20 روز کاهش در بورس

بورس اوراق بهادار تهران که معاملات خرداد ماه خود را پس از چهار رشد ماهانه متوالی با 2.5 درصد کاهش به پایان رساند، اولین روز تابستان را منفی آغاز کرد و 0.41 درصد عقب نشینی کرد و به محدوده یک میلیون و 533 هزار واحد رسید.

روز سرخ با افت 70 درصدی قیمت نمادهای معاملاتی به پایان رسید و همزمان با ادامه رکود، شاهد خروج بیش از 200 میلیارد تن سرمایه واقعی از چرخه معاملات سهام بودیم.

20 روز رکود در تالار شیشه ای

روزهای کوتاه بورس همچنان ادامه دارد. 20 روز کاری می گذرد که ارزش معاملات بورس به زیر 40 هزار میلیارد تن می رسد و با وجود اینکه فروشنده زیادی در بازار وجود ندارد اما خبری از خریدار نیست. به نظر می رسد هر دو طرف دست به دست هم داده اند تا شرایط بهتری را برای ورود یا خروج از بازار تعیین کنند. فضای انتظاری که سکوت دردناکی را در سالن شیشه ای ایجاد کرد.

شرایط نامشخص برای احیای برجام یکی از موانع اصلی شکل گیری تقاضا در بورس است. بازارهای سهام تاکنون پاسخی به افزایش نرخ سود در بازار ارز و انتظارات تورمی نداده اند و حتی اخبار تالارها چندان توجه فعالان بازار را به خود جلب نکرده است. یعنی هر ساله حداقل در فصل نصب شاهد تشدید رونق بازار و حضور گرم سرمایه گذاران هستیم. امسال اما شرایط متفاوت است.

بازارهای جهانی نیز امروز برای سهامداران نامطلوب هستند و به دلیل سیاست های ضد تورمی بانک های مرکزی، عموما با نوسانات نزولی مواجه هستند، اما صنایعی هستند که رنگ متفاوتی با کل بازار به خود می گیرند. دیروز در میان فعال ترین و تاثیرگذارترین گروه ها، خودروسازان این نقش متفاوت را ایفا کردند.

  هرگز برای آن عذرخواهی نکنید

اتومبیل های خود را نشان دهید

این در حالی است که شاخص بورس تهران در روز چهارشنبه بیش از 6000 واحد بسته شد و شاخص خودرو را 0.65 درصد افزایش داد و سهامداران بار دیگر شاهد رشد پیشتازان صنعت و البته با شدت بیشتر شرکت های بزرگ خودروساز بودند.

جذابیتی که به خبر واگذاری سهم برمی گردد. ایران خودرو هم اکنون 41.8 درصد از سهام شرکت گسترش سرمایه گذاری را در اختیار دارد

ایران خودرو و خوگستر 10.6 درصد از خودرو را در اختیار دارند. در مورد سایپا، در حالی که با مالکیت 38.3 درصدی خساپا در ورنا، سرمایه گذاری رنا نیز 15.6 درصد از سهام شرکت سایپا را در اختیار دارد.

سهام تودلی سهام شرکت اصلی است که متعلق به شرکت فرعی است و شرکت فرعی طبق قانون موظف است سهام را به خودروسازان واگذار کند که طبیعتاً سود مناسبی از این محل شناسایی خواهد شد. مشکلی که به بازی سهامداران در این گروه ها دامن زد و بار دیگر نگرانی ها از حباب قیمت سهام خودرو را به وجود آورد.

به این ترتیب افزایش توانایی عرضه سهام دولتی به دو خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران، خودرو و سایپا و نیز سهامداری این دو شرکت، امید بیشتری را برای بهبود وضعیت اسفبار این صنعت ایجاد کرد.

روز سه شنبه نامه ای از سوی رئیس سازمان خصوصی سازی به وزیر صمت مبنی بر آمادگی این سازمان برای عرضه سهام خودروهای وزیر صمت ارسال شد. به این ترتیب سهام خودرو دیروز علاوه بر افزایش قیمت، بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد.

  شیخ محمد تبریزی که بود و چرا کشته شد؟!

فعالان بازار سهام معتقدند واگذاری سایر سهام دولت به شرکت های خودروسازی می تواند وضعیت عملیاتی و مالی این شرکت ها را بهبود بخشد.

شرکت هایی که طبق آخرین آمار سال گذشته بیش از 9 هزار میلیارد تن زیان دیدند و زیان انباشته آنها به 75 هزار میلیارد تن رسید و باید دید آیا فروش سهام دولتی در این شرکت ها می تواند مانع از قیمت گذاری دستوری شود. در صنعت خودروسازی آیا این شرکت ها تبدیل می شوند یا وضعیت پس از آن به همین منوال خواهد ماند؟

مانع جهانی برای رونق بازار سهام

اما همانطور که قبلاً ذکر شد، روند کمتر کالاهای اصلی در بازار جهانی به یکی از موانع افزایش تقاضا در تالار شیشه ای امروز تبدیل شده است.

شاخص های نفت دیروز با افزایش قیمت های سوخت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، از جمله فشار بر شرکت های بزرگ آمریکایی برای کمک به کاهش مشکلات رانندگان در زمان اوج تقاضا، کاهش یافت و نفت خام برنت 4 دلار در هر بشکه (از ساعت 16:00) سقوط کرد. ، قیمت ها در محدوده 110 دلار.

نفت خام آمریکا با کاهش 4.5 دلاری در روز به 104.10 دلار معامله شد. گفته می شود که ایالات متحده با افزایش قیمت بنزین و تورم دست و پنجه نرم می کند و انتظار می رود جو بایدن خواهان کاهش موقت مالیات 18.4 سنت در هر گالن شود، زیرا هفت شرکت بزرگ نفتی امروز تحت فشار کاخ سفید قرار گرفته اند. (پنجشنبه) با ایالات متحده دیدار کرد رئیس جمهور برای کاهش قیمت سوخت

در فلزات، هر تن مس در روز چهارشنبه به زیر 9 هزار دلار رسید، در حالی که آلومینیوم با افت 20 درصدی سیگنال منفی به معامله گران سهام عمده کالا در بورس تهران ارسال کرد.

  پخش آنلاین برنج ایرانی از امروز

بازاری که در آن حدود 70 درصد ارزش کل در اختیار شرکت های کالایی است که مستقیماً تحت تأثیر نوسانات قیمت های بازار جهانی قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید