6 راهکار طبیعی برای از بین بردن آلودگی هوا در منازل

فرادید| آیا تا به حال به کیفیت هوای داخل ساختمان فکر کرده اید؟ کیفیت هوای ساختمان ها با کیفیت هوای داخل و اطراف ساختمان ها و سازه ها ارتباط دارد و با سلامت و آسایش ساکنان ساختمان ارتباط دارد. آلاینده ها می توانند طیف گسترده ای از مشکلات را ایجاد کنند که می تواند چشم، بینی، گلو و بیماری های قلبی عروقی را تحریک کند.

به گزارش فراد، طبق گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA)، هوای داخلی خانه های آمریکایی دو تا پنج برابر بیشتر از هوای بیرون آلوده است!

این مقاله روش‌های مفیدی را ارائه می‌کند که می‌تواند به بهبود کیفیت هوای داخل خانه‌ها و ادارات کمک کند.

منابع آلودگی هوا در خانه ها
منابع زیادی برای آلودگی هوا در محل وجود دارد. تهویه ناکافی علت اصلی این مشکل است و در زمستان به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. در بسیاری از مناطق صنعتی، نبود تهویه مطبوع و سطوح بالای گرد و غبار می تواند آلاینده های داخل ساختمان را افزایش دهد.

در واقع، بسیاری از منابع آلودگی هوا در خانه، لوازم اولیه هستند. از سوی دیگر ساعات مهمی را به خصوص در تعطیلات در خانه سپری می کنیم، برخی از این منابع آلودگی عبارتند از: انواع شمع ها از پارافین گرفته تا شمع های ساخته شده از روغن های گیاهی که هنگام سوختن کربن از خود ساطع می کنند، پاک کننده های خانگی و در نهایت گرم کردن و پخت و پز. تجهیزات.

رادون
رادون یکی از سنگین ترین گازهاست و برای سلامتی بسیار مضر است. این گاز بی رنگ، بی بو و بی مزه است و تنها با کمک دستگاه های مخصوص اندازه گیری رادون قابل تشخیص است. رادون گاز مضری است که می تواند توسط خاک و مصالح ساختمانی ایجاد شود و در اثر تجزیه اورانیوم طبیعی در خاک، آب و سنگ ها ایجاد می شود.

قرار گرفتن در معرض گاز رادون می تواند باعث سرطان ریه در افراد غیر سیگاری شود و دومین عامل سرطان ریه است. طبق گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، سالانه حدود 21000 مورد مرگ ناشی از سرطان ریه وجود دارد.

  5 پیش بینی قیمت دلار در سال 1401

وجود ترک در دیوارها، نقاط تقاطع شبکه تاسیسات ساختمان و هرگونه سوراخ و منافذ در اتصالات و مصالح ساختمانی می تواند برای عبور گاز رادون در ساختمان ها موثر باشد. بیشترین میزان رادون در زیرزمین و طبقات اول ساختمان ها است.

دود سیگار
دود تنباکو حاوی هزاران ماده شیمیایی مضر است و عامل اصلی سرطان است. اثرات مخرب دود سیگار بر دیگران بسیار بیشتر از خود انسان است. اطرافیان و والدین کودکان سیگاری باید توجه داشته باشند که سلامت فرزندانشان را به خطر می اندازند و باعث بیماری های مختلف از جمله آسم و سایر مشکلات تنفسی در کودکان می شوند.

طبق گزارش CDC، از سال 1964 حدود 2.5 میلیون غیرسیگاری به دلیل مشکلات سلامتی ناشی از قرار گرفتن در معرض دود سیگار جان خود را از دست داده اند.

کیفیت هوای منازل + 6 راهکار طبیعی
کپک
کپک یک اصطلاح کلی برای انواع قارچ های میکروسکوپی است که به صورت رشته های چند سلولی رشد می کنند. کپک ها و ویروس ها در داخل خانه رشد می کنند و باعث مشکلات تنفسی جدی می شوند و به عنوان یک مشکل جدی می توانند شما را مجبور به حرکت کنند.

تجهیزات گرمایش و پخت و پز
وسایل گرمایشی یکی از مهم ترین وسایلی هستند که در لیست آلاینده های هوای خانه قرار دارند، مانند شومینه، بخاری و اجاق گاز. همه آنها مونوکسید کربن، دی اکسید نیتروژن و بسیاری از مواد شیمیایی و آلاینده های دیگر تولید می کنند. بخاری ها همچنین در صورت سوختن ناقص یا مشکل در دودکش ها، مونوکسید کربن را در هوا منتشر می کنند که عواقبی مانند سردرد، سرگیجه و گاهی حتی مرگ را به دنبال دارد.

انتشار دی اکسید نیتروژن می تواند ناشی از وسایل سوخت پخت و پز (اجاق گاز) باشد و وجود این گاز می تواند چشم، بینی، گلو و مجاری تنفسی را تحریک کند.

  تویوتا کرولا؛ بهترین ماشین سال 2021
کیفیت هوای منازل + 6 راهکار طبیعی
مواد شوینده
بسیاری از شوینده های خانگی حاوی مواد شیمیایی مصنوعی هستند که برای سلامتی انسان خطرناک هستند.

آفت کش ها، شوینده ها، رنگ ها و لاک ها و خوشبو کننده های هوا (از جمله شمع ها) حاوی مواد شیمیایی مضر و حلال های نفتی هستند. یکی از خطرناک ترین آنها سفید کننده است. مخلوط کردن سفید کننده با هر ماده شوینده اسیدی می تواند گازهای بسیار خطرناکی تولید کند و در صورت استنشاق کشنده باشد. برخی از مواد شوینده حاوی گلیکول های مبتنی بر اتیلن هستند که می توانند باعث آسم و آلرژی شوند.

مبلمان و رنگ
برخی از لوازم خانگی مانند مبلمان، تشک و وسایل کودکان از فوم و مواد شیمیایی نسوز ساخته شده اند. این مواد شیمیایی خطرناک به راحتی در هوای خانه منتشر می شوند. تعدادی از مطالعات مهارکننده های قابل اشتعال مانند مواد سرطان زا، ناباروری و IQ پایین را در کودکان شناسایی کرده اند.

در گذشته بسیاری از رنگ ها حاوی سرب بودند. اما امروزه رنگ ها حاوی ترکیبات آلی فراری هستند که حتی سال ها پس از رنگ آمیزی دیوارها از بین نمی روند و برای سلامتی انسان مضر هستند.

مصالح ساختمانی
پنبه نسوز یکی از موادی است که هنوز برای عایق کاری دیوارها، رنگ ها و کاشی های کف استفاده می شود. الیاف پنبه نسوز می توانند به مواد بسیار ظریف و نامرئی تبدیل شوند. این ذرات نامرئی که قطر آنها کمتر از 0.5 میکرون است، در طول تنفس به عمق ریه ها نفوذ کرده و برای همیشه در آنجا باقی می مانند. با گذشت زمان، این ذرات می توانند باعث آزبستوز، سرطان ریه، سرطان حنجره یا مزوتلیوما شوند که همگی به دلیل تحریک مداوم منجر به مرگ می شوند.

6 راه حل طبیعی برای از بین بردن آلودگی هوای داخل ساختمان
چگونه می توان کیفیت هوای داخل خانه را بهبود بخشید؟ خوشبختانه، راه های طبیعی موثر بسیاری برای بهبود کیفیت هوای داخل خانه وجود دارد.

1. منبع آلودگی را حذف کنید
تنظیم دمای وسایل گرمایشی و پخت و پز باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه ای می شود. منشا بوهای مصنوعی و سمی را از بین ببرید.

  آمار فوت شدگان از تاج امروز 1400/10/12

اطمینان حاصل کنید که محصولات بهداشتی که می‌سازید بدون عطر و روغن‌های طبیعی و طعم‌دهنده طبیعی هستند، جایگزینی عالی هستند. تهویه مطبوع را مرتب تمیز کنید.

2- تهویه منظم
انجمن ریه آمریکا اجازه ورود هوای تازه به هوا را توصیه می کند. راهی ساده و ارزان برای از بین بردن آلاینده ها در داخل خانه. برای این کار سعی کنید سیستم های گرمایشی و سرمایشی را روشن نکنید، پنجره ها و درها را باز کنید و اجازه دهید هوای خانه کمی تازه تر و سالم تر شود.

3. آلودگی ها را به طور طبیعی حذف کنید
اسانس ها و سرکه خاصیت ضد عفونی کنندگی دارند، آنها گزینه ای عالی برای بهبود کیفیت هوای خانه هستند.

سعی کنید از ملحفه های نخی استفاده کنید. شستشوی منظم ملحفه ها اغلب توصیه ای برای کاهش آلودگی ها است.

4 – محصولات را بررسی کنید
سعی کنید از مناطقی که از لوازم آرایشی مانند اسپری مو و موس استفاده می شود دوری کنید، زیرا آلاینده های این محصولات می توانند باعث مسمومیت شوند.

همچنین از لوازم آرایشی استفاده کنید که کمترین مواد شیمیایی را دارند.

5- فرش
متأسفانه عطر مطبوع فرش ها به دلیل ترکیبات آلی فراری است که گازهای خطرناکی مانند تولوئن، بنزن، فرمالدئید و استون از خود ساطع می کنند. فرشی را انتخاب کنید که بتوانید به راحتی آن را بشویید.

6- گیاهان سرپوشیده
در حالی که به دنبال راه حل هایی برای بهبود کیفیت هوای داخل خانه هستید، به خاطر داشته باشید که برخی از گیاهان آپارتمانی کار بسیار خوبی برای تمیز کردن هوا انجام می دهند. روشی طبیعی برای حذف آلودگی ها

برخی از بهترین گیاهان آپارتمانی برای بهبود کیفیت هوای خانه عبارتند از:
• آناناس
• بامبو پیاده روی خوبی است
• گیاه عنکبوتی (گیاه چند ساله)
• گیاه یشم

منبع: دکتر ایکس.
ترجمه: وب سایت فراد

دیدگاهتان را بنویسید