8 حقیقت در مورد آلبرت انیشتین

446288 819 خبر مرکزی

فرادید| ایده های پیشرو علمی انیشتین او را مترادف با نبوغ کرد، اما او همچنین به خاطر دیدگاه های صلح طلبانه و حمایت از جنبش حقوق مدنی شهرت دارد. در این مقاله ۸ حقیقت جالب در مورد یکی از ذهن های برجسته قرن بیستم را خواهید خواند.

1 انیشتین در دوران کودکی در ریاضیات طرد نشد: به گزارش فراد؛ کودکان با ذهن ضعیف همیشه از دانستن اینکه انیشتین در کودکی در ریاضیات شکست خورده اند، آسوده خاطر شده اند، اما سوابق نشان می دهد که او دانش آموز ممتازی بود، در دوران تحصیل در مونیخ عالی بود و تنها ناامیدی او به قول خودش بود، “انضباط و انضباط دستگاه.” توسط معلمان درخواست شد. او در 15 سالگی برای فرار از خدمت سربازی در آلمان، مدرسه را رها کرد، اما قبل از آن همیشه در کلاس خود بهترین بود و حتی به عنوان یک شگفتی درک مفاهیم پیچیده ریاضی و علمی به حساب می آمد.

او گفت: “من قبل از 15 سالگی شروع به شمارش کردم که با یک مقاله خبری مواجه شدم که مدعی بود ریاضی را رها کرده ام.”

2. هیچ کس نمی داند چه اتفاقی برای دختر اولش افتاده استدر سال 1896، اینشتین تابعیت آلمانی خود را رها کرد و در مدرسه پلی تکنیک فدرال سوئیس در زوریخ ثبت نام کرد. در آنجا بود که او رابطه عاشقانه ای را با میلوا ماریچ، دانشجوی فیزیک صربستان آغاز کرد. این زوج بعداً ازدواج کردند و پس از فارغ التحصیلی صاحب دو پسر شدند، اما یک سال قبل از ازدواج، ماریچ یک دختر نامشروع به نام لیزل به دنیا آورد.

انیشتین هرگز درباره این کودک با خانواده صحبت نکرد و زندگی نامه نویسان از وجود او اطلاعی نداشتند تا اینکه در اواخر دهه 1980 پس از بررسی مقالات خصوصی او را کشف کردند. سرنوشت این دختر تا به امروز در هاله ای از ابهام باقی مانده است. برخی از محققان معتقدند لیزل در سال 1903 بر اثر مخملک درگذشت، در حالی که برخی دیگر معتقدند که او از این بیماری جان سالم به در برده و در صربستان به فرزندی پذیرفته شده است.

  طرز تهیه خرما شکلاتی; جایگزین مناسب برای زولبیا و بامیه

3. اینشتین نه سال طول کشید تا در دانشگاه شغلی پیدا کندانیشتین در طول سال‌های تحصیل در پلی‌تکنیک زوریخ هوش بالایی از خود نشان داد، اما شخصیت سرکش و تمایل شدید او به شرکت نکردن در کلاس‌ها مانع از آن شد که اساتیدش در طول فارغ‌التحصیلی‌اش در سال 1900 گواهینامه‌های درخشانی به او بدهند. یک کالج قبل از استقرار برای یک شغل موقت در اداره ثبت اختراع سوئیس در برن.

این شغل علیرغم سطح پایینش، بهترین انتخاب انیشتین شد، زیرا او می توانست چند ساعتی بازنشسته شود و بقیه روز را به نوشتن و مطالعه بگذراند. در سال 1905 که اغلب او را “سال معجزه” می نامند، این مقام جوان چهار مقاله انقلابی منتشر کرد که جهان را با معادله معروف E = mc2 و نظریه نسبیت خود آشنا کرد. در حالی که این اکتشافات نشانه ورود او به دنیای فیزیک بود، او تقریبا یک دهه پس از ترک مدرسه به استادی کامل رسید.

4. او جایزه نوبل خود را به عنوان بخشی از توافق طلاق به همسرش دادانیشتین پس از پایان ازدواجش با میلواکی ماریچ در اوایل دهه 1910، خانواده خود را ترک کرد، به برلین نقل مکان کرد و با السا، یکی از بستگان نزدیک خود، رابطه جدیدی را آغاز کرد. او و ماریچ سرانجام چند سال بعد در سال 1919 از هم جدا شدند. به عنوان بخشی از توافق نامه طلاق، انیشتین به ماریک قول داد حقوق سالانه به اضافه هر مقدار پولی که از جایزه نوبل دریافت می کند، جایزه ای که او مطمئن بود در آینده دریافت خواهد کرد. ماریچ موافقت کرد و انیشتین بعداً در سال 1922 پس از دریافت جایزه برای تحقیقاتش در مورد اثر فوتوالکتریک، ثروت اندکی به او داد. در آن زمان او با السا ازدواج کرد و تا زمان مرگ السا در سال 1936 همسر او باقی ماند.

5. کسوف به شهرت جهانی انیشتین کمک کردانیشتین در سال 1915 نظریه نسبیت عام خود را منتشر کرد. بر اساس این نظریه، میدان های گرانشی باعث ایجاد اعوجاج در بافت فضا و زمان می شوند. از آنجایی که این بازنویسی جسورانه قوانین فیزیک بود، تا می 1919 یک نظریه بحث برانگیز باقی ماند، زمانی که خورشید گرفتگی کامل شرایط مناسبی را برای تأیید ادعای او مبنی بر اینکه یک جسم عظیم (در این مورد خورشید) منحنی قابل اندازه گیری ایجاد می کند فراهم کرد. در پرتو ستاره ای که می گذرد

  ما بهترین نویسندگان جهان را به شما معرفی می کنیم

ستاره شناس بریتانیایی آرتور ادینگتون برای عکاسی از کسوف به سواحل غربی آفریقا سفر کرد و امیدوار بود که نظریه انیشتین را یک بار برای همیشه ثابت کند. پس از بررسی تصاویر، او تأیید کرد که گرانش خورشیدی نور را حدود 1.7 ثانیه قوسی منحرف می کند، درست همانطور که در نسبیت عام پیش بینی می شد. این خبر یک شبه باعث شهرت جهانی اینشتین شد.

روزنامه ها به او ادای احترام کردند و به او به عنوان جانشین سر اسحاق نیوتن اشاره کردند و بدین ترتیب سفرهای او را در سراسر جهان برای صحبت در مورد نظریه هایش در فضا آغاز کردند. به گفته والتر ایزاکسون، زندگی نامه نویس انیشتین، بیش از 600 کتاب و مقاله در مورد نظریه نسبیت در شش سال پس از خورشید گرفتگی در سال 1919 نوشته شده است.

6. آفریقا چندین دهه است که از انیشتین جاسوسی می کنداندکی پس از به قدرت رسیدن هیتلر در سال 1933، اینشتین برلین را به مقصد ایالات متحده ترک کرد و تحقیقات خود را در موسسه مطالعات پیشرفته در پرینستون، نیوجرسی ادامه داد. حمایت او از صلح، حقوق مدنی و چپ در حال حاضر توسط جی مظنون است. ادگار هوور از اف بی آی بود، بنابراین پس از ورود انیشتین به سواحل ایالات متحده، یک کمپین جاسوسی 22 ساله علیه او آغاز شد.

افسران به تماس های تلفنی فیزیکدان گوش دادند، نامه های او را باز کردند و سطل زباله او را برای شواهدی مبنی بر هویت او به عنوان یک ترانسفورماتور یا جاسوس شوروی جستجو کردند. آنها حتی اطلاعات محرمانه ای را بررسی کردند که او پرتو مرگ ساخته است. در نهایت این پروژه شکست خورد. تا سال مرگ انیشتین، کار او در افبیای به 1800 صفحه افزایش یافت.

  قیمت بیت کوین امروز ۱۳۰۱/۰۳/۲۳

7. انیشتین بر ساخت بمب اتمی اصرار داشت، اما بعداً از خلع سلاح هسته ای حمایت کرد.انیشتین در اواخر دهه 1930، تحقیقات جدید دانشمندان آلمانی را به ساخت بمب اتمی سوق داد. چشم انداز ساخت این سلاح ها در دست نازی ها او را متقاعد کرد که اصول صلح آمیز خود را کنار بگذارد و با فیزیکدان مجارستانی لئو زیلارد همکاری کند. زیلارد در نامه ای به رئیس جمهور فرانکلین دی به انیشتین کمک کرد.

روزولت خواهان تحقیقات هسته ای است. اگرچه انیشتین هرگز مستقیماً در پروژه منهتن شرکت نداشت، اما بعداً از نقش کوچک خود در بمب‌گذاری‌های هیروشیما و ناکازاکی عمیقاً پشیمان شد. اندکی قبل از مرگش در سال 1955، او به فیلسوف برتراند راسل پیوست تا اعلامیه راسل-انیشتین را امضا کند. این یک بیانیه عمومی بود که خطرات جنگ هسته‌ای را برجسته می‌کرد و از دولت‌ها می‌خواست «از روش‌های صلح‌آمیز برای پایان دادن به همه اختلافات بین خود استفاده کنند».

8. مغز انیشتین پس از مرگش به سرقت رفتاینشتین در آوریل 1955 بر اثر آنوریسم آئورت شکمی درگذشت. او دستور سوزاندن جسدش را داد، اما در یک حادثه عجیب، توماس هاروی، آسیب شناس پرینستون، مغز او را در حین کالبد شکافی برداشت و آن را به امید افشای اسرار نبوغ انیشتین نگه داشت. هاروی پس از دریافت رضایت رسمی پسر انیشتین، مغز او را تکه تکه کرد و برای تحقیقات برای دانشمندان مختلف فرستاد.

از دهه 1980 مطالعات متعددی در مورد آن انجام شده است، اما اکثر آنها پذیرفته نشده اند. شاید معروف ترین مطالعه به سال 1999 برمی گردد، زمانی که تیمی از دانشگاه کانادا مقاله ای بحث برانگیز منتشر کردند که در آن ادعا شد مغز انیشتین چین های غیر طبیعی در لوب جداری دارد. لوب جداری ناحیه ای از مغز است که با توانایی های ریاضی و فضایی مرتبط است.

منبع: تاریخ

دیدگاهتان را بنویسید