3 کاربرد هوش مصنوعی در آینده

هوش مصنوعی تاثیر زیادی بر فناوری های جدید و زندگی انسان دارد و ممکن است در آینده نقش مهمی در جامعه بشری ایفا کند.

امروزه وقتی صحبت از هوش مصنوعی به میان می‌آید، بسیاری از مردم فکر می‌کنند منظورشان ربات‌های غیر حساسی است که در آینده نزدیک جایگزین انسان‌ها خواهند شد. اما این طرز تفکر ممکن است به دلیل تماشای بیش از حد فیلم های فانتزی باشد.

هوش مصنوعی فناوری است که توانایی تفکر دارد و ممکن است آنقدر که ما فکر می کنیم وجود نداشته باشد. اما امروزه استفاده از اینترنت یا وبگردی تحت تاثیر استفاده از این فناوری جدید ایجاد شده است.

هوش مصنوعی، شاخه ای از علوم کامپیوتر به عنوان یک رشته علمی و فنی جدید، تأثیر غیرقابل انکاری بر فناوری و زندگی روزمره مردم دارد.

امروزه هوش مصنوعی در زمینه های مختلفی مانند پزشکی، علوم هوافضا، تحقیقات، تسلیحات نظامی، پیش بینی آب و هوا، نقشه برداری و تشخیص ویژگی، تشخیص صدا، تشخیص گفتار، تشخیص دست خط، بازی ها و نرم افزارهای کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین رشته های مختلفی از جمله شبکه های عصبی مصنوعی، تصویربرداری ماشینی و پردازش بینایی، الگوریتم های تکاملی، سیستم های خبره، یادگیری ماشینی، داده کاوی، پردازش زبان طبیعی، تشخیص گفتار و غیره را پوشش می دهد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با نخبگان جوان و استعدادهای علمی کشور «هوش مصنوعی» را موضوعی مهم و آینده دانستند و تأکید کردند که این موضوع در اداره آینده جهان نقش دارد و باید در این زمینه اقدام کرد. راهی که ایران جزو 10 کشور جهان باشد بهترین هوش مصنوعی جهان.

  خشکسالی و مشکل نان

در حال حاضر ایران فعالیت های زیادی در زمینه هوش مصنوعی انجام داده است و همین عامل باعث شده کشورمان در رتبه های جهانی و منطقه ای جایگاه بالایی را به خود اختصاص دهد.

جایگاه ایران در بین رقبا در سند چشم انداز 1404 در حوزه هوش مصنوعی نشان می دهد که کشورمان با 48 هزار و 407 سند در رتبه اول منطقه قرار دارد. بعد از ایران ترکیه و عربستان هستند.

امنیت خانه هوشمند برای سلف سرویس

به گزارش ecommercetime، موسسه Park Associates پیش بینی کرده است که فروش سالانه دستگاه های متصل به اینترنت تا سال 2022 از 520 میلیون فراتر خواهد رفت. استفاده ویژه از هوش مصنوعی در خانه ها منجر به معرفی دستگاه ها و خدمات جدیدتر و در نتیجه افزایش ارزش محصولات می شود.

علاوه بر استفاده از هوش مصنوعی برای اهداف امنیتی، طیف گسترده ای از خانه های هوشمند شامل دستگاه های خودکار و سیستم های هوشمند است که شامل کنترل روشنایی خانه، قفل، ترموستات، دستگاه های سرگرمی و سایر زیرسیستم ها می شود. هوش مصنوعی با استفاده از اطلاعات دستگاه‌ها یا سیستم‌های خانگی خودکار می‌تواند الگوها را پیش‌بینی کند یا به حفظ امنیت کمک کند.

هوش مصنوعی در زمینه رباتیک

یکی از هیجان‌انگیزترین حوزه‌های روباتیک، هوش مصنوعی است و با ظهور این علم جدید، ربات‌ها دیگر ماشین‌های ساده‌ای نخواهند بود که فقط برای انجام یک کار خاص و محدود برنامه‌ریزی شده باشند. در حال حاضر، هوش مصنوعی به رایانه ها و روبات ها کمک می کند تا مشکلات را در مناطق محدود شناسایی کرده و سپس آنها را برطرف کنند.

  شرایط جوی ناسالم در تهران

تاثیر هوش مصنوعی بر جهت حرکت هواپیما

کارشناسان معتقدند هوانوردی یکی از کاربردهای اصلی و گسترده در هوش مصنوعی است و کاربرد آن به گونه ای است که برای شبیه سازی های رزمی و آموزشی، مدیریت پشتیبانی ماموریت، سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری و پردازش اطلاعات شبیه سازی مورد استفاده قرار می گیرد. .

استفاده از هوش مصنوعی در شبیه سازی بسیار موثر است. علاوه بر این، از هوش مصنوعی برای شبیه سازی جت های جنگنده استفاده می شود.

همچنین هوش مصنوعی تمامی برنامه ها را به دقت دسته بندی کرده و در اختیار پایلوت قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید