4 سونوگرافی اساسی برای مادران باردار

آنها گفتند: اگر بارداری از قبل برنامه ریزی و تصمیم گیری شده باشد، بهتر است قبل از بارداری سونوگرافی برای کنترل رحم و تخمدان ها انجام شود تا شکل رحم، وجود فیبروم، پولیپ یا کیست تخمدان و … بررسی شود. رادیولوژیست و همکار متخصص رادیولوژی مداخله ای در صورت نیاز باید قبل از بارداری درمان انجام شود و در این فاصله مکمل های اسید فولیک و غیره به مادر داده شود.

اتابک علاف اصغری گفت: پس از مثبت شدن تست بارداری، اولین سونوگرافی بعد از 6 تا 7 هفته (از ابتدای ماه آخر) انجام می شود که در محل کیسه بارداری به ویژه برای رد حاملگی خارج از رحم انجام می شود. و قلب جنین را بررسی کنید.

وی افزود: سونوگرافی دوم که یکی از مهم ترین سونوگرافی ها است سونوگرافی NT است که در هفته 11 تا 13 بارداری انجام می شود و توصیه می کنیم از سه ماهه اول با آن ناهنجاری انجام شود.

علاف عسگری ادامه داد: NT لایه شفاف پشت گردن جنین است که در برخی شرایط ضخیم می شود و می تواند نشانه بیماری به ویژه سندرم داون باشد. در این هفته هم استخوان بینی جنین و هم IT را اندازه گیری می کنیم، مخصوصاً در مورد مغز و بیماری هایی مانند آرنولد کیاری مهم است و همچنین شکل جمجمه، معاینه قلب، وجود مثانه را ارزیابی می کنیم. و معده

این رادیولوژیست و فوق تخصص رادیولوژی تصریح کرد: در این هفته می توانیم سونوگرافی داپلر رنگی را برای عروق رحم انجام دهیم که برای پیش بینی پره اکلامپسی و مسمومیت در دوران بارداری مهم است.

  خواص معجزه آسای بادام که باید بدانید

علاف عسگری گفت: در 12 تا 13 هفتگی جنسیت جنین 80 درصد قابل تشخیص است.

وی گفت: سومین سونوگرافی در دوران بارداری و شاید مهم ترین آن سونوگرافی آنومالی (اسکن آنومالی) باشد که در هفته 16 تا 18 انجام می شود. لب ها، گوش ها، شکم شامل کلیه ها، کبد، دستگاه گوارش و حتی نشانگرهای نرم تریزومی مورد بررسی قرار می گیرند.

این رادیولوژیست و همکار رادیولوژیست مداخله ای گفت: آخرین سونوگرافی بین هفته های ۲۹ تا ۳۳ برای رشد جنین انجام می شود. بیوفیزیک و غیره مورد نیاز همکار متخصص زنان

دیدگاهتان را بنویسید