4 تغییر مهم در کنکور سراسری

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تغییرات رسمی کنکور 1401 نهایی شده و برای هر دفترچه پاسخنامه جداگانه ایجاد شده است.

دکتر عبدالرسول پورعباس در نشست خبری 29 فروردین 1401 افزود: برای 1400 5 جزوه و 5 پاسخنامه داشتیم که امسال تعداد این کتاب ها و پاسخنامه ها 14 کتاب خواهد بود.

وی گفت: هر دفترچه و هر پاسخنامه در پاکت با عکس داوطلب قرار می گیرد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر تغییرات قانونی کنکور سراسری 1401 گفت: تاثیر 40 درصدی نتایج تحصیلی در کنکور 1401 مثبت است که این درصد در سال گذشته 30 درصد بوده است. .

وی با اشاره به تغییر فرمت پاسخنامه و کتاب های کنکور 1401 خاطرنشان کرد: برای گروه های انسانی، ریاضی و تجربی یک دفترچه و یک پاسخنامه برای دروس عمومی و دو دفترچه و دو پاسخنامه برای دروس اختصاصی دارد. ایجاد شده است. اما برای گروه آزمایشی دفترچه و پاسخنامه تکمیلی دوره پرستاری مشخص شده است. دو کتاب و دو پاسخنامه برای آزمون هنر و زبان ساخته شده است.

پورعباس یادآور شد: در هر پاسخنامه هر درس ستون مخصوص به خود را دارد و به داوطلب کمک می کند تا با فضای بازی در پاسخنامه روبرو شود و بهتر پاسخ دهد. هر برگه پاسخنامه و هر دفترچه به طور جداگانه در پلاستیک با عکس داوطلب قرار داده می شود.

وی گفت: امنیت آزمون و حوزه های آزمون بررسی شده و هر هفته سه استان بازدید می شود تا تغییرات و امنیت آزمون را به مدیران ارائه و توجیه کنند. از کمک های پلیس فتا، وزارت اطلاعات و سایر نهادهای ذیربط در این زمینه تشکر می کنیم.

سهمیه های کنکور سراسری شورای عالی انقلاب فرهنگی هنوز افزایش نیافته است

رئیس سازمان سنجش افزود: هنوز سهمیه های کنکور سراسری در شورای عالی انقلاب فرهنگی افزایش نیافته است و قطعا امسال این تغییرات محقق نمی شود. توصیه های سازمان سنجش برای اجرای ارزیابی ها و تاثیر سهمیه ها ارائه شده و پس از بررسی تغییرات در صورت تایید، به اطلاع ما خواهد رسید. ممکن است 1402 باشد یا نباشد.

  ازدواج دختران قاجار; شیربا مهم بود یا مهریه؟!

وی گفت: در سال 1400 5 کتاب و 5 پاسخنامه برای کنکور در نظر گرفته شده بود که در سال 1401 به 14 کتاب و 14 پاسخنامه رسید. هزینه ها در حال افزایش است و با توجه به افزایش قیمت کاغذ امیدواریم بتوانیم با کمک دولت این کسری بودجه را جبران کنیم.

پورعباس در خصوص شروع سال تحصیلی و ساعت پایانی نتایج کنکور سراسری گفت: در سال 1401 تلاش می شود تا پایان شهریورماه نتایج تمامی امتحانات اعلام شود و دانش آموزان در اول وقت در کلاس های دانشگاه حضور یابند. ماه اکتبر.”

وی یادآور شد: آزمون سراسری 1401 راضی است و اکنون مسائل قرنطینه شده است و اینکه آموزش و پرورش می گوید با آنها مشورت نشده صحت ندارد. سوالات کنکور به صورت تصادفی از مخزن انتخاب شد و تا جایی که توانستیم سوالات غیر مرتبط را از مخزن حذف کردیم. در این زمینه با آموزش و پرورش هم همکاری داشتیم.

پروتکل های بهداشتی کنکور 1401

رئیس سازمان سنجش در خصوص پروتکل های بهداشتی کنکور 1401 گفت: امسال نیز پروتکل های بهداشتی مانند گذشته ادامه دارد. طبق تصمیم ستاد ملی تاج مسافت یک متر و در کنکور فاصله بین داوطلبان یک متر خواهد بود. اقلام بهداشتی و بهداشتی مانند گذشته ادامه دارد.

اعمال سهمیه 1600 نفری پزشکی در کنکور 1401

وی در خصوص اعمال سهمیه 20 درصدی پزشکی در کنکور 1401 بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دستورالعمل اجرایی برای افزایش 20 درصدی ظرفیت پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی تهیه شده است. هنگام انتخاب رشته، می توانند از آن استفاده کنند.

  عوامل موثر در رشد قد و افزایش هوش در کودکان

پورعباس افزود: این ظرفیت حدود 1600 نفر است که در دانشگاه های علوم پزشکی با استفاده از سهمیه مناطق محروم و تعهد خدمت در مناطقی که پزشک کمتری دارد اعمال می شود.

وی در خصوص کاهش داوطلبان در گروه ریاضی گفت: باید به ریاضیات توجه ویژه شود چرا که ریاضی در بطن توسعه علمی کشور قرار دارد. علوم پایه در دستور کار اصول مربوطه قرار دارد و به نظر می رسد در دوران مدرسه راهنمایی تحصیلی انجام شود.

تغییرات 1402 کنکور در انتظار اصلاحیه شورای عالی انقلاب فرهنگی

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره تغییرات کنکور 1402 گفت: بر اساس قانون مصوب سال 92 مجلس شورای اسلامی و اصلاحیه سال 95، کنکور باید در شورای سنجش و پذیرش دانشجو تصمیم گیری کند. اما شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط رئیس جمهور وقت ابلاغ شد و این مصوبه مغایر با قانون مجلس است. این قوانین متناقض شبهاتی را در حوزه کنکور و سنجش ایجاد کرده است.

وی افزود: پس از اعلام تفسیر معاونت حقوقی رئیس جمهور از این تعارض حقوقی، موضوع به شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد که این قانون باید اصلاح شود.” کمیته ای برای این منظور تشکیل شده و شورا این اصلاحیه را تصویب کرده است و انتظار داریم این اصلاحیه به سازمان سنجش ابلاغ شود.

پوراباس گفت: بر اساس این اصلاحیه پرونده های مختومه باید رعایت شود. ما به عنوان سازمان سنجش به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرده‌ایم که فرصت زیادی نداریم و طبق قانون باید یک سال قبل از هر کنکور، قوانین به داوطلب اعلام شود.» بنابراین برای کنکور 1402 باید قوانین در اسرع وقت اعلام و تعهدات داوطلب مشخص شود.

  پژو پرشیا 408 میلیون تن شد

اطلاعیه تغییرات کنکور 1402 بر اساس مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی

وی افزود: در صورت ابلاغ این اصلاحیه به سازمان سنجش، با تصمیم زیرگروه ها حذف و با برنامه ریزی و هماهنگی وزارت آموزش و پرورش ضرایب مورد بازنگری قرار می گیرد.

دروس عمومی برای کنکور نخواهیم داشت و در سال امتحانی مجددا دروس تخصصی موجود می شود و ضریب تاثیر سوابق تحصیلی در نهایت به 60 درصد می رسد. در واقع بر این اساس باید مصوبه شورا برای ارزیابی و تصویب در این زمینه وجود داشته باشد.

رئیس سازمان سنجش در پاسخ به نظر مجلس شورای اسلامی مبنی بر اجرای قانون مجلس و نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه، گفت: در صورت اجرایی شدن اصلاحیه، ما ترکیبی از این دو قانون خواهد داشت. مسائل و تصمیمات سیاسی دو نهاد ربطی به سازمان سنجش ندارد و این سازمان مجری ارتباطات ابلاغی به آن است.

وی درباره آموزش در حین تاج و تاثیر آن بر پرونده تحصیلی داوطلبان کنکور اضافه کرد: آزمون های سنجش در صورتی که سالی دو بار برگزار شود تا دو سال اعتبار دارد؛ در صورتی که آزمون های سنجش در سال دو بار برگزار شود تا دو سال اعتبار دارد. بنابراین تأثیر سوابق تحصیلی بر اساس قانون برای همه دانش آموزان نیز اعمال می شود. اگر تاج بود همه تحت تاثیر آن بودند و کنکور مسابقه است. نتایج تجزیه و تحلیل و در صورت لزوم تراز می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید