7 غذای ممنوعه قبل از خواب

425534 914 خبر مرکزی

چیزهای زیادی بر کیفیت خواب شما تأثیر می گذارد، از استرس عاطفی گرفته تا بیماری های جسمی مانند دیابت، بیماری کلیوی یا سوزش سر دل.

همه ما می دانیم که مصرف کافئین قبل از خواب برای افرادی که خوب نمی خوابند یک فاجعه است. قبل از خواب نوشیدن قهوه یا چای را متوقف کنید.

آنچه قبل از خواب می خوریم تأثیر ویژه ای بر کیفیت خواب ما دارد، اما مطالعات نشان می دهد که حتی بر انتخاب روز بعد نیز تأثیر می گذارد.

یک رژیم غذایی متعادل به طور کلی برای حفظ الگوی خواب سالم بسیار مهم است. برخی از غذاهای سالم و برخی از غذاهای ناسالم ممکن است پشت بی خوابی شما باشند. در اینجا به هفت مورد از آنها اشاره می کنیم:

غذاهای ادویه دار

قبل از خواب غذاهای تند نخورید، زیرا این غذاها باعث ناراحتی معده و سوزش سر دل می شوند. سوزش سر دل هنگام خواب بدتر می شود زیرا اسید معده در مری تجمع می یابد.

با این حال، برخی مطالعات وجود دارد که نشان می دهد فست فود قبل از خواب می تواند شیوع کابوس ها را افزایش دهد. بیداری مکرر در شب ساعات حساس استراحت شب را از بین می برد و باعث تولید احساسات منفی می شود.

فست فود

هضم فست فود و سایر تنقلات چرب برای بدن دشوار است و اغلب منجر به سوزش سر دل می شود. هر چه غذای شما چربی بیشتری داشته باشد، اسید معده بیشتری تولید خواهد کرد.

بدیهی است که این وضعیت خواب را به چالش می کشد. در این شرایط سعی کنید به سمت چپ بدن خود دراز بکشید تا اسید مری کاهش یابد.

  آمار فوت شدگان از تاج امروز 1401/01/14

دسر

پس از یک روز طولانی، درمان خوب و شیرین مانند یک پاداش کامل است. متأسفانه آخرین کاری که باید قبل از خواب انجام دهید افزایش قند خون است.

دیر خوردن دسر باعث هوشیاری و افزایش انرژی می شود. از خوردن شکلات قبل از خواب خودداری کنید، زیرا حاوی کافئین و شکر است. شکلات حاوی ترکیبی به نام توبرومین است که ضربان قلب را افزایش می دهد و می تواند به رفع بی خوابی کمک کند.

مرکبات

میوه ها به طور کلی یک انتخاب سالم هستند و متخصصان تغذیه خوردن آنها را با هر وعده غذایی توصیه می کنند. اما مرکبات بسیار اسیدی هستند و می توانند باعث سوزش سر دل یا بیماری ریفلاکس معده شوند.

مرکبات همچنین قند زیادی دارند و می توانند انرژی زیادی به شما بدهند. میوه های دیرهنگام مانند انجیر، کشمش، انگور، سیب، کیوی و پاپایا برای شما بهتر از مصرف مرکبات هستند.

کلم بروکلی

کلم بروکلی یک غذای سالم است که باید در رژیم غذایی خود بگنجانید. با این حال، بروکلی حاوی مقدار زیادی فیبر است که هضم آن زمان زیادی طول می کشد. همه سبزیجات چلیپایی در هنگام هضم باعث ایجاد سنگ کیسه صفرا می شوند. نمونه های دیگر عبارتند از کلم بروکسل، کلم و گل کلم.

گوشت

گوشت، به خصوص گوشت قرمز، سرشار از پروتئین و چربی است. بنابراین مدت زیادی طول می کشد تا هضم شود و می تواند شما را بیدار نگه دارد.

خوردن گوشت برای شام مشکلی ندارد، اما بهتر است بعد از آن چیزی نخورید و تعداد شام هایی که در طی آن گوشت می خورید را کنترل کنید. شب ها گوشت های کم چرب مانند بوقلمون، سینه مرغ یا منابع پروتئین گیاهی مانند ماست و اسفناج را جایگزین کنید.

  اعلام حکم پرونده «قهرمان» عسگر فرهادی

کرفس

اگر بی خوابی شما به گونه ای است که شب ها چندین بار برای دستشویی از خواب بیدار می شوید، از خوردن کرفس خودداری کنید. کرفس حاوی مقدار زیادی آب است و بهتر است از خوردن آن در شب خودداری شود.

کرفس به راحتی مثانه شما را پر می کند. غذاهایی مانند هندوانه، خیار و کاهو نیز از این نوع غذاها محسوب می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید