4 علامت برای تشخیص فتق دیسک کمر

421202 597 خبر مرکزی

دیسک های بین مهره ای به عنوان ضربه گیر عمل می کنند و حرکت را در هر جهت ممکن می کنند. دیسک ستون فقرات دارای دو بخش است، یک هسته و یک حلقه. هسته مرکزی نرم و ژله مانند است. حلقه در قسمت بیرونی قرار دارد که سخت و لاستیکی است.

هنگامی که دیسک آسیب می بیند، مشکلات زیادی از جمله فشار به عصب ایجاد می کند. این وضعیت باعث کمردرد شدید می شود و حتی می تواند باعث درد پا شود.

علائم دیسک به محل آن و میزان فشار روی عصب بستگی دارد. معمولا علائم و نشانه های این بیماری یک طرف بدن را درگیر می کند. علائم عبارتند از:

درد در پا یا بازو

اگر فتق دیسک در قسمت تحتانی ستون فقرات باشد، درد معمولاً در باسن، ران، پاها و گاهی اوقات حتی در نزدیکی پاها احساس می شود. اما اگر فتق نزدیک به گردن باشد، معمولا باعث درد در شانه ها و بازوها می شود. این درد می تواند ناشی از سرفه، عطسه یا حرکت خاص در پاها یا بازوها باشد. این درد معمولاً به عنوان سوزن سوزن شدن توصیف می شود.

بیهوشی یا گزگز

این بیماران در قسمت هایی از بدن که به اعصاب آسیب می زند احساس گزگز یا گزگز می کنند.

ضعف

ماهیچه های تحت کنترل عصبی می توانند ضعیف شوند. در این شرایط ممکن است فرد روی زمین بیفتد یا توانایی بلند کردن و نگه داشتن اشیاء را از دست بدهد.

کمردردها

این درد ممکن است با سفتی همراه باشد و گاهی با چند روز استراحت فروکش کند. گاهی اوقات فتق دیسک هیچ علامت یا علامتی ندارد. وقتی کسی برای سوژه دیگری عکس می گیرد، متوجه مشکل می شود.

  آمار مرگ تاج امروز 29 آبان 1400

علائم خفیف دیسک کمر

در بیشتر موارد، فتق دیسک کمر هیچ علامتی ندارد، اما گاهی اوقات ممکن است درد در ناحیه کمر و پاها وجود داشته باشد. قابل توجه ترین درد، درد عصبی در ساق پا است که به عنوان گزگز توصیف می شود. گاهی اوقات درد ممکن است با ایستادن یا نشستن طولانی مدت یا با حرکت ناگهانی تشدید شود.

هر چه فتق دیسک گسترده تر باشد، علائم و درد قوی تر است. در مراحل خفیف، درد ممکن است به پاها نرسد و به قسمت پایین کمر محدود شود.

منبع: سلامت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید