13 ترفند برای ویندوز جدید مایکروسافت

محمدمهدی حیدرپور|

ویندوز 11 با تغییرات زیادی نسبت به ویندوز 10 منتشر شده است. رابط کاربری جدید، سازگاری با برنامه های اندروید، بهبود مدیریت منابع و بسیاری موارد دیگر در نسخه جدید سیستم عامل مایکروسافت جمع آوری شده است.

اگر به ویندوز 11 مهاجرت کرده اید، ممکن است متوجه تغییراتی شده باشید، از جمله مکان دکمه Start. در اینجا چند نکته و ترفند وجود دارد که می تواند به شما در یادگیری ویژگی های جدید ویندوز 11 کمک کند.

مایکروسافت ویندوز جدید

تراز نوار وظیفه و منوی Start را تغییر دهید.

مکان نوار وظیفه و منوی استارت یکی از اولین تغییراتی است که در ویندوز 11 مشاهده خواهید کرد. مایکروسافت تصمیم گرفت به دلایل زیبایی شناختی و قابلیت استفاده آن را به مرکز صفحه منتقل کند.

در حالی که مکان جدید خوب است، برخی ممکن است مکان را در نسخه های قبلی ویندوز ترجیح دهند. خوشبختانه امکان تغییر موقعیت منو و حرکت به سمت چپ وجود دارد.

برای تغییر تراز نوار وظیفه مراحل زیر را دنبال کنید:

روی نوار وظیفه کلیک راست کرده و Taskbar Settings را انتخاب کنید.

همچنین می توانید برای دسترسی به تنظیمات نوار وظیفه به Settings> Personalization> Taskbar بروید.

به پایین بروید و روی Taskbar Behavior کلیک کنید.

روی منوی کشویی کلیک کنید تا نوار وظیفه تراز شود و سمت چپ را انتخاب کنید. نوار وظیفه و منوی شروع قبلاً به سمت چپ منتقل شده اند.

 مایکروسافت ویندوز جدید

بخش پیشنهادات را سفارشی کنید

بخش پیشنهادات ویندوز 11 برنامه های اخیراً نصب شده، فایل های باز و سایر پیشنهادات را نشان می دهد. اگر نمی‌خواهید دیگران از فعالیت اخیر شما مطلع شوند، می‌توانید آن را خاموش کنید.

برای انجام این کار؛ این موارد را دنبال کنید:

کلیدهای Win + I روی صفحه کلید را فشار دهید تا قسمت تنظیمات باز شود.

تب Customize را در قسمت سمت چپ باز کنید.

روی Start کلیک کنید.

در اینجا گزینه Show اخیرا باز شده را در گزینه Start، Skip List و File Explorer غیرفعال کنید.

حال اگر روی منوی «شروع» کلیک کنید، یک فضای خالی در قسمت «توصیه شده» مشاهده خواهید کرد. برای پر کردن جاهای خالی، می توانید برنامه های تازه نصب شده را نمایش دهید. به Personalization> Start بروید و کلید Show اخیراً اضافه شده برنامه ها را فعال کنید.

 مایکروسافت ویندوز جدید

منوی کلاسیک راست کلیک را نمایش دهید

ویندوز 11 منوی راست کلیک ساده شده جدیدی را ارائه می دهد. این منو کمتر شلوغ است و تنها گزینه های پر استفاده را نشان می دهد.

  آخرین قیمت خودروهای وارداتی در بازار + جدول

با این حال، منوی کلاسیک راست کلیک هنوز بخشی از ویندوز 11 است. برای دسترسی به آن، روی File Explorer کلیک راست کرده و Show more options را انتخاب کنید تا منو باز شود. برای دسترسی به این گزینه می توانید از کلیدهای Shift + F10 روی کیبورد نیز استفاده کنید.

مایکروسافت ویندوز جدید

برای سفارشی سازی ویندوز کلیک کنید

با ویژگی جدید Snap windows، می‌توانید به‌طور خودکار اندازه پنجره‌ها را روی صفحه نمایش خود تغییر داده و مرتب کنید.

برای استفاده از این قابلیت در ویندوز 11، می‌توانید نشانگر ماوس را روی دکمه Enlarge/Resize نگه دارید تا مدل تغییر اندازه و طرح‌بندی پنجره نمایش داده شود. الگوی خود را برای پنجره فعال انتخاب کنید و سپس این روند را برای پنجره های دیگر ادامه دهید.

مایکروسافت ویندوز جدید

مدیر وظیفه کجاست؟

در ویندوز 10 می توانید مستقیماً از نوار وظیفه به Task Manager دسترسی داشته باشید، اما در ویندوز 11 این تغییر کرده است. راه های مختلفی برای دسترسی به این بخش در ویندوز 11 وجود دارد، یک راه آسان استفاده از منوی استارت است.

برای باز کردن Task Manager، روی دکمه Start کلیک راست کرده یا Win + X را در صفحه کلید فشار دهید، سپس Task Manager را از منوی باز شده انتخاب کنید.

مایکروسافت ویندوز جدید

یک پوشه به منوی استارت اضافه کنید.

ویندوز 11 دیگر به کاربر اجازه نمی دهد پوشه ها را در منوی استارت پین کند. در عوض، می‌توانید پوشه‌های سیستمی مانند File Explorer، تنظیمات، اسناد، دانلودها، موسیقی، عکس‌ها، ویدیوها و یک پوشه شخصی را به منوی Start اضافه کنید.

برای پیوست کردن پوشه ها به منوی استارت مراحل زیر را دنبال کنید:

کلیدهای Win + I روی صفحه کلید را فشار دهید تا قسمت تنظیمات باز شود.

روی Start کلیک کنید و سپس Folders را انتخاب کنید.

از اینجا می‌توانید پوشه‌هایی را که می‌خواهید در منوی استارت در کنار دکمه پاور نمایش داده شوند، انتخاب کنید. کلید نمایش را برای هر پوشه فعال کنید.

 مایکروسافت ویندوز جدید

ویجت ها و برنامه های چت را مخفی کنید

به طور پیش فرض، نوار وظیفه جدید در ویندوز 11 دارای یک برنامه چت (تیم مایکروسافت) و ابزارک است. ابزارک ها به شما امکان می دهند آب و هوا، ورزش، ترافیک، نکات گرافیکی ویندوز، تقویم ها و موارد دیگر را در یک نگاه مشاهده کنید. اما اگر می خواهید فضای بیشتری در نوار وظیفه داشته باشید، می توانید آنها را غیرفعال کنید.

  پوتین: غرب به دنبال شکست روسیه در میدان جنگ است

برای مخفی کردن ابزارک ها و برنامه های تیم مایکروسافت این مراحل را دنبال کنید:

پنل تنظیمات را با استفاده از کلیدهای Win + I روی صفحه کلید باز کنید.

به قسمت Customization رفته و نوار وظیفه را باز کنید.

کلیدهای ابزارک و چت را در زیر موارد نوار وظیفه غیرفعال کنید.

 مایکروسافت ویندوز جدید

پنل تنظیمات سریع را سفارشی کنید

مایکروسافت بخش Action Center کلاسیک را به دو بخش پاپ آپ جداگانه در ویندوز 11 تقسیم کرده است. روی بخش زمان و تاریخ کلیک کنید تا پنجره Notification و Calendar نمایش داده شود.

برای دسترسی به پنل تنظیمات، روی نمادهای شبکه، بلندگو و باتری کلیک کنید. این بخش شامل کنترل‌های روشنایی و صدا، گزینه‌های اتصال و سایر ویژگی‌های دسترسی است.

روی نماد مداد کلیک کنید (تنظیمات سریع را ویرایش کنید) و ویژگی های بیشتری اضافه کنید. سپس روی Add کلیک کنید و ویژگی هایی را که می خواهید اضافه کنید انتخاب کنید. همچنین می توانید برای حذف یک ویژگی، یک پین را از پنل بردارید.

13 ترفند برای ویندوز جدید مایکروسافت

برنامه های باز را از دسکتاپ مدیریت کنید

اگر همزمان با چندین برنامه کار می کنید، جابجایی بین آنها می تواند دشوار باشد. با میانبر Ctrl + Tab می توانید به راحتی بین برنامه ها جابجا شوید.

برای مدیریت برنامه ها، Ctrl + Tab را روی صفحه کلید فشار داده و نگه دارید تا همه برنامه ها نمایش داده شوند. برای جابجایی بین برنامه ها می توانید از کلیدهای جهت دار یا کلید Tab استفاده کنید. همچنین می‌توانید از میانبر Ctrl + Tab برای پرش بین برنامه‌های اخیراً استفاده شده استفاده کنید.

13 ترفند برای ویندوز جدید مایکروسافت

با تکان دادن پنجره ها را خم کنید

ویندوز 11 یک ترفند جالب دیگر به نام نوار عنوان، لرزش پنجره ها در آستین دارد. هنگامی که فعال است، این ویژگی به کاربر اجازه می دهد تا تمام پنجره های باز به جز پنجره فعال را به حداقل برساند یا کوچک کند.

برای فعال کردن این ویژگی مراحل زیر را دنبال کنید:

به Settings> System> Multitasking بروید.

دکمه لرزش را در پنجره نوار عنوان فعال کنید.

برای آزمایش این ویژگی، روی نوار عنوان روی یک پنجره باز کلیک کنید و نگه دارید و آن را کمی تکان دهید تا تمام پنجره های باز دیگر کوچک شوند. برای بازیابی ویندوز می توانید نوار عنوان را دوباره تکان دهید.

 مایکروسافت ویندوز جدید

از دستیار فوکوس برای به حداقل رساندن حواس پرتی استفاده کنید

Focus Assist در ویندوز 10 معرفی شده است و می تواند با غیرفعال کردن اعلان های غیر ضروری و کم اهمیت در ساعات کاری در به حداقل رساندن حواس پرتی و افزایش بهره وری موثر باشد.

  پرستاران قلابی، قاتلان جان و مال سالمندان

برای فعال کردن این ویژگی، به Settings> System> Focus Help بروید. سپس فقط اولویت را برای مشاهده اعلان ها و هشدارهای انتخاب شده انتخاب کنید. همچنین می توانید دستیار فوکوس را طوری تنظیم کنید که در زمان های خاص و هنگام انجام فعالیت های خاص فعال شود.

 مایکروسافت ویندوز جدید

از یک جلسه تمرکز برای افزایش بهره وری استفاده کنید

برنامه ساعت جدید برای ویندوز 11 دارای تب Focus Sessions است. این ابزار یک ویژگی مفید با تمرکز بر بهره وری است که می تواند به کاربر کمک کند تا عادات دیجیتالی سالم ایجاد کند، اهداف روزانه را تعیین کند و چالش ها را انجام دهد.

وقتی تب Concentrations را باز می‌کنید، یک تایمر فوکوس، یک گزارش پیشرفت روزانه و گزینه‌هایی برای همگام‌سازی لیست‌های پخش Spotify و حساب‌های To-Do مایکروسافت خواهید دید.

برای شروع جلسه تمرکز مراحل زیر را دنبال کنید:

Win + S را فشار دهید تا نوار جستجو باز شود.

کلمه ساعت را وارد کنید و برنامه ساعت را از لیست جستجو باز کنید.

تب Focus Session را در برنامه ساعت باز کنید.

سپس هدف روزانه خود را برای مطالعه یا کار تعیین کنید. جلسه تمرکز به طور خودکار شامل یک استراحت پنج دقیقه ای برای هر 30 دقیقه فعالیت است.

روی دکمه Start Focus کلیک کنید و به کار خود ادامه دهید تا زمانی که یک یادآور پاپ آپ ظاهر شود، که برای چند دقیقه متوقف می شود.

 مایکروسافت ویندوز جدید

حالت تاریک و نور شب را فعال کنید

امکان انتخاب حالت های مختلف نمایش برای رابط کاربری یکی دیگر از ویژگی های مفید معرفی شده در ویندوز 10 است که می توانید از بین Dark، Light و Custom Color یکی را انتخاب کنید. برای فعال کردن حالت تاریک در ویندوز 11، به Settings > System > Personalization > Colors بروید. سپس از منوی کشویی گزینه Dark را انتخاب کنید.

اگر اغلب تا دیر وقت شب کار می کنید، می توانید از ویژگی Night Light در ویندوز 11 استفاده کنید. با فعال کردن این ویژگی، نور آبی روی صفحه فیلتر می شود. با رفتن به Settings> System> Display می توانید به این ویژگی دسترسی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید