرد. پروفسور راسل چندین مثال از رفتار هوش مصنوعی در زندگی روزمره می آورد.

به عنوان مثال، یک ربات خانگی را در نظر بگیرید که برای مراقبت از کودکان طراحی شده است. در این سناریو، ربات سعی می‌کند به بچه‌ها غذا بدهد، اما چیزی در یخچال پیدا نمی‌کند. «… خب، می‌توانید حدس بزنید که بعداً چه اتفاقی می‌افتد».

الگوریتم های شبکه مجازی که بر اساس فراوانی کلیک روی محتوا تعیین و دستکاری می شوند، به خوبی نشان می دهند که چگونه می توان هدف یا پیش فرض ناقص یا بد تعریف شده را گمراه کرد.

اگرچه این الگوریتم‌ها بسیار ساده هستند، اما در آینده، زمانی که سیستم‌های هوش مصنوعی قدرتمندتر شوند و بیشتر به آن‌ها تکیه کنیم، وضعیت می‌تواند بسیار بدتر شود. پروفسور راسل مثال وحشتناکی برای روشن کردن موضوع می‌آورد. او از اجلاس جهانی آب و هوا در سال 2036 (جام 36) به عنوان مثال فرضی یاد می کند.

فرض کنید یکی از مشکلات آب و هوایی در این اجلاس اسیدی شدن اقیانوس ها باشد. حتی اگر بتوانیم از تعریف یک هدف تک بعدی و تک بعدی از همه جهات اجتناب کنیم، راه حلی که هوش مصنوعی برای حل مشکل اسیدی شدن آب اقیانوس ها پیدا می کند، یک فرآیند شیمیایی است که یک چهارم کل اکسیژن جو را مصرف می کند.

برخی ممکن است بگویند، “پس باید در تعیین هدف هوش مصنوعی دقیق تر باشیم”، اما اینطور نیست. حتی طراحی دستورات رانندگی خاص و محدود، تعریف محدودیت سرعت، ایمنی، راحتی سرنشینان و احترام به سایر رانندگان هوش مصنوعی بسیار دشوار است.

 هوش مصنوعی

4- هوش مصنوعی مستلزم فروتنی است

اگر تعیین یک هدف کامل در دنیای واقعی غیرممکن است، پس به گفته پروفسور راسل، باید راه دیگری را برای طراحی دستگاه هایی با هوش مصنوعی در نظر بگیریم. سیستم هوشمند به جای درخواست از سیستم هوشمند برای رسیدن به یک هدف خاص، باید بداند که دقیقاً نمی داند هدف واقعی چیست.

  اسکوچیچ اخراج شد

با این حال، او برای دستیابی به آن خلق شده است. این فروتنی و پذیرش مخالفت باعث می شود سیستم هوش مصنوعی همیشه تحت کنترل انسان باشد. قبل از انجام هر کاری که ممکن است بر خلاف میل انسان باشد، از آنها اجازه بگیرید و در صورت لزوم اجازه دهید آن را کنار بگذارند.

5. جنگ هوشمند فقط علمی تخیلی نیست. آنها از قبل وجود دارند

ایده سلاح های مرگبار و مرگبار در سال 1984 با فیلم ترمیناتور که در آن اسکای نت سعی در نابودی جهان داشت، عمومی شد. پروفسور راسل می گوید: «مردم فکر می کنند که سلاح های خودکار هوشمند فقط در داستان های علمی تخیلی وجود دارند. “آنها نیستند. امروز می توانید آنها را بخرید.”

پهپاد باری 2 یکی از آنهاست. در آگهی او بیان شده است که او توانایی حمله خودکار به افراد را دارد و با استفاده از نرم افزارهای تشخیص تصویر و چهره می تواند هدف را شناسایی و به آن حمله کند.

بر اساس گزارش اخیر سازمان ملل در سال 2020، این پهپاد به اندازه بشقاب پرنده توسط STM (مرتبط با دولت ترکیه) ساخته شد و برای ردیابی و حمله به اهداف بشردوستانه در لیبی استفاده شد.

6. کار شما در خطر است

اگرچه ایده کشتن ربات ها ترسناک است، اما چیزی که بیشتر مردم را نگران می کند تاثیر هوش مصنوعی بر بازار کار است.

بسیاری از والدین نگران هستند که آینده تحصیلی و شغلی فرزندانشان توسط سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی که درخواست‌های کالج و شغل را بررسی می‌کنند، تعیین شود. چندین اقتصاددان برنده جایزه نوبل هوش مصنوعی را “بزرگترین مشکل پیش روی اقتصاد جهان” توصیف می کنند.

توسعه فناوری، منحنی اقتصادی کشورها را به منحنی وارونه تبدیل کرده است. تاثیر مستقیم فناوری بر اقتصاد در دو مرحله است: اول اینکه فناوری می تواند هزینه ها را کاهش دهد و تقاضا را افزایش دهد و اشتغال را افزایش دهد.

پروفسور راسل می گوید: “در اوایل قرن بیستم، فناوری ده ها میلیون اسب را بی استفاده گذاشت. اکنون کار آنها یا تبدیل به غذای حیوانات خانگی بود یا چسباندن بدن آنها به یکدیگر. بعید است که نیروی کار با این تغییر تغییر کند.” سازگار باشد.”

  مدارس و ادارات کدام استان ها امروز تعطیل بود؟

7. Cartoon Wall-E می تواند به عنوان یک مستند به واقعیت تبدیل شود

پاسخ اقتصاددانان به نگرانی ها در مورد هوش مصنوعی آنها را به دو گروه تقسیم کرده است. گروه اول به ایده درآمد پایه جهانی (UBI) تمایل دارند و گروه دوم می گویند که تشخیص شکست در مسیر درآمد پایه عمومی یک شکست است.

گروه دوم مدعی هستند که پرداخت تضمینی دستمزدهای پایه به کل جمعیت، انگیزه تلاش افراد را کاهش می دهد و ما را به نوع زندگی تصویر شده در جعبه مقوایی نزدیک می کند. دنیایی که ربات ها همه کار می کنند و مردم تنبل و ضعیف هستند.

8. انسان بودن بزرگترین دارایی ماست

چالش‌های اقتصادی ناشی از تکثیر هوش مصنوعی احتمالاً به ما نگاه محترمانه‌تری نسبت به مشاغل مرتبط با مسائل شخصی می‌آموزد. مشاغلی مانند روان درمانی، مربیگری، معلمی، مشاوره، مددکاری اجتماعی، اسکورت، پرستاری از سالمندان و کودکان.

به گفته پروفسور راسل، برخلاف تصور رایج که این حرفه ها منجر به وابستگی و از دست دادن استقلال می شود، این حرفه ها را باید حرفه هایی دانست که به رشد شخصی کمک می کنند: «اگر در آینده نتوانیم کار منظم جسمی و روحی برای افراد داشته باشیم. ما همچنان به این نوع مشاغل برای رفع نیازهای انسانی خود نیاز خواهیم داشت.”

9- رشته هوش مصنوعی برنده ندارد

پروفسور راسل از مردم می خواهد که به موضوع هوش مصنوعی به عنوان مسابقه ای برای مسلح کردن قدرت های بزرگ نگاه نکنند. ما پوتین، رئیس جمهور ایالات متحده و دبیر اول حزب کمونیست چین را در صحنه داریم. همه آنها به گونه ای در مورد هوش مصنوعی صحبت می کنند که به نظر می رسد جهان را در دست گرفته است. اما به نظر من این یک اشتباه بزرگ است.

به گفته پروفسور راسل، مبارزه بر سر اینکه چه کسی کنترل کامل هوش مصنوعی چند منظوره را در دست بگیرد، به همان اندازه پوچ است که بحث بر سر اینکه چه کسی بیشترین نسخه دیجیتالی یک روزنامه را دارد.

“اگر من یک نسخه دیجیتالی از یک روزنامه داشته باشم، به این معنی نیست که دیگران نمی توانند همان نسخه دیجیتالی را داشته باشند. در واقع، مهم نیست که چند نسخه بیشتر دارم. این برای من خیلی خوب نیست.”

پروفسور استوارت راسل بنیانگذار مرکز هوش مصنوعی پذیرفته شده بشر در دانشگاه برکلی است.

دیدگاهتان را بنویسید