8 باور کاملا اشتباه در مورد دیابت

فرادید| تحمل باورها و انگ های مرتبط با این بیماری یک چالش مهم برای افراد مبتلا به دیابت است. باورهایی که همه جا در خانه، محل کار، مدرسه و مراکز درمانی وجود دارد. این موانع افراد را از کمک خواستن و مدیریت سلامت جسمی و روانی خود باز می دارد.

چه چیزی باعث انگ دیابت می شود؟

به گزارش فراد، دیابت یک وضعیت جسمانی پیچیده است که می تواند توسط عوامل بسیاری از جمله ژنتیک، محیط، سبک زندگی و عوامل اجتماعی-اقتصادی ایجاد شود، اما بسیاری از مردم در مورد آن اطلاعات کافی ندارند. تصورات غلط زیادی در مورد دیابت وجود دارد که اغلب به عنوان حقایق ذکر می شوند. این باورهای غلط منجر به قضاوت نادرست، اتهام و بی احترامی به افراد مبتلا به دیابت می شود. در این مقاله در مورد برخی از باورهای غلط رایج در مورد دیابت صحبت خواهیم کرد.

باور غلط: دیابت قابل پیشگیری است

درست است، واقعیهمه انواع دیابت قابل پیشگیری نیستند. نوع 1 یک بیماری خود ایمنی است که قابل پیشگیری نیست و هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. علت دیابت نوع 1 هنوز ناشناخته است.

شواهد بین المللی قوی نشان می دهد که برنامه های پیشگیری از دیابت می تواند در بیش از 58 درصد موارد به پیشگیری از دیابت نوع 2 کمک کند. هیچ دلیل واحدی برای دیابت نوع 2 وجود ندارد، اما عوامل خطر ثابت شده وجود دارد. خطر ابتلا به دیابت نیز تحت تأثیر عواملی مانند سابقه خانوادگی و قومیت است که نمی توانید آنها را تغییر دهید.

8 باور غلط در مورد دیابت را رد کنید
باور غلط: اضافه وزن یا چاقی می تواند منجر به دیابت شود

درست است، واقعیاضافه وزن یا چاقی یک عامل خطر برای دیابت نوع 2 است، اما علت آن نیست. دیابت یک پیامد ژنتیکی یا نامناسب سبک زندگی است که شامل کم تحرکی، مصرف الکل، انتخاب غذا، کیفیت خواب، استرس عاطفی و فیزیولوژیکی است. دیابت حتی در افراد با وزن طبیعی نیز شایع است.

  سناریوهایی برای پایان اپیدمی تاج

افسانه: همه انواع دیابت یکسان هستند

درست است، واقعیدیابت انواع مختلفی دارد. شایع ترین آنها دیابت نوع 1، دیابت نوع 2 و دیابت بارداری هستند. سایر انواع دیابت غیر معمول نیستند. هر نوع دیابت علل مختلفی دارد و می توان آن را به روش های مختلفی مدیریت کرد، اما هر بار که فردی به نوعی دیابت غیر از دیابت بارداری مبتلا می شود، نیاز به مدیریت روزانه دارد. دیابت بارداری پس از تولد ناپدید می شود، اما به طور قابل توجهی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در آینده افزایش می دهد. همه انواع دیابت پیچیده و جدی هستند.

باور غلط: برای درمان دیابت باید وزن زیادی کم کنید

درست است، واقعیتحقیقات نشان می دهد که تمرکز بر کاهش وزن به عنوان معیار موفقیت نه تنها موثر است بلکه از نظر روانی نیز آسیب زا است. کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. اما اختلال در سیستم های انرژی بدن می تواند منجر به سایر مشکلات سلامتی، اختلالات هورمونی و عوارض متابولیک شود.

کاهش وزن خیلی سریع می تواند خطر از دست دادن توده عضلانی و کاهش متابولیسم را افزایش دهد. مهم است که با پزشک، فیزیولوژیست ورزشی یا متخصص تغذیه مشورت کنید تا مطمئن شوید که وزن خود را به روشی سالم و مناسب کاهش می دهید. پزشک شما ممکن است شما را به یک متخصص سلامت روان ارجاع دهد که می تواند به شما در برنامه ریزی یک برنامه درمانی برای حفظ سلامت روانی و عاطفی شما در طول روند کاهش وزن کمک کند.

  هر دقیقه از فکر من یک میلیون دلار درآمد ایجاد می کند

باور غلط: فقط افراد مبتلا به دیابت نوع 1 به انسولین نیاز دارند

درست است، واقعیدیابت نوع 2 یک بیماری پیشرونده است. داده های فعلی نشان می دهد که حدود 50 درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است پس از تشخیص تغییرات فیزیولوژیکی در پانکراس (تولید انسولین کمتر) به مدت 6 تا 10 سال به انسولین نیاز داشته باشند. ورزش منظم و مصرف داروهای تجویز شده بهترین درمان دیابت نوع 2 است و ممکن است در طولانی مدت عوارض جانبی کمتری داشته باشد.

افراد مبتلا به دیابت نوع 1 هر روز از زندگی خود به انسولین نیاز دارند زیرا لوزالمعده آنها از نظر فیزیولوژیکی توانایی تولید انسولین را ندارد. این افراد باید در مورد دوز و زمان انسولین آموزش ببینند تا از خطر هیپوگلیسمی (هیپوگلیسمی) جلوگیری کنند.

8 باور غلط در مورد دیابت را رد کنید

باور غلط: همه زنان مبتلا به دیابت بارداری پس از زایمان به دیابت مبتلا نمی شوند

درست است، واقعی90 درصد از زنانی که در دوران بارداری به دیابت مبتلا می شوند، بعد از زایمان به دیابت مبتلا نمی شوند. 10 درصد دیگر به طور بالقوه قبل از بارداری دیابت داشتند اما تشخیص داده نشدند. در استرالیا تخمین زده می شود که 1.7 میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند و 25 درصد آنها به دیابت مبتلا هستند. افرادی که دیابت بارداری در آنها تشخیص داده شده است، ده برابر بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 در ده سال آینده زندگی هستند. بنابراین اگرچه ممکن است بعد از تولد دیابت نداشته باشید، یک سبک زندگی سالم می تواند خطر ابتلا به دیابت را در آینده کاهش دهد.

  8 جایی که مجبور نیستید موبایل خود را شارژ کنید

باور غلط: فقط زنان دارای اضافه وزن به دیابت بارداری مبتلا می شوند

درست است، واقعیاضافه وزن قبل از بارداری با افزایش خطر ابتلا به دیابت بارداری (GDM) مرتبط است. افزایش وزن در دوران بارداری نیز عامل مهمی در ایجاد GDM است. سایر عوامل خطر ثابت مانند قومیت، سن و سابقه خانوادگی نیز گنجانده شده است.

برخی از زنان فاکتورهای خطر ندارند و همچنان بیمار هستند، بنابراین بهترین راه انجام آزمایش GDM از همه زنان باردار است. بنابراین اضافه وزن خطر ابتلا به GDM را افزایش می دهد، اما بسیاری از عوامل دیگر می توانند منجر به این بیماری شوند.

افسانه: افراد مبتلا به دیابت نمی توانند ورزش کنند

درست است، واقعیافراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 نیز می توانند ورزش کنند. فعالیت بدنی برای بهبود سلامت کلی همه ما و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مهم است. ورزش های رقابتی و منطقه ای راهی عالی برای حفظ خلق و خو و فعالیت بدنی برای بهبود وضعیت بیماران دیابتی است. ورزش منظم به ویژه برای مدیریت دیابت مهم است، زیرا می تواند:

سطح گلوکز خون را کاهش دهید

حساسیت به انسولین را افزایش دهید

نیاز به دارو را کاهش دهید

به حفظ وزن و قلب سالم کمک کنید

منبع: bodytrack

دیدگاهتان را بنویسید