4 نشانه سکته ناقص

هنگامی که جریان خون به مغز برای مدت کوتاهی (کمتر از 5 دقیقه) قطع می شود، باعث ایجاد یک علامت عصبی گذرا می شود که در سکته مغزی رخ می دهد اما به سرعت قابل برگشت است. این وضعیت به عنوان سکته مغزی شناخته می شود.

سکته ناقص آسیب کمتری ایجاد می کند، اما مطمئناً نیاز به مراقبت فوری و بدون تاخیر دارد.

مشاهده شده است که خطر سکته مغزی در سه ماه اول پس از سکته ناقص 2 تا 17 درصد است. حدود 33 درصد از افرادی که سابقه سکته مغزی ناقص دارند در صورت عدم درمان در طی یک سال دچار سکته مغزی شدید می شوند.

هنگامی که رگ های خونی مغز به دلیل لخته شدن خون مسدود می شود، باعث کمبود اکسیژن می شود و منجر به سکته می شود. اما جریان خون طبیعی به سرعت به مغز باز می گردد.

علائم سکته مغزی معمولاً در عرض یک ساعت (معمولاً کمتر از 15 دقیقه) برطرف می شود، اما در برخی موارد می تواند تا 24 ساعت ادامه یابد. برعکس، در سکته مغزی ایسکمیک، مغز برای مدت طولانی از اکسیژن محروم می شود. این باعث آسیب بیشتر و پیامدهای طولانی مدت می شود که می تواند کشنده باشد و باعث ناتوانی دائمی یا مرگ شود.

علاوه بر خطرات خارج از کنترل ما، مانند سن و سابقه خانوادگی، زنان معمولاً در معرض خطر بیشتری نسبت به مردان در معرض سکته هستند.

مشکلات دیگری مانند چاقی، بیماری شریان کاروتید، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت و بیماری های قلبی از قبل موجود نیز خطر سکته را افزایش می دهند. گزینه های سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل، خوردن غذاهای پرکلسترول و استفاده از داروهایی مانند آمفتامین، کوکائین و هروئین می تواند این خطر را افزایش دهد.

  سود 5 میلیونی به چه کسی تعلق می گیرد؟

علائم اصلی سکته مغزی ناقص عبارتند از:

صورت افتاده به طوری که چشم ها یا دهان را بتوان به یک طرف کج کرد. همچنین ممکن است فرد در لبخند زدن مشکل داشته باشد.

مشکلات گفتاری مانند نامفهومی، بهم ریختگی یا مشکل در درک جملات. علاوه بر این، ممکن است در یافتن کلمات مناسب مشکلاتی وجود داشته باشد.

ضعف یا گزگز در اندام ها. ممکن است در بالا بردن یا نگه داشتن بازوها مشکلی وجود داشته باشد.

گاهی اوقات ممکن است مشکلاتی در تعادل و هماهنگی، تاری دید گذرا، ناتوانی در حرکت در یک طرف بدن، سرگیجه، گیجی و تشخیص دیگران وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید