10 چالش بزرگ جهانی در سال 2022

اکونومیست 10 چالش بزرگ را برای سال 2022 پیش بینی کرده است که تا دو روز دیگر آغاز خواهد شد. مهم‌ترین آنها عبارتند از: «مقابله دموکراسی با استبداد»، «همه‌گیری تاج در حال بومی‌شدن»، «ترس از تورم»، «شکل جدید بازار کار» و «قانون‌گذاری در فناوری و رمزنگاری».

این نشریه مهمترین مثال از تقابل دموکراسی و استبداد را ذکر کرد: رقابت بین ایالات متحده و چین. رقابتی که در زمینه تجارت، واکسیناسیون، مقررات فناوری و سفرهای فضایی تشدید خواهد شد.

از دیدگاه این اقتصاددان، برای اولین بار در چهار دهه گذشته، چین بیش از ایالات متحده اشتباه می کند که مهمترین آنها تاج گذاری و مقررات فناوری است.

در همین حال، اکونومیست تورم و رشد اقتصادی 80 کشور را در سال آینده پیش بینی کرده است. رشد اقتصادی ایران به 8.8 درصد و تورم به 23.5 درصد خواهد رسید. نسخه ویژه اکونومیست سال آینده همچنین به مهمترین تحولات صنعت و بازار در سال 2022 می پردازد.

اکونومیست از این تصویر برای نشان دادن تقابل آمریکا و چین استفاده می کند. در این تصویر عقاب نماد آمریکا و اژدها نماد چین است.

اکونومیست در گزارشی تحلیلی تخصص دارد که 10 روند برتر سال آینده را مشخص می کند. به گزارش اکونومیست، «دموکراسی یا اقتدارگرایی»، «از همه‌گیری به آندمیک (اپیدمی محلی»)، «ترس از تورم»، «آینده در بازار کار»، «مقررات تجارت فناوری»، «رشد رمزنگاری»، تغییرات اقلیمی، «لغو»، «ممنوعیت سفر و سفرهای بین المللی»، «مسابقات فضایی» و «ورزش و سیاست» 10 موضوع برتر سال آینده خواهند بود. علاوه بر این، اقتصاددانان بر این باورند که سال‌های پس از تاج، رقابتی جدی بین چین و ایالات متحده است و این رقابت می‌تواند حوزه‌های وسیعی از جمله اقتصادی، سیاسی و نظامی را پوشش دهد.

استبداد یا دموکراسی؟

انتخاب آگاهانه یا ناآگاهانه مردم و دولت ها در سال آینده ممکن است تعیین کننده نوع دموکراسی یا اقتدارگرایی در این کشورها باشد. یکی از چالش های سال آینده رقابت بین این دو نوع حکومت خواهد بود. سوال اساسی در این زمینه این است که کدام نوع دولت ها می توانند به رشد اقتصادی بیشتر و رفاه جامعه منجر شوند.

رقابت اقتصادی و سیاسی بین ایالات متحده و چین به عنوان نمایندگان این دو نوع دولت و نتیجه این رقابت ها در سال آینده ممکن است ما را به پاسخ به این سؤالات نزدیک کند. به گزارش اکونومیست، رویدادهای سیاسی سال آینده می تواند آزمونی برای دموکراسی در کشورهایی مانند مکزیک، برزیل، هند و کلمبیا باشد.

هند، دومین کشور پرجمعیت جهان، در معرض تهدید اقتدارگرایی قرار دارد. نارندرا مودی، رئیس جمهور ملی گرا، در سال های اخیر قدرت بسیاری از نهادهای دموکراتیک و قضایی کشور را کاهش داده است و دموکراسی 75 ساله هند را می توان فراموش کرد.

سال آینده ممکن است آخرین فرصت برای احزاب اپوزیسیون ملی باشد تا جلوی اقدامات اقتدارگرایانه نارندا مودی را بگیرند. انتخابات برزیل و اقدامات بولسونارو برای تایید نکردن نتایج انتخابات نیز ممکن است یکی از مهمترین رویدادهای سال 2022 باشد.

  کدام هتل های کیش هافبورد هستند؟

تبدیل تاج به یک اپیدمی محلی

به گزارش اکونومیست، سال آینده تاج دیگر برای افراد واکسینه شده خطرناک نخواهد بود و تا سال 2023 این تاج مانند سایر بیماری ها از جمله آنفولانزا خواهد بود. با این حال، جهش‌های کروناویروس هنوز در سال آینده امکان‌پذیر است و دوزهای تقویت‌کننده می‌توانند به کنترل این بیماری کمک کنند.

البته این وضعیت در کشورهای ثروتمند و توسعه یافته بیشتر خواهد بود و افرادی از کشورهای فقیر که نمی توانند واکسن کراون را دریافت کنند همچنان در معرض خطر هستند و بهبود این وضعیت نیازمند تلاش بیشتر کشورهای ثروتمند و سازمان بهداشت جهانی است.

نگرانی های تورمی

مشکلات زنجیره تامین و رشد تقاضا منجر به افزایش تورم در بسیاری از کشورها شده است. تورم در آمریکا در ماه نوامبر به 6.8 درصد رسید. در همین حال مقامات فدرال رزرو و وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرده اند که تورم در اقتصاد آمریکا گذرا خواهد بود.

این در حالی است که پس از مهرماه و افزایش تورم مسکن، تردیدها درباره گذرا بودن تورم در اقتصاد افزایش یافت. به نظر می رسد بانک های مرکزی قصد دارند نرخ سود را افزایش دهند. البته اکونومیست پیش بینی می کند که تورم در ماه های اول سال 2022 همچنان رو به افزایش باشد.

قوانین کسب و کار فناوری

قانونگذاران اروپایی و آمریکایی سعی خواهند کرد مقررات فناوری جدیدی وضع کنند. در این راستا، چین زودتر از سایر کشورها این نوع تجارت را محدود کرده است. در اوایل سال 2021، رئیس جمهور جمهوری خلق چین دستوری مبنی بر اعلام فعالیت اقتصادی شرکت ها و جمع آوری داده ها از شرکت های فناوری صادر کرد.

محتوای این دستورالعمل ها نشان داده است که بسیاری از شرکت های بزرگ مبتنی بر فناوری از جمله علی بابا و دیدی گلوبال به شدت محدود شده اند.

در طول سال، سرعت اصلاحات توسط دولت چین به این معنی بود که بسیاری از شرکت‌های کوچک و متوسط ​​در زمینه‌های فین‌تک، بازی‌های رایانه‌ای و رسانه‌های اجتماعی نیز مجبور بودند در نحوه تجزیه و تحلیل داده‌های خود برای ادامه فعالیت اقتصادی در این کشور تجدیدنظر کنند.

سوال مهم در این زمینه این است که آیا اقدامات چین باعث افزایش بهره وری در این کشور می شود یا مانع توسعه اقتصادی در این زمینه می شود؟ به گزارش اکونومیست، اقدامات دولت چین در سال آینده دو پیامد مهم در سال آینده خواهد داشت.

اولاً، سود شرکت‌های مبتنی بر فناوری در چین در سال آینده کاهش می‌یابد و علاقه سرمایه‌گذاران به این بخش را نسبت به گذشته کاهش می‌دهد. پیامد دوم این است که این شرکت‌های بزرگ چینی برای تامین مالی به اقتصاد آمریکا روی می‌آورند که این نیز برخلاف میل دولت‌های چین و آمریکا است.

رشد ارزهای دیجیتال و رقابت سه بعدی

ارزهای رمزپایه و نحوه برخورد دولت ها و بانک های مرکزی با آنها نیز از اخبار سال آینده خواهد بود. در آینده تامین مالی، رقابت سه جانبه بین حامیان بلاک چین و شرکت‌های فناوری سنتی و بانک‌های مرکزی تشدید خواهد شد.

  قیمت رهن و اجاره آپارتمان در تهران

این رقابت سه جانبه در سال 2021 می تواند شکل تامین مالی را در اقتصاد شکل دهد. البته در این راستا مقررات بانک مرکزی باید مبتنی بر حفظ محرمانگی، ارتقای امنیت و جلوگیری از پولشویی باشد.

تصویر آینده بازار کار

همه کارشناسان موافقند که بازار کار آینده ترکیبی از حضور در کار و دورکاری خواهد بود، اما نکته کلیدی در اینجا عدالت بین کارمندان مختلف خواهد بود. برعکس، اگر کارفرما بر حضور کارکنان تمام وقت اصرار کند، احتمالاً بخشی از نیروی کار با استعداد خود را از دست خواهد داد.

بر اساس نظرسنجی انجام شده در ایالات متحده، 39 درصد از مردان سفیدپوست در صورت اصرار کارفرمایشان برای حضور تمام وقت، استعفا می دهند. این رقم برای مردان غیرسفید پوست 47 درصد و برای زنان 48 درصد خواهد بود.

وحشت از تغییرات آب و هوایی

مشکلات زیست محیطی و افزایش گرمایش زمین نیاز به تسریع سیاست های دولت در این زمینه را افزایش می دهد. با این حال، سیاستمداران هنوز کند هستند. لازم به ذکر است که همکاری چین و غرب برای جلوگیری از افزایش کربن در هوا ضروری است.

با این حال، دانشگاه هاروارد در پروژه ای قصد دارد با انتشار غبار، بخشی از نور خورشید را مسدود کند. این می تواند به سیاستمداران زمان بیشتری برای انجام اقدامات اصلاحی اساسی بدهد.

سیاست های سفر

کشورهایی مانند استرالیا، نیوزلند و چین که سیاست کرونا صفر را اتخاذ کرده‌اند، به لغو سفرهای سایر کشورها ادامه می‌دهند. با این حال، در بسیاری از کشورها، کرونا به دلیل بسته شدن گسترده بسته نمی شود.

بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که اقدامات کشورهایی مانند چین و استرالیا ممکن است در این زمینه موفقیت آمیز نباشد، ضمن اینکه لغو سفر به خارج از کشور ممکن است صنعت گردشگری را نیز تهدید کند.

توسعه صنعت فضایی

با ورود بخش خصوصی به فضا، فرصتی برای رشد بیشتر در فناوری فضایی و سفرهای فضایی توریستی وجود خواهد داشت. سفرهای فضایی در سال آینده بیشتر خواهد شد و مسافران می توانند با خرید بلیط این سفرها تجربه جدیدی ایجاد کنند.

چین همچنین ایستگاه فضایی خود را در سال آینده تکمیل خواهد کرد. علاوه بر این، کارگردانان می توانند در سال آینده از فضا فیلمبرداری کنند.

ورزش و سیاست

بازی های المپیک زمستانی پکن در سال 2022 و جام جهانی قطر و ارتباط آنها با رویدادهای سیاسی شاید از نکات برجسته سال آینده باشد. عظمت دنیای فوتبال باعث شده که سیاست وارد این عرصه ورزشی شود و همه با عینک فوتبالی به دنیای سیاست نگاه کنند.

المپیک زمستانی پکن و احتمال تحریم آمریکا و دیگر کشورهای غربی می تواند از اخبار ورزشی جالب در سال آینده باشد.

جنگ اقتصادی و سیاسی بین چین و آمریکا

مهمترین گزارش در نسخه ویژه اکونومیست تقابل چین و آمریکاست که نمونه خارجی اولین چالش یعنی تقابل اقتدارگرایی و دموکراسی است. از دیدگاه این اقتصاددان، این تقابل سال آینده در حوزه های سیاسی و اقتصادی از جمله تجارت، واکسیناسیون، مقررات فناوری و سفرهای فضایی ادامه خواهد داشت.

  زمان حذف قرعه کشی خودرو را اعلام کنید

انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس نمایندگان ایالات متحده و کنگره حزب کمونیست ممکن است نمایش کاملی از این دو دولت متخاصم باشد که به دنبال نشان دادن برتری خود بر یکدیگر هستند. در همین حال، با نزدیک شدن اقتصاد چین به اندازه ایالات متحده، فضا برای تشدید تنش های نظامی-سیاسی وجود دارد.

تحقیقات تاریخی نشان می دهد که احتمال درگیری نظامی زمانی که قدرت برتر جهان بین کشورها حرکت می کند بسیار زیاد است. از 16 نمونه تاریخی که در آن کشور دیگری قدرت ثروتمندترین کشور جهان را به چالش کشیده است، 12 مورد منجر به جنگ شده است.

با این حال، اکونومیست رویارویی نظامی بین دو ابرقدرت در سال 2022 را رد کرد، اما هشدار داد که جلوگیری از جنگ در سال‌های آینده مستلزم تلاش‌های قابل توجهی از سوی همه طرف‌ها است. با این حال، به گفته اکونومیست، برای اولین بار در چهار دهه گذشته، چین بیش از ایالات متحده اشتباه می کند.

چین در مبارزه با تاج، سیاست «کرونا صفر» را اجرا می کند و قصد دارد تا سال آینده آن را ادامه دهد. یعنی قرنطینه عمومی و کنترل قرنطینه را تحمیل می کند. این می تواند روند عادی سازی اقتصاد را کند کند و رشد اقتصادی را کاهش دهد.

با این حال، در اکثر ایالت های آمریکا، بیشتر فعالیت ها به حالت عادی بازگشته و تمامی محدودیت های سفر برداشته شده است. با وجود تزریق دوزهای تقویت کننده و گسترش سویه جدید، سیاست های سختگیرانه غرب علیه تاج و تخت دیگر در اکثر کشورهای غربی از جمله ایالات متحده وجود ندارد. این امر باعث شده است که کشورهای غربی سریعتر از چین به حالت عادی بازگردند.

قوانین سختگیرانه چین علیه غول های فناوری بزرگ، از جمله علی بابا، همچنین می تواند رشد بهره وری و در نتیجه رشد اقتصادی چین را کاهش دهد. نکته مهم دیگر این است که به گفته نویسندگان اکونومیست، ورشکستگی شرکت Evergrande ممکن است نشانه ای از حباب در بازار املاک و مستغلات در چین باشد.

بنابراین، احتمال ورشکستگی سایر شرکت های مالی چینی در سال 2022 وجود دارد که کل اقتصاد چین را در معرض خطر قرار می دهد. در مجموع، با توجه به همه این مشکلات و پیری نیروی کار چین، رشد اقتصادی می تواند تا 50 درصد کاهش یابد که خبر خوبی برای دولت پکن نیست.

کندی رشد اقتصادی چین، در حالی که کل اقتصاد جهانی را در معرض خطر قرار می دهد، می تواند برخی از مهم ترین مشکلات پیش روی اقتصاد ایالات متحده امروز، یعنی تورم، را کاهش دهد و قیمت کالاها را کاهش دهد. به طور کلی، اکونومیست پیش بینی می کند که اقتصاد ایالات متحده 40 درصد رشد خواهد کرد که خبر خوبی برای بزرگترین اقتصاد است.

دیدگاهتان را بنویسید