8 ماهیگیر اهل کاناراکی هنوز در اسارت دزدان دریایی هستند

جامعه 24 – سه سال از دستگیری 12 ماهیگیر ایرانی توسط پلیس موزامبیک در سال 2018 می گذرد، خانواده ماهیگیران دستگیر شده می گویند وزارت امور خارجه ایران همچنان به درخواست آنها برای آزادی زندانیان بی توجهی می کند. این در حالی است که هشت ماهیگیر دیگر که در سال 2019 مفقود شده بودند توسط دزدان دریایی سومالی دستگیر شدند و دزدان دریایی برای آزادی آنها 300000 دلار شرط بندی کردند. خانواده های این صیادان کنارکی تا کنون 5 بار به وزارت امور خارجه مراجعه کرده اند اما با بی توجهی مسئولان این وزارتخانه مواجه شده اند.

سالم بازدار، یکی از بستگان صیادان کنارکی، درباره اسارت آنها می گوید: عمویم حسین بازدار ناخدای لنگ است. در ژانویه 2019، آنها اسکله کاناراک را ترک کردند و برای ماهیگیری با کشتی به سومالی رفتند. ما از آنها خبر نداشتیم تا اینکه بعد از مدتی تماس گرفتند و گفتند که توسط دزدان دریایی سومالی دستگیر شده اند و در موگادیشو نگهداری می شوند. آنها گفتند که هیچ چیز مشخصی در مورد محل نگهداری آنها وجود ندارد و تنها چیزی که می توانند ببینند یک فرودگاه است. محل نگهداری آنها هنوز مشخص نیست. به ما گفتند به وزارت خارجه گزارش دهید تا هر چه زودتر برای آزادی ما کاری انجام دهند. از کتک خوردن دزدها چیزی نگفتند، اما وضعیت سلامتی آنها چندان خوب نیست. اگرچه لرد لنگ می تواند به وزارت خارجه یا سومالی برود و خواستار آزادی ماهیگیران شود، اما این کار را نمی کند. حتی خود ماهیگیران هم با استاد صحبت کردند، اما او به آنها توجهی نکرد. ما خودمان 5 بار به وزارت امور خارجه رفتیم و آدرس و شماره تلفنمان را دادیم اما هیچ کاری با ما نکردند. حال همسران و فرزندان ماهیگیران خوب نیست و نگران هستند. آنها نمی دانند دزدان سومالیایی با ماهیگیران چگونه رفتار می کنند، آیا آنها را اذیت می کنند، کتک می زنند، به آنها غذا می دهند یا نه. اینها سرپرست خانواده هستند که چرا وزارت امور خارجه 5 بار به درخواست ما توجهی نکرد. آیا جان ماهیگیران اهمیتی ندارد؟» جامی طرانی، حسین بازدار، عبدالعزیر بلوچ، خسرو برجوره، ملابخش رئیسی، محمدحسین حورا و سید طبسعلی حسینی اسامی ماهیگیرانی هستند که توسط راهزنان سومالیایی به اسارت درآمدند.

  آمار تلفات تاج امروز 1400/12/16

کاری برای زندانیان انجام دهید

پس از انتشار سه گزارش درباره ماهیگیران دستگیر شده توسط پلیس موزامبیک در روزنامه جام جم، خانواده ماهیگیران همچنان منتظر پاسخ مقامات وزارت خارجه ایران بودند اما مهران غفوریان یکی از نزدیکان این ماهیگیر به جام جم گفت. خبرنگار: «مسئولان این وزارتخانه علاقه ای به خواسته ای که برای آزادی صیادان نداده اند ندارند. همه این صیادان اهل روستای رمضان-کلاگ نیکشهر هستند که در سال 2098 برای صید به آب های بین المللی رفتند اما توسط پلیس موزامبیک دستگیر شدند. پس از بازداشت در حالی که نیزه آنها آتش گرفته بود، آنها را به یک انبار آلوده بردند که ویدئویی از آن نیز در فضای مجازی منتشر شد. صیادان تلاش کردند تا مسئولان کشور و وزارت امور خارجه را با این فیلم آشنا کنند اما پس از سه سال و به گفته خانواده صیادان، مسئولان وزارت امور خارجه به درخواست آنها توجهی نکردند.

غفوریان در خصوص آخرین وضعیت صیادان اسیر شده در موزامبیک می گوید: چندی پیش عارف بلوچ زهی که پسر عموی من است از طریق واتس اپ فایل صوتی را از موزامبیک برای ما ارسال کرد که برای شما ارسال می کنم. وی گفت: شش تن از آنان به 20 تا 25 سال و شش تن دیگر به 12 سال حبس محکوم شده اند. شش نفر اول به شهر ماپوتو، پایتخت موزامبیک منتقل شدند، در حالی که شش نفر باقی مانده که قرار است 12 سال در زندان بمانند، در شهر نامپولا نگهداری می شوند. ما نمی دانیم این خبر چقدر صحت دارد و فقط مسئولان وزارت امور خارجه می توانند آن را تایید کنند، اما عارف گفت که زندانی آنها این موضوع را به آنها گفته و هنوز حکم رسمی اعلام نشده است. عارف گفت ما در زندان به تلفن دسترسی نداریم و گاهی اوقات نگهبان دلش درد می کند، تلفنش را به ما می دهد تا زنگ بزنیم و پیامک بدهیم. عارف از جمله کسانی است که در صورت صحت این خبر باید 12 سال را در زندان بگذراند. من به او گفتم که خبر شما را روزنامه جام جم منتشر کرده اما وزارت خارجه توجهی نکرده و پیگیری نکرده است. خیلی ناراحت بود. ایشان مجدداً از من خواست که اخبارش را به شما بگویم و در رسانه ها پخش کنم تا مسئولان وزارت امور خارجه کاری انجام دهند.

  قاتلان دو کارگر پادگان را به آتش کشیدند

وی ادامه می دهد: وزارت امور خارجه به ما قول داده است که وضعیت صیادان را پیگیری کند. خانواده های آنها در رنج و چشم انتظاری هستند. ما به سخنان مسئولان وزارت امور خارجه اعتماد کردیم که چرا به وعده خود عمل نمی کنند؟ آیا جان ماهیگیران برایشان مهم نیست؟ ما هر بار از طریق رسانه های شما پیگیری می کنیم و از شما تشکر می کنیم، اما این وظیفه مسئولان وزارت امور خارجه است که وضعیت اتباع خود در کشورهای دیگر را رصد کنند.»

2022-08-19 05:49:03

دیدگاهتان را بنویسید