7 خاصیت عالی چای رویبوس

فرادید| چای رویبوس گیاهی است که از برگ های تخمیر شده Aspalathus linearis، گیاهی بومی آفریقای جنوبی تهیه می شود. بسیاری از مردم از آن به عنوان جایگزینی برای چای سیاه استفاده می کنند.

به گزارش فراد؛ چای ریواس سبز نوع دیگری از چای موجود است. چای رویبوس طعمی شیرین و طبیعی دارد. این ماده حاوی چندین آنتی اکسیدان است که فواید سلامتی این چای را نشان می دهد.

در این مقاله به فواید بالقوه چای رویبوس برای سلامتی می پردازیم.

7 فواید چای رویبوس برای سلامتی
تحقیقات در مورد اثرات چای رویبوس محدود است. طبق تحقیقات موجود، فواید سلامتی این چای ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1 چای بدون کافئین
چای رویبوس بدون کافئین است و حاوی تانن کمی است. برای زنان باردار، کودکان و کسانی که به کافئین حساس هستند می تواند گزینه خوبی باشد. اگرچه کافئین می تواند فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد، اما همه نمی توانند آن را با خیال راحت مصرف کنند. این ماده می تواند باعث اختلالات خواب، تشدید اضطراب و عوارض جسمی ناخوشایند مانند عصبی شدن، خستگی و تپش قلب شود. کافئین در چای سیاه، سبز و قهوه یافت می شود. این چای جایگزین خوبی برای افرادی است که می خواهند جذب کافئین را کاهش دهند یا به طور کلی از آن اجتناب کنند.

2. تانن کم
چای رویبوس حاوی مقادیر بسیار کمی تانن است. تانن ها ترکیبات طبیعی در بسیاری از غذاهای گیاهی از جمله چای سبز، چای سیاه و شراب قرمز هستند. تانن ها در جذب آهن، به ویژه آنهایی که از غذاهای گیاهی به دست می آیند، اختلال ایجاد می کنند. طبق یک مطالعه در سال 2013، نوشیدن 6 فنجان از این چای در روز به مدت 6 هفته متوالی بر سطح آهن شرکت کنندگان تأثیری نداشت.

  مرضیه برومند: با ایرج طهماسب رقابت نمی کنیم

3. سرشار از آنتی اکسیدان
چای رویبوس دارای چندین نوع آنتی اکسیدان است که نوع سبز آن حاوی مقادیر بیشتری نسبت به نوع قرمز است. برخی از آنتی اکسیدان های کلیدی موجود در چای کوئرستین و آسفالت هستند. آنتی اکسیدان ها برای سلامت انسان بسیار مهم هستند. زیرا از آسیب رادیکال های آزاد به سلول های بدن جلوگیری می کنند. نتایج یک مطالعه حیوانی روی چای رویبوس نشان می دهد که این چای می تواند وضعیت آنتی اکسیدانی کبد را بهبود بخشد.

مطالعات انجام شده بر روی انسان نشان داده است که مصرف این چای باعث افزایش میزان آنتی اکسیدان در بدن می شود. اما این اثرات بسیار اندک هستند. البته مطالعات دیگر نشان می دهد که این چای هیچ تاثیری بر سطح آنتی اکسیدان های خون ندارد.

۷ خاصیت چای ریواس سبز
4. سلامت قلب
آنتی اکسیدان ها برای سلامت قلب مهم هستند، به همین دلیل است که چای رویبوس می تواند اثرات مثبت بر قلب و عروق را افزایش داده و بهبود بخشد. همچنین می تواند کلسترول را در سطح طبیعی نگه دارد. در یک مطالعه در سال 2011، 40 نفر در معرض خطر بیماری های قلبی عروقی به مدت شش هفته روزانه 6 فنجان چای مصرف کردند. در پایان دوره، شرکت کنندگان به طور قابل توجهی لیپوپروتئین با چگالی کم یا کلسترول بد را کاهش دادند و به طور چشمگیری لیپوپروتئین با چگالی بالا یا کلسترول خوب را نسبت به گروه شاهد افزایش دادند.

چای سبز رویبوس همچنین می تواند با مسدود کردن آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) که فشار خون را افزایش می دهد، سلامت قلب را بهبود بخشد. نتایج یک مطالعه کوچک نشان می دهد که چای رویبوس 30 تا 60 دقیقه پس از مصرف، فعالیت ACE را مهار می کند.

5. کنترل دیابت
چای رویبوس می تواند به افراد مبتلا به دیابت کمک کند قند خون خود را کنترل کنند و به عبارت دیگر خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهند. مطالعات حیوانی نشان می دهد که آنتی اکسیدان آسفالت موجود در چای رویبوس دارای خواص ضد دیابتی بالقوه است.

  جدیدترین رنگ تاج کشور

آسپالات همچنین می تواند به افراد مبتلا به دیابت کمک کند تا خطر التهاب عروقی و سخت شدن شریان ها را کاهش دهند. هر دو عاملی هستند که در ایجاد بیماری قلبی نقش دارند. طبق گزارش انجمن قلب آمریکا، افراد مبتلا به دیابت 2 تا 4 برابر بیشتر از افراد بدون دیابت در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی هستند. مطالعات نشان می دهد که آسفالتین التهاب عروقی ناشی از قند خون بالا را مهار می کند. سطح آسفالت در چای ریواس قرمز کم است. اما در چای سبز تخمیر نشده بسیار بیشتر است.

6. کنترل وزن
چای سبز رویبوس بدون کالری است. بنابراین می تواند گزینه خوبی برای افرادی باشد که سعی در کاهش وزن یا حفظ سلامتی دارند. طبق یک مطالعه در سال 2014، چای رویبوس دارای خواص کنترل وزن با افزایش سطح لپتین است. لپتین هورمونی است که به تنظیم جذب غذا کمک می کند و به بدن پیام می دهد که غذا به اندازه کافی جذب شده است. این چای همچنین تشکیل سلول های چربی جدید را متوقف می کند و متابولیسم چربی را سرعت می بخشد.

7. کاهش چین و چروک
طبق برخی مطالعات، اگر فردی چای رویبوس را به صورت موضعی مصرف کند، با کاهش چین و چروک، ظاهر پوست را بهبود می بخشد. مطالعه ای در سال 2010 ترکیبی از محصولات مراقبت از پوست ساخته شده از عصاره های گیاهی را در یک ژل پایه مقایسه کرد. این عصاره ها زنجبیل، سویا و ترکیبی از چای و رویبوس بودند.

محققان دریافته اند که ترکیب چای و رویبوس می تواند در کاهش چین و چروک بسیار موثر باشد، در حالی که جینکو برای مرطوب کردن پوست مفیدتر است. با این حال، نوشیدن آن بعید است که فواید قابل توجهی برای پوست داشته باشد.

  هواشناسی ایران امروز 14/10/1400
۷ خاصیت چای ریواس سبز
سایر فواید چای رویبوس
برخی افراد از رویبوس برای درمان موارد زیر استفاده می کنند:
• آلرژی
قولنج
• مشکلات گوارشی
• بیخوابی
• مشکلات روحی قلب
• بی اشتهایی

تا به امروز هیچ مدرک علمی برای تاثیرات این چای در درمان این بیماری ها ارائه نشده است.

چای رویبوس درست کنید
همه می توانند چای رویبوس را به روشی مشابه چای سیاه به صورت گرم یا سرد بنوشند. برای بهترین نتیجه، آن را طبق دستورالعمل روی بسته بجوشانید. یک قانون کلی این است که از 8 اونس آب جوش برای هر کیسه چای یا چند برگ چای رویبوس استفاده کنید. بگذارید چای به مدت 5 دقیقه بجوشد. چای را به سادگی بنوشید یا به آن شیر، شیر گیاهی، عسل یا شکر اضافه کنید تا خوشمزه تر شود. چای سبز ریواس را می توانید در همه خواربار فروشی ها پیدا کنید.

آخرین کلمه
چای سبز ریواس جایگزین خوبی برای چای سیاه است، به خصوص برای افرادی که می خواهند از کافئین یا تانن خودداری کنند.

همچنین سرشار از آنتی اکسیدان است که می تواند فواید زیادی برای سلامت قلب و کبد داشته باشد.

با این حال، تحقیقات در مورد مزایای رویبوس هنوز بسیار محدود است و تحقیقات زیادی روی حیوانات و سلول های انسانی انجام شده است.

اگرچه تاثیر چای رویبوس بر بیماری های انسان مشخص نیست، اما می توانید از نوشیدن آن بدون هیچ گونه عوارض مضر لذت ببرید. مزایای سلامتی آن پاداش نوشیدن این چای خوشمزه است.

منبع: medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید