5 نکته که باید در مورد کرم ضد آفتاب بدانید

ما بدون اینکه چیز زیادی در مورد آنها بدانیم از ضد آفتاب استفاده می کنیم.

آگاهی از این نکات ضروری به نظر می رسد.

ضد آفتاب آخرین راه حل شماست

بر اساس یک گزارش. یو جی (گروه کاری محیط زیست ایالات متحده) برای محافظت از بدن در برابر نور خورشید، ضد آفتاب آخرین قدمی است که برمی دارید. این بدان معنا نیست که محصولات ضد آفتاب بی اهمیت هستند. مشکل این است که اقدامات احتیاطی دیگر نیز نقش مهمی دارند.

آه تو جی می گوید: “لباس های شما می توانند خطر آفتاب سوختگی را تا 27 درصد کاهش دهند.” سایه زدن نیز به ویژه برای نوزادان مهم است: نگه داشتن نوزادان در سایه می تواند خطر سوختگی های متعدد را تا 30 درصد کاهش دهد.

این گروه همچنین به افراد توصیه می کند که از عینک آفتابی برای محافظت از چشمان خود در برابر اشعه ماوراء بنفش استفاده کنند. توصیه می شود صبح زود یا اواخر بعد از ظهر که خورشید در پایین ترین نقطه خود در آسمان است خانه خود را ترک کنید.

SPF بالاتر بهتر نیست

به نظر می رسد صنعت ضد آفتاب هر ساله محصولاتی با SPF بالاتر تولید می کند. طبق گفته سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، SPF یا کرم ضد آفتاب، معیاری برای سنجش توانایی فرد برای آفتاب گرفتن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید با یک ضد آفتاب خاص بدون ایجاد آفتاب سوختگی است. اما این سازمان ضدآفتاب هایی با SPF 50 یا بالاتر را ذاتا گمراه کننده می نامد.

به نظر می رسد که محصولات ضد آفتاب با SPF بالا ممکن است کمی بهتر از ضد آفتاب های با SPF پایین باشند. کرم ضد آفتاب با SPF 50 حدود 89 درصد از اشعه های مضر خورشید را که باعث قرمزی و آفتاب سوختگی می شود، مسدود می کند.

  هواشناسی ایران امروز 14:00/11/07

در حالی که کرم ضد آفتاب با SPF 100 حدود 99 درصد از اشعه های مضر را دفع می کند، در واقع فقط یک درصد بیشتر است. بسیاری از مردم بر این باورند که استفاده از محصولات با SPF بالاتر می تواند باعث شود که زمان بیشتری را در زیر نور خورشید بگذرانند در حالی که اینطور نیست.

نکته دیگر اینکه SPF فقط از پوست در برابر اشعه UVB محافظت می کند که باعث قرمزی و تحریک پوست می شود. شاید فکر کنید چون پوستتان قرمز نیست آسیبی نخواهید دید، در حالی که گفته می شود اشعه UVA هم می تواند مضر باشد، پس سعی کنید حتی با ضدآفتاب زیاد زیر نور آفتاب نمانید.

ضد آفتاب

ربطی به پیشگیری از سرطان ندارد

دانشمندان می دانند که قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث سرطان پوست می شود. بنابراین آیا کرم ضد آفتاب که از پوست در برابر نور خورشید محافظت می کند، از آفتاب سوختگی جلوگیری می کند یا آن را کاهش می دهد؟

در واقع، گروه‌های بهداشت عمومی، از جمله سازمان غذا و دارو، موسسه ملی سرطان و آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان، می‌گویند داده‌های علمی این ایده را تایید نمی‌کنند که ضدآفتاب‌ها به تنهایی می‌توانند بروز سرطان پوست را کاهش دهند.

مطالعات نشان می‌دهد افرادی که برای محافظت از پوست خود فقط به کرم‌های ضد آفتاب متکی هستند، نسبت به افرادی که به روش‌های دیگر از خود محافظت می‌کنند، بیشتر با سرطان پوست مرتبط هستند.

اما عامل دیگر ممکن است این باشد که آفتاب سوختگی تنها موردی نیست که می تواند منجر به سرطان پوست شود. اشعه های UVA که آسیب قابل مشاهده ای ایجاد نمی کنند نیز می توانند تغییراتی ایجاد کنند که می تواند منجر به سرطان شود.

  صحنه دیدنی یک عقاب چشمک زن

اگرچه ضدآفتاب ها در برابر اشعه های UVA و UVB محافظت می کنند، اما این محصولات محافظت کمتری در برابر اشعه های UVA دارند.

کرم ها فقط در برابر آفتاب سوختگی محافظت می کنند

آفتاب سوختگی تنها یکی از راه هایی است که نور خورشید می تواند به پوست آسیب برساند. حتی اگر پوست شما در معرض نور خورشید قرار نگیرد، ممکن است آسیب ببیند. به عنوان مثال، اشعه UVA، که اغلب به اندازه کافی توسط کرم ضد آفتاب مسدود نمی شود، می تواند به عمق پوست نفوذ کرده و رادیکال های آزاد تولید کند. این رادیکال های آزاد می توانند با بسیاری از مولکول های بدن واکنش نشان دهند و حتی می توانند به DNA آسیب برسانند و پیری پوست را تسریع کنند.

لازم است بدانید که بهترین ماده برای جلوگیری از اشعه UVA اکسید روی است.

مراقب مصرف بیش از حد ویتامین A باشید.

طبق مطالعات گروهی ی. تقریباً 14 درصد از کرم های ضد آفتاب حاوی نوعی ویتامین A به نام رتینیل پالمیتات هستند. این ترکیب اغلب به محصولات آرایشی برای کمک به مبارزه با پیری پوست اضافه می شود. مطالعات متعدد حیوانی نشان داده است که این ترکیب خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.

مطالعه‌ای در سال 2012 روی موش‌های بدون مو نشان داد که طبق برنامه ملی سم‌شناسی، این ماده خطر تومورهای خاص را افزایش می‌دهد. اگرچه این یافته ها هنوز در انسان تایید نشده است، اما توصیه می شود افراد از محصولات حاوی رتینیل پالمیتات استفاده نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید