4 مهارت انسانی که هوش مصنوعی هرگز جای آن را نخواهد گرفت

445792 581 خبر مرکزی

فرادید| سالهاست می شنویم که هوش مصنوعی به سرعت جایگزین نیروی انسانی خواهد شد. هوش مصنوعی تاکنون نقشه های زیادی را تغییر داده است. ما از دستگاه‌های خودپرداز، دستگاه‌های خودپرداز و بازرسی خودکار فرودگاه استفاده می‌کنیم و خبرنگاران مسئولیت پشتیبانی مشتری را بر عهده دارند.

به گزارش فراد، هدف ترساندن مردم نیست، بلکه تاکید بر این واقعیت است که هوش مصنوعی به تدریج زندگی و فعالیت های اجرایی را تغییر می دهد به گونه ای که به تدریج جایگزین نیروی کار می شود.

در عین حال، پیشرفت های تکنولوژیکی چشم اندازهای شغلی جدیدی ایجاد می کند. فرض بر این است که هوش مصنوعی نیاز به متخصصان را به ویژه در زمینه مهندسی نرم افزار و رباتیک افزایش می دهد. در نتیجه هوش مصنوعی می تواند میلیون ها شغل جدید را از بین ببرد و میلیون ها شغل جدید را به یکباره ایجاد کند.

یکی از معدود نگرانی هایی که هوش مصنوعی ایجاد کرده است، امکان حذف بسیاری از نیروی کار انسانی با حذف نیاز به نیروی کار انسانی است. اما در عین حال، هوش مصنوعی می‌تواند افراد را از کارهای تکراری و خسته‌کننده رها کند و به آن‌ها اجازه دهد تا روی پروژه‌های پیچیده‌تر و با ارزش‌تر تمرکز کنند یا فقط زمان بیشتری در روز داشته باشند.

این آمار می تواند نگرانی و نگرانی مردم را نسبت به آینده افزایش دهد. با این حال، تاریخ نشان داده است که ممکن است اینطور نباشد. شکی نیست که بسیاری از صنایع به حدی در حال تغییر هستند که دیگر نیازی به نیروی کار ندارند و این منجر به تعریف مجدد مشاغل و فرآیندهای کاری می شود. به عنوان مثال، تشخیص بسیاری از بیماری‌ها می‌تواند به طور موثر مکانیزه شود و به پزشکان این امکان را می‌دهد تا روی موضوعات بزرگ‌تری که نیاز به توجه و دقت بیشتری دارند، تمرکز کنند.

  با تشکر از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بانک کارگران

اما یک چیز وجود دارد و آن این است که برای جایگزینی کامل نیروی انسانی، نیاز به نیروی انسانی در حال حاضر و آینده است.

ظرفیت هوش مصنوعی فراتر از تصور است، اما محدودیت هایی وجود دارد. اگرچه واضح است که هوش مصنوعی بر دنیای حرفه ای در سطوح مختلف تسلط خواهد داشت. اما نمی توان انکار کرد که هر چقدر هم که هوش مصنوعی توسعه یابد، هرگز نمی تواند هوشیاری انسان را شبیه سازی کند، که موقعیت آن را در بالای هرم زنجیره غذایی تقویت می کند.

تا اینجا در مورد مشاغلی صحبت کردیم که با پیشرفت تکنولوژی از بین می روند اما بعد انسانی کار قابل جایگزینی نیست. بیایید روی چیزی تمرکز کنیم که هوش مصنوعی قادر به انجام آن نیست. مشاغلی هستند که فقط افراد می توانند انجام دهند.

مشاغلی هستند که نیازمند ایجاد، مفهوم سازی، برنامه ریزی استراتژیک پیچیده و برخورد با فضاهای ناآشنا و تعاملات عاطفی و انسانی هستند که تا کنون از تخصص هوش مصنوعی فراتر رفته است. بیایید در مورد مهارت های ویژه ای صحبت کنیم که تا زمانی که نسل بشر باقی است، با هوش مصنوعی جایگزین نمی شود.

1 همدلی از اختیارات انسان است
برخی ممکن است استدلال کنند که حیوانات درگیر هستند، اما حیوانات مسئول کار نیستند. برخلاف برنامه های نرم افزاری که برای دستیابی به یک نتیجه خاص طراحی شده اند، افراد می توانند احساسات را تجربه کنند. ممکن است متناقض به نظر برسد، اما علاقه بین فرد و سازمان در هسته اصلی روابط حرفه ای قرار دارد.

انسان ها برای ایجاد اعتماد و ارتباط انسانی به ارتباطات انسان به انسان نیاز دارند که فراتر از قلمرو حرفه باشد، چیزی که فناوری ربات کاملاً فاقد آن است.

  به منظور انجام مسئولیت های اجتماعی ؛ اهدای 13000 عنوان کتاب از سوی پتروشیمی جم به کتابخانه های مدارس جنوب بوشهر

2. هوش هیجانی
اگرچه هوش مصنوعی دقیق است، اما به تفاوت های فرهنگی شهودی یا حساس نیست زیرا یک ویژگی انسانی است. مهم نیست که هوش مصنوعی برنامه ریزی شده چقدر وظایف خود را به خوبی انجام می دهد، توانایی انسان برای انطباق با ریزالگوریتم های انسانی را ندارد. مثلا معنا دادن به موقعیت یا چهره شخص دیگر. هوش مصنوعی فاقد هوش هیجانی است که به افراد اجازه می دهد تعاملی را که نیاز به ارتباط عاطفی دارد درک کنند و با آن کنار بیایند.

هنگام ارائه خدمات به مشتری، تعامل انسانی برای درک یک موقعیت به ماشین‌های خودکاری که نمی‌توانند خارج از برنامه‌ای که برای آن نوشته شده‌اند کار یا کمک کنند، ترجیح داده می‌شود.

3. خلاقیت
مزیت انسان بودن: هوش مصنوعی می تواند بهره وری و کارایی را با کاهش خطاها و تکرارها و جایگزینی وظایف دستی با راه حل های هوش مصنوعی خودکار بهبود بخشد، اما نمی تواند روان انسان را درک کند. علاوه بر این، با مجهز شدن جهان به هوش مصنوعی، افراد توانایی خود را برای انجام کارهای خلاقانه افزایش خواهند داد.

4. مشکلات خارج از کد را حل کنید
مردم می توانند وضعیت را تحلیل کنند. مانند تفکر انتقادی در سناریوهای پیچیده و اتخاذ تاکتیک های خلاقانه، با عدم قطعیت مقابله کنید. برخلاف افرادی که با وجود موانع می توانند در زمینه های مختلف عمل کنند. ابزارهایی که با هوش مصنوعی کار می کنند نمی توانند از وظایف محول شده فراتر بروند. البته الان اینطور است، شاید در آینده تغییراتی ایجاد شود.

شکی نیست که هوش مصنوعی در آینده پیشرفت نخواهد کرد. برای اینکه هوش مصنوعی کار کند، افراد باید خلاق، بصیر و آگاه باشند. دلیل آن بسیار واضح است: مردم دائماً ارزش هایی را تولید می کنند که ماشین ها نمی توانند از آنها تقلید کنند.

  روانشناسی انتقام

منبع: اکونومیک تایمز
ترجمه: عاطفه رضوانیا – سایت فرادید

دیدگاهتان را بنویسید