7 راه برای برانگیختن خلاقیت کودکان

416497 511 خبر مرکزی

مغز کودکان نمونه کوچکی از مغز بزرگسالان نیست. مغز در حال ساخت است که با جهان ارتباط برقرار می کند.

این بر عهده والدین است که دنیای فیزیکی و اجتماعی را برای فرزند خود بسازند که پر از دستورالعمل برای ایجاد ارتباطات بیشتر و تربیت کودکان با ذهنی منعطف است. سالها تحقیق در علوم اعصاب و روانشناسی در هفت اصل خلاصه شده است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

1. باغبان باشید نه نجار

نجارها درخت را به دلخواه شکل می دهند. اما باغبان ها با کود دهی به زمین های حاصلخیز به رشد گیاه کمک می کنند.

به همین ترتیب، والدین می توانند فرزند خود را به یک فرد خاص مانند نوازنده ویولن تبدیل کنند یا محیطی را فراهم کنند که رشد سالم کودک را به روشی که او انتخاب می کند تضمین کند. اجبار کودکان در جهت خاصی می تواند برخلاف نظر والدینشان باعث بیزاری آنها از موسیقی شود.

اما در رویکرد باغبان، موسیقی های متنوعی در خانه پخش می شود تا ببیند کدام یک علاقه او را جلب می کند. هنگامی که بدانید چه چیزی در حال رشد هستید، می توانید خاک را بر این اساس تغذیه کنید تا بتواند ریشه دوانده و رشد کند.

2. با فرزندتان صحبت کنید و کتاب های زیادی برای او بخوانید

تحقیقات نشان می دهد که حتی زمانی که کودکان تنها چند ماه دارند و معنی کلمات را درک نمی کنند، مغز آنها همچنان از آنها استفاده می کند.

این یک پایه عصبی برای یادگیری آینده ایجاد می کند. بنابراین هرچه کلمات بیشتری بشنوند، تأثیر بیشتری روی آنها خواهد داشت. همچنین واژگان و درک بهتری خواهند داشت. این یکی از فواید خواندن کتاب کودک است.

  منابع گیاهی امگا 3

آموزش کلمات احساسی (یعنی غمگین، شاد، بی حوصله و …) بسیار مفید خواهد بود. هرچه کلمات بیشتری بدانند، انعطاف پذیرتر واکنش نشان خواهند داد.

3. برای فرزندتان توضیح دهید

این می تواند برای شما ناامید کننده باشد که مدام از فرزندتان دلیل آن را بپرسید. اما وقتی چیزی را برای آنها توضیح می دهید، یک تکه جدید از جهان را برداشته و آن را قابل پیش بینی می کنید. وقتی مغز بتواند به خوبی پیش بینی کند، بهتر کار می کند.

داشتن فرزندانی با ذهن منعطف، پاسخ چرا؟ نگو چون من می گویم. کودکانی که دلیل رفتار را به شیوه ای خاص درک می کنند، بهتر می توانند اعمال خود را تنظیم کنند. مثلاً به او توضیح دهید که نباید همه کلوچه ها را بخورد زیرا او ناراحت است و برادرش ناراحت است که چیزی برای آنها باقی نمانده است.

4. فعالیت را توصیف کنید، نه شخص را

وقتی پسرت به سر دخترت می زند، او را پسر بد خطاب نکن. دقیق تر بگو مثلاً بگویید: سر خواهرت را نزن. درد می کند. از او عذرخواهی کنید.

هنگام تعریف همین کار را انجام دهید. دخترت را دختر خوب خطاب نکن. در مورد کار او نظر دهید. خوب کردی که به برادرت نزدیک شدی. این نوع صحبت کردن به مغز کمک می کند تا مفاهیم مفیدتری در مورد اعمال و خود ایجاد کند. پیشنهاد دیگر شرح اعمال شخصیت های کتاب داستان است.

5. به فرزندتان کمک کنید از شما تقلید کند

آیا متوجه شده اید که برخی از فعالیت های روزانه (مانند تمیز کردن خانه یا علف های هرز باغ) می تواند برای کودک سرگرم کننده باشد؟

  تلاش سپاهان برای تعقیب و گریز این بازیکن + عکس

کودکان به طور غریزی با تماشا کردن، بازی کردن و مهمتر از همه تقلید از بزرگسالان یاد می گیرند. این به آنها احساس مهارت می دهد. پس یک جارو کوچک به آنها بدهید و بگذارید از شما تقلید کنند. والدین باید مراقب باشند زیرا کودکان خردسال نیز می توانند رفتار نادرست والدین خود را تقلید کنند.

6. فرزند خود را (با خیال راحت) در معرض افراد زیادی قرار دهید

به استثنای افرادی که معمولاً فرزندتان ملاقات می کند، پدربزرگ و مادربزرگ، خاله و عمو، خاله و عمو، دوستان و سایر کودکان، سعی کنید آن را متنوع تر کنید، به خصوص در اوایل کودکی. طبق یک مطالعه، نوزادانی که دائماً با گویشوران زبان‌های مختلف ارتباط برقرار می‌کنند، می‌توانند ارتباط مغزی مهمی ایجاد کنند که به آنها در یادگیری زبان‌های دیگر در آینده کمک می‌کند.

علاوه بر این، نوزادانی که چهره‌های متنوع‌تری می‌بینند، آماده هستند تا چهره‌ها را در آینده بهتر تشخیص دهند و به خاطر بسپارند. این احتمالا ساده ترین قدمی است که می توانید در برابر نژادپرستی بردارید.

7. آژانس را تشویق کنید

کودکان دوست دارند به تنهایی و بدون کمک چیزهای مختلف را امتحان کنند. مانند لباس پوشیدن یا ساختن پازل. این یک چیز مثبت است و به آنها احساس آزادی عمل می دهد.

حتی اعمالی که توهین آمیز تلقی می شوند می توانند تلاشی از سوی کودک برای درک تأثیر آنها بر جهان باشد. وقتی کودک دو ساله‌تان غلات صبحانه‌اش را روی زمین می‌ریزد و منتظر می‌ماند تا آن‌ها را بردارد، برایتان مهم نیست. من احتمالاً سعی می کنم چیزی در مورد جاذبه کشف کنم. او همچنین متوجه می شود که کارش بر دنیای اطرافش تأثیر می گذارد.

  ژست زشت نخست وزیر اسپانیا پس از دست دادن با یک زن سیاه پوست

گاهی بمانید و بگذارید فرزندتان رشد کند و خودش یاد بگیرد. این باعث افزایش انعطاف پذیری آنها می شود و آنها عواقب اعمال خود را درک می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید