8 جمله ای که هرگز نباید به فرزندتان بگویید

کودکان نباید با ترس، تهدید، تنبیه و جملات اضطرابی بزرگ شوند. این احساسات منفی روی آنها باقی می ماند تا در بزرگسالی به شکل متفاوتی تجلی یابد. به همین ترتیب، نگرش منفی والدین نسبت به فرزندانشان بر نوع روابط صمیمی یا خصمانه آنها تأثیر می گذارد. این گزارش را بخوانید.

با دوستی صحبت می کنم که مدت هاست به دلیل مشغله های زندگی ندیده ام، بسیار هیجان زده و خوشحالم که سال ها بعد می توانیم گپ بزنیم و ناراحتی خود را برای اتفاقات زندگی مان ابراز کنیم. “مامان، مامان” پسر دو ساله من است.

بارها و بارها سه بار سرم داد می زند: مامان، مامان، ببین! او می خواهد اسباب بازی در دستش را به من نشان دهد. این بار بدون فکر عصبانی می شوم و سیلی محکمی به بازویش می زنم و می گویم چه پسر بدی هستی، نمی بینی دارم حرف می زنم!

اشک در چشمانش جمع می شود، اسباب بازی خود را گم می کند، دست هایش را روی هم می زند و با انزجار وارد اتاقش می شود و گریه می کند. دوست من بحث می کند، این چه نگرش نسبت به کودک است؟ کسی که نمی فهمد نباید وارد حرفه ما شود. با هم به اتاقش می رویم تا بفهمیم. اما من قلبش را شکستم! الان باید چیکار کنم؟

هفته ای چند بار این اتفاق برای من می افتد و عذاب وجدان دارم که گاهی نمی توانم خودم را کنترل کنم و با بچه ها درست صحبت کنم. نمی دانم خسته ام، عصبانی هستم یا یاد نگرفته ام با بچه ها برخورد کنم.

بر اساس تحقیقات روانشناسی، نحوه صحبت والدین با فرزندان از کودکی تا بزرگسالی بر روابط صمیمی یا خصمانه آنها تأثیر می گذارد. نحوه صحیح صحبت با کودکان، رابطه صمیمانه بین والدین و فرزندان و همچنین اعتماد به نفس و عزت نفس کودکان تعیین کننده خجالتی یا اجتماعی بودن آنها در دوران کودکی و بزرگسالی است.

کودکان در ابتدا هیچ حسی از کلمات و معانی پشت سر خود ندارند و از کلمات فقط برای بیان معنای آنها یا وقتی سوالی دارند استفاده می کنند، اما با بزرگتر شدن با معانی پشت کلمات، لحن و نحوه صحبت والدین و دیگران بیشتر آشنا می شوند. می شوند و خودشان تحت تأثیر این لحن و نوع گفتار قرار می گیرند.

جملات و کلمات زیادی هستند که بر رفتار و روان کودکان تأثیر منفی می گذارند که با هم به برخی از آنها می پردازیم. سارا رحیم زاده، روانشناس کودک نیز ما را راهنمایی می کند.

1- مثل بچه ها رفتار نکنید اینقدر تنبل نباش!

بچه ها تعریف درستی از تنبل بودن یا نبودن ندارند، برای جلب توجه ما کارهایی می کنند که والدین فکر می کنند تنبل یا تنبل هستند. در عین حال نمی توان از کودک خردسال توقع داشت که مانند بزرگسالان رفتار کند و به ازای هر اشتباهی که می کند به او یادآوری کنید: «مثل بچه ها رفتار نکن» یا «اینقدر تنبل نباش».

  چرا مرگ متوقف می شود؟

سارا رحیم زاده می گوید: بهتر است رفتار یا کار اشتباهی را که به فرزندتان انجام داده به درستی یادآوری کنید، مثلاً اگر شکسته ای به او می گویید: حالا اشتباهی که کردی باعث شکستن ظرف ها شد. “پس بیایید آنها را بپوشیم. با یکدیگر. “

2- اگر این کار را بکنید یا نکنید مجازات می شوید!

رحیم زاده تاکید می کند: هرگز برای اصلاح رفتار فرزندتان از تنبیه و تهدید استفاده نکنید. مثلاً با استفاده از کلمه «اگر» به او بگویید: «اگر کاری را که من به تو گفتم انجام ندهی، پس…! این باعث می شود که احساس ترس به کودکان منتقل شود و آنها را نگران کند. بهتر است با لحنی آرام پیامدهای رفتارش را به او یادآوری کنید.

مثلاً به جای اینکه به او بگویید: «اگر بدویی، سرت را به زمین می زنی و سرت خونریزی می کند».

3- بعدا میام پیشت!

یکی از تهدیدآمیزترین و آزاردهنده ترین جملاتی که برای بچه ها معمولاً گاهی از طرف دوستان و آشنایان، مادر یا پدر به بچه ها گفته می شود این است که «بعداً در خدمتتان هستم»، این جمله منفی نیز آنها را نگران آینده می کند. شما آنها باید تنها باشند، زیرا آنها می توانند به شما آسیب برسانند و شخصیت شما می تواند آنها را گیج کند و احساس ناراحتی در آنها ایجاد کند.

رحیم زاده می گوید: بهتر است به جای این که بگویی: بعداً می آیم پیشت یا صحبت می کنی، از خودت بپرس ببین چه می شود…، خیلی مستقیم و واضح به او بگو: «باید به شما یادآوری کنم که ما اجازه نداریم به یکدیگر بی احترامی کنیم. زبان دراز بی احترامی است. «به نظرم بهتره امروز کارتون نبینم تا با کمک من جاش رو خوشحال کنم.

4- چقدر دست و پا چلفتی هستی!

گاهی اوقات بچه ها نمی توانند کارشان را به خوبی انجام دهند و والدین با گفتن جملاتی مانند «دست و پا چلفتی یا بی دست و پا» شروع به تمسخر یا ناراحتی آنها می کنند. والدین باید بدانند که این گونه سخنان مستقیماً حیثیت و عزت نفس فرزندانشان را هدف قرار می دهد.

به جای استفاده از این نوع جملات تحقیرآمیز و مسخره، به او بگویید: “اشکالی ندارد عزیزم، اگر نمی توانی درست انجامش دهی، خیلی زود است، دوباره با هم تمرین می کنیم تا یاد بگیریم.” – مطمئنم که می توانی آن را اداره کند.

  فروش روز پرداخت جک S3 از امروز

یا مثلاً به او نگویید من همین الان به شما توضیح دادم که چگونه این کار را انجام دهید، دوباره نتوانستید این کار را انجام دهید، مگه چاق هستید؟! در عوض، به او بگویید: “شاید بتوانم بهتر به شما یاد بدهم.”

گفتگو با کودکان
گفته می شود مادر ادیسون نامه ای را که مدرسه به او داده بود به دلیل عقب ماندگی ذهنی مخفی کرد و فرزندش را اخراج کرد و در عوض به پسرش گفت که مدرسه به او گفته است که به دلیل هوش و استعدادش نمی توانند در مدرسه به او آموزش دهند. من از او مراقبت خواهم کرد. از تحصیلات شما این کلمه چه انرژی و انگیزه ای به او داد تا فرزندی نابغه تربیت کند و به جامعه منتقل کند؟ این تأثیر مثبت کلمات و گفتار است.

5- بچه خوب این کار را نمی کند چه بد یا چه شیطون

انگ شیطنت یا بد بودن با بچه ها تربیت آنها را سخت می کند. این خیلی غیرارادی اتفاق می افتد، اما آشکارا بر آنها تأثیر می گذارد. رحیم زاده تاکید می کند: بسیاری از والدین تا زمانی که کودک خود را تکان می دهد برچسب شیطنت، بد یا بیش فعال می زنند، در حالی که اینطور نیست و کنجکاوی و تحرک در روح و روان کودکان و در رشد آنها نهفته است.

بهتر است والدین حتی اگر اشتباه می کنند به فرزندانشان اجازه فعالیت بدهند.

6- پسری که گریه نمی کند مرد قوی که گریه نمی کند

یکی از مهم ترین چیزهایی که والدین باید به فرزندان خود بیاموزند این است که چگونه احساسات خود را ابراز کنند. کودکان باید از دوران کودکی بیاموزند که چگونه احساسات مثبت یا منفی خود را بیان کنند، حتی اگر ناراحت و عصبانی، عصبانی باشند و با قلب شکسته جیغ یا گریه کنند.

والدین باید به آنها اجازه دهند که هم دختر و هم پسر باشند. گریه کردن برای دختران نیست، همه باید احساسات خود را بیان کنند، اما در زمان مناسب و در شرایط مناسب. بنابراین در این مورد، به جای اینکه به کودک بگویید: «گریه نکن، برای بچه گریه کن»، به او بگویید: «اگر می خواهی گریه کنی اشکالی ندارد».

پس تعبیر «پسر گریه نمی کند» یا «مرد قوی گریه نمی کند» فقط باعث سردرگمی و ناراحتی بچه ها در موقعیتی می شود که در آن قرار دارند و عزت نفس آنها را هدف قرار می دهد. بهتر است اجازه دهید کودکان احساسات خود را بیان کنند و به آنها احترام بگذارند. حتی می توانید به آنها بگویید: «خوشحالم که دختر یا پسری احساساتی هستید، همه ما گاهی ناراحت می شویم و گریه می کنیم، پس بهتر است احساس راحتی کنید. “ما می توانیم هر زمان که شما بخواهید صحبت کنیم.”

  محمود: آماده بودیم پایگاه خبری افکارنیوز

7- حرف زشت نزنید!

رحیم زاده در این باره می گوید: «اگر بچه ای دارید که بد صحبت می کند یا فحش می دهد، حالا فرقی نمی کند از کجا یاد گرفته است، بهتر است به جای اینکه مدام به او بگویید: حرف زشت نزنید و او را تهدید کنید که اگر صحبت کرد. بد داری چیکار میکنی به او بگویید: «این کلمه مؤدبانه نیست و مردم را ناراحت می کند، لطفاً از کلمه دیگری مانند «فلانی» استفاده کنید. هر کلمه دیگری را که مؤدبانه است به او بیاموزید».

با تغییر کلمه، می توانید به بهبود رابطه خود کمک کنید. به عنوان مثال، به فرزندتان نگویید: «ساکت شو.» به او بگویید: «لطفا می‌توانی کمی آرام‌تر بازی کنی؟»

به او نگویید: “همه گیج شدی، چقدر کثیف شدی”، بلکه بگویید: “به نظر می رسد به شما خوش می گذرد، حالا چگونه این را کنار هم بگذاریم؟”

نگویید “کمک می خواهید؟” در عوض، بگویید: “اگر کمک می خواهی من اینجا هستم” و در نهایت نگویید: “این کار سختی نیست”، بلکه بگویید: “به نظر کار سختی است، اما اگر می خواهید به من بگویید می توانید این کار را انجام دهید.” “

8- من دیگر آن را دوست ندارم من الان شما را ترک می کنم

تأثیر جملات منفی و تهدیدآمیز مانند «ترک می کنم» یا «دیگر دوستت ندارم» یا «من مادرت نمی شوم/دیگر پدرت نمی شوم» در اعماق زندگی کودکان نفوذ می کند. بهتر است از چنین عباراتی برای کودکان استفاده نکنید، زیرا آنها جدی می گیرند که شما واقعا دیگر آنها را دوست نخواهید داشت یا واقعا آنها را ترک خواهید کرد.

بهتر است ناامیدی خود را از رفتار بد یا بد فرزندتان به گونه ای دیگر بیان کنید. مثلاً «الان وقت رفتن به رختخواب، بازی یا تماشای تلویزیون نیست. بهتر است تلویزیون را خاموش کنید”

در نهایت، والدین باید بدانند که کودکان نباید با ترس، هشدار، تهدید و یا استفاده از جملات اضطراب آور و شرم آور بزرگ شوند، زیرا این احساسات و گفتگوهای منفی برای آنها باقی می ماند و خودشان نیز در بزرگسالی همین کار را می کنند و آثار منفی این کار را می کنند. . عبارات زندگی آنها را تحت الشعاع قرار می دهد و رفتار آنها با والدین را تغییر می دهد.

پس بهتر است تجدید نظر کنیم تا حرف هایمان در هنگام ناراحتی و عصبانیت و یا وقتی فرزندمان کار اشتباهی انجام می دهد فقط حاوی هشدار باشد و نه ترس و تهدید و تحقیر!

دیدگاهتان را بنویسید