5 سوال برای مرور معنای زندگی

فرادید| ما به راحتی می توانیم به وضعیت زندگی خود نگاه کنیم و ببینیم که هیچ لحظه ای بدون مشکل سپری نشده است: ما کسی را در زندگی از دست داده ایم، به هدف خود نرسیده ایم و رویایمان محقق نشده است.

به گزارش فراد، همه زندگی ها پر از تصمیمات اشتباه و قدم های اشتباه است و تنها با نگاهی به گذشته می توان اشتباهات زندگی را تشخیص داد.

بسیاری از ما در هنگام کشیدن نقاشی برای خود، نگرش آرامی داریم.

اما بسیاری از ما وقتی کیفیت واقعی زندگی خود را برای این منظور اندازه گیری می کنیم، احساس ناموفق بودن می کنیم، یا بدتر از آن، که خود زندگی عامل شکست ماست. گاهی اوقات به این نتیجه می رسیم که زندگی طلایی که برای آن آفریده شده ایم چیزی جز گل بدبختی و بی نظمی نیست و به ما حس پوچی و پوچی می دهد.

نقطه ای که احساس پوچی به سراغ ما می آید، بهترین مکان برای شروع بررسی چگونگی دستیابی به یک زندگی معنادار است. اما یک لحظه بس کن خسته نباشید سعی نکنید احساس پوچی و بی معنی را با معیارهای پوچ موفقیت پر کنید.

ما باید به دنبال معنای زندگی در مکان هایی باشیم که فراوانی هیجان انگیز است، نه در مکان هایی که رقابت تشویق می شود. این فراوانی و برکت کجای زندگی شماست؟ در نقطه ای که به پوچی می رسیم، باید به زندگی جور دیگری نگاه کنیم و ببینیم که حتی یک زندگی دردناک و پر از دست دادن و ناامیدی هم می تواند غنی باشد و ارزش زیستن را داشته باشد.

این سؤالات کوچک می توانند به شما کمک کنند تا در اهداف زندگی خود تجدید نظر کنید و آنها را بازسازی کنید:

1 آیا به اندازه کافی برای زندگی دارید؟

آیا هر روز غذای کافی برای خوردن و آب تمیز برای نوشیدن دارید؟ آیا سرپناهی دارید، حتی اگر دور از ایده آل باشد؟ آیا احساس امنیت می کنید؟ آیا اندام های حیاتی شما هنوز آماده هستند و به خوبی کار می کنند؟

برای افرادی که همیشه به وفور زندگی کرده اند، این چیزهای کوچک معنادار نیستند، بلکه کاملا عادی و حتی پیش پا افتاده هستند. اما به خاطر داشته باشید که بسیاری از افرادی که در این سیاره زندگی می کنند حتی نمی توانند به یکی از این سوالات پاسخ مثبت دهند. وقتی از شما می پرسند که آیا زندگی خوبی دارید یا نه، این واقعیت را نادیده نگیرید که از قبل “زندگی” دارید.

هر روز سعی می کنید با خوردن، خوابیدن و تلاش برای سالم ماندن، شعله زندگی خود را زنده نگه دارید. توانایی حفظ امنیت در این دنیا هرگز تضمین نشده است. این را نمی گویم تا درد و رنجی را که متحمل شده اید کوچک کنم. بلکه می گویم با همه مشکلات و سختی ها و رنج هایی که داشته اید و دارید، امروز تلاش برای «بقا» و «بقا» از آن مشکلات نیست.

  پروین باخمانی؛ بیوگرافی و علت مرگ

2. برای چه کسی مهم هستید؟

ما زندگی خود را فقط از درون می دانیم. اما گاهی اوقات که احساس پوچی می کنید، مفید است که از بیرون به خود نگاه کنید. به افرادی فکر کنید که زندگی شما برایشان مهم است و اگر به طور ناگهانی از روی زمین ناپدید شوید، به شدت آسیب خواهند دید.

وقتی به افرادی فکر می کنید که به زندگی شما اهمیت می دهند، فقط به دنبال افرادی نباشید که شما را بسیار دوست دارند و شما را عمیقاً می شناسند. این یک استاندارد بالا است. اگر فقط یک نفر در زندگی شما وجود دارد که شما را دوست دارد و عمیقاً شما را می شناسد، خوش شانس هستید که احساس پوچی نمی کنید.

پس به جای این استاندارد بالا، به افرادی فکر کنید که به شما احترام می گذارند و حضورشان هرچند کوچک برایشان ارزشمند است. کسانی که می دانند شما چه نوشیدنی هایی را دوست دارید. کسانی که صدای شما را در تلفن تشخیص می دهند. کسانی که اگر تو را در آستان خانه ببینند لبخند بر لبانت می اندازند.

یکی از چیزهای کوچک در زندگی این است که حتی بدترین افراد روی زمین قطعا کسی را دارند که دوستش دارند و دوست دارند با او وقت بگذرانند.

حتی اگر در زندگی عمیقاً با کسی ارتباط برقرار نمی کنید، به این معنی نیست که وجود شما برای دیگران بی معنی است. فقط به این دلیل که تنها زندگی می کنید به این معنی نیست که واقعا تنها هستید.

در دنیای امروز شما بخش کوچکی از یک شبکه اجتماعی بزرگ هستید و اگرچه ناقص، کوچک و ناچیز است، اما به دیگران متصل هستید.

5 سوال برای مرور معنای زندگی
3. چه کسی مسئول است؟

بیشتر بزرگسالان وقتی به واقعیت خسته کننده و تکان دهنده زندگی روزمره فکر می کنند غرق می شوند. به هر حال، این فعالیت های روزانه مانند رویاهای دوران کودکی ما نیستند که می خواهیم زمان خود را چگونه بگذرانیم.

ما می خواستیم ثروتمند، مشهور و آزاد باشیم! در عوض باید یک ساعت در مطب به ریتم تلفن گوش کنیم تا در نهایت بتوانیم برای فرزند، همسر، والدین یا دوستمان وقت بگیریم.

بیایید یک بار برای همیشه بپذیریم که زندگی می تواند واقعاً سرگرم کننده باشد. زندگی در عین حال می تواند بسیار متواضع و خسته کننده باشد. برای درک زندگی خسته کننده و دشوار روزمره، باید از خود بپرسیم که آیا انجام این کارهای خسته کننده و کسل کننده به طور مستقیم یا غیرمستقیم برای کسی مفید بوده است؟ با انجام کارهای سخت روزانه زندگی چه کسانی را غنی و معنا می بخشید؟

  قتل یک جوان به جرم تجاوز جنسی

آیا مدت طولانی که صرف تعمیر مکانیکی ماشین خود می کنید و می خواهید در جای دیگری باشید به این معنی نیست که ماشین شما برای خودتان، برای دیگرانی که با شما سفر می کنند و برای رانندگانی که با شما رانندگی می کنند ایمن تر شده است؟ وقتی فکر می کنید زمان زیادی را در سوپرمارکت می گذرانید و در میان جمعیت خرید می کنید، آیا به ذهنتان خطور می کند که لبخندی که در صندوق می زنید می تواند روز او را بهتر کند؟

این واقعیت که شخص دیگری می تواند این کارها را برای شما انجام دهد از ارزش کاری که انجام داده اید کم نمی کند. تنها چیزی که نیاز دارید حضورتان است، مهم نیست چقدر کم، ناقص یا ناقص، می تواند زندگی را برای دیگران، حتی غریبه هایی که نمی شناسید، بهبود بخشد و آسان تر کند.

4. فدای کی شدی؟

تمام رویاهایی را که وسط گذاشتی ببین. حس بدی داره اما تقریباً می توانم فرض کنم که دست کشیدن از این رویاها دلیل قانع کننده ای داشته است. احتمالاً از دنبال کردن این رویاها و تحقق برنامه های خود برای خوشبختی و امنیت شخص یا افرادی که دوستشان دارید و از آنها مراقبت می کنید، دست کشیده اید.

شاید به دلیل اینکه می‌خواستید از والدین مسن خود مراقبت کنید، از مهاجرت به کشور دیگری برای شغل بهتر خودداری کرده‌اید. شاید تصمیم گرفتی با کسی که عاشقش بودی ازدواج کنی و همین باعث شد که تصمیم بگیری به دانشگاهی معتبر در شهری دور بروی. بله، این بسیار ناامید کننده و افسرده کننده است که رویاهای شما محقق نشده است. وقتی به تصمیمات گذشته خود فکر می کنید، به راحتی می توانید بگویید: «احمقانه بود. “چی فکر میکردم؟”

احتمالاً در آن زمان فکر می کردید که تصمیمات شما بر زندگی دیگران تأثیر می گذارد که قطعاً ایده خوبی است و مکان خوبی برای تصمیم گیری اخلاقی است. من نمی گویم باید به خاطر دیگران فداکاری کنید و از رویاهای خود دست بکشید. من می گویم تصمیم ناقص شما به دلیل مهربانی شما و اهمیتی است که برای عزیزانتان قائل هستید.

بخش خوبی از شما که آن تصمیم احمقانه را گرفتید خوب است. این بخشی از وجود شماست که نباید از آن خجالت بکشید یا سعی کنید آن را حذف کنید. امروز وقتی به تصمیمات بد، اشتباه و ناقص گذشته فکر می کنید، به مهربانی و از خودگذشتگی که برای دیگران کرده اید فکر کنید. خوب بودن به این معنی نیست که شما بد هستید.

  فیلم / عکس های «نجلا 2» در عراق!

5. چه عواملی در زندگی شما وجود داشت که کنترلی بر آنها نداشتید؟

ما از خودمان انتظار داریم که بزرگ شویم، وارد جامعه شویم و زندگی خوبی برای خود بسازیم. این یک نگاه هیجان انگیز به زندگی است، و اگر ما در یک دنیای عالی زندگی می کردیم، شما را تشویق می کردم که به این فکر کنید. اما ما در یک دنیای کامل زندگی نمی کنیم. پس بیایید این نگرش جاه طلبانه را با دوز خوبی از واقع گرایی ملایم کنیم.

به تمام آن لحظات ناامیدکننده ای فکر کنید که فکر نمی کنید زندگی دارید. به جای اینکه با این لحظات احساس ناراحتی کنید، چشمان خود را باز کنید و به تصمیمی که در آن لحظات گرفتید فکر کنید. آیا واقعاً فکر می کنید که انتخاب شما برای دست کشیدن از رویاهای خود در این لحظات یک شکست فردی است یا یک واکنش منطقی به مجموعه شرایطی است که خارج از کنترل شما بود؟

بیماری شما را از رسیدن به رویاهای زندگیتان باز می دارد. پول مانع از رسیدن شما به رویاهای زندگیتان می شود. رکود اقتصادی، جنگ، تغییرات اقلیمی و اپیدمی های جهانی موانعی برای دستیابی به اهداف و تحقق رویاهای ما هستند.

به جای اینکه زندگی‌تان را شکست‌خورده بنامید، سعی کنید با خودتان بهتر باشید. هیچ یک از ما از رویدادهای غیرقابل کنترل محیط خود مصون نیستیم و هر تغییر کوچکی در محیط ما که خارج از کنترل ما باشد می تواند مسیر زندگی ما را تغییر دهد.

می دانید، خیلی خوب است که ما به عنوان مردم عادی سعی کرده ایم از خرد خود برای تصمیم گیری در میان حوادث وحشتناک جهانی و شخصی در زندگی خود استفاده کنیم. مطمئنا هیچ کدام از ما تصمیمات کاملی نگرفتیم و هیچ کدام از ما بهترین تصمیم را نگرفتیم. اما همه تصمیمات منطقی همیشه دارای نرخ خطای معقولی هستند.

شما هر کاری در توان دارید انجام داده اید و امروز در لحظه ای هستید که زندگی دارید، فقط تعداد انگشت شماری در اطراف شما هستند که می توانید آنها را دوست داشته باشید و فردی مسئولیت پذیر هستید. در طول این زندگی اتفاقات زیادی افتاده است. شما هر کاری که ممکن است انجام داده اید تا کارها را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. شما نمی توانید یک زندگی کامل بسازید. اما تو زندگی ساختی

حتی یک زندگی ناقص که در آن رنج وجود دارد می تواند زندگی پر معنا باشد. این کافی است!

منبع: روانشناسی امروز
نویسنده: آماندا دادسون
ترجمه: سایت فرادید

دیدگاهتان را بنویسید