10 سیگنال کلیدی به بازارها

رئیس جمهور در یک مصاحبه تلویزیونی به تعدادی از موضوعات از جمله 10 موضوع مهم اقتصادی که به طور بالقوه می تواند بر بازارها تأثیر بگذارد، پرداخت.

افزایش تجارت ایران و روسیه و امکان حذف دلار از این مبادلات، تقاضای مذاکره مستقیم با ایران، افزایش فشار بر بانک ها برای پرداخت تسهیلات، وعده پرداخت تسهیلات اجاره ای، افزایش دامنه مالیات دهندگان، وعده کنترل تورم، وعده نه از بانک مرکزی استقراض کند. کنترل قیمت ها، بلاتکلیفی بر سر حذف ارز 4200 دلاری و وعده برنامه ای جدید برای بورس مهم ترین اظهارات ابراهیم رئیسی است.

با این سخنان قیمت دلار و طلا باید در آینده ثابت بماند، بورس کمی آرام شود و کمی از فشار مالی بر مستاجران در بازار مسکن کاسته شود، اما در صورت عدم تحقق این وعده ها و فشار بر بانک ها برای پرداخت تسهیلات همه این روندها با دخالت دولت در بانک ها قابل معکوس است.

رئیسی در برنامه تلویزیونی خود گفت:

– روابط تجاری ایران با روسیه سه میلیارد دلار است. این ظرفیت تجاری می تواند به 10 میلیارد دلار برسد. ما و روسیه موافقیم که سلطه دلار در امور مالی و پولی ما باید شکسته شود. ما باید بتوانیم پول ملی خود را معامله کنیم.

بسیاری از کشورهایی که با ما مذاکره می‌کنند این پیام را داده‌اند که آمریکایی‌ها می‌خواهند مستقیماً با ما صحبت کنند و این موضوع در دولت‌های گذشته نیز وجود داشته است و موضوع جدیدی نیست. تاکنون با آمریکایی ها مذاکره ای صورت نگرفته است، اما بارها گفته ایم و حالا هم می گوییم اگر کشورها آمادگی لغو تحریم های سرکوبگرانه علیه مردم ایران را دارند، مبنای خوبی برای هرگونه توافقی وجود دارد.

  چرا مهاجرت جوانان را نمی بینید؟

ساختمان های خریداری شده و منجمد شده توسط بانک ها را نباید ثروت بانک تلقی کرد. اگر نقدینگی بانک ها وارد تولید شود، نگران نباشید، اما اگر در جامعه توزیع شود بدون توجه به تولید، به هر سمتی می رود، اعم از بازار طلا یا ارز یا زمین، به صورت سیلابی آن را از بین می برد. . اخیراً با مدیران بانک ها جلسه ای داشتیم و تاکید کردیم که باید تسهیلگری کنند نه مزاحمت.

– در جلسه ستاد اقتصادی مقرر شد کارگروهی از ادارات مختلف برای بررسی موضوع اجاره بها اعزام شود. اجاره بها دغدغه جدی مردم و خانواده ها است و دولت باید در این زمینه کمک کند و همین کارگروه به زودی برنامه های خود را اعلام می کند و اعلام می کنیم که شرایط اجاره وجود دارد.

– ما در مورد لایحه بودجه بحث کردیم نه افزایش مالیات، بلکه به تعداد مودیان مالیات دهندگان جدید در چند شهر در یک منطقه اقتصادی اضافه شد. برخی افراد معتقدند که افزایش مالیات کارمندان اینگونه نیست. سازمان بازرسی و سایر ادارات آمار متفاوتی در مورد فرار مالیاتی دارند، اما همه متفق القول هستند که میزان فرار مالیاتی بسیار بالاست.

در جامعه افراد با درآمد باید حقوق دولتی بپردازند و اگر نمی خواهند پرداخت کنند دولت باید اقدام کند و یکی از این سازوکارها ایجاد سیستم هایی است که در کشور فعال می کنیم.

– دولت برای کنترل تورم ساخته شد و در سال های اخیر تورم بی سابقه ای را شاهد بودیم اما ساختمان ما برای کنترل تورم است. نشانه هایی از بانک مرکزی و مرکز آمار حاکی از آن است که دولت توانسته تورم را مهار کند.

  جنگ ما با آمریکا برای همیشه ادامه دارد

– هدف از رشد اقتصادی 8 درصدی در سال 1401 رصد رشد اقتصادی است نه وام گرفتن از بانک مرکزی. در این دولت تلاش هایی برای مدیریت ایجاد نقدینگی انجام شده و خلاصه باید در این زمینه کارهای زیادی انجام شود و دولت شروع کرده است.

– بحث کنترل قیمت موضوع مهمی است که ستاد تنظیم بازار نیز وظیفه کنترل قیمت ها را بر عهده دارد تا تورم ایجاد نشود و منجر به گرانی نشود.

– برای ما مهم است که برای حذف ارز 4200 جلدی حداقل باید اجماع نسبی بین دولت و مجلس وجود داشته باشد، اقناع نخبگان وجود داشته باشد و مردم قانع و اطلاع دقیق داشته باشند. برای برخی کالاها با افزایش قیمت به نوعی این افزایش قیمت توسط مردم جبران می شود. در حال مذاکره با مجلس در این موارد هستیم تا با مجلس به اجماع نسبی برسیم، بحث موافقان و مخالفان و نظر کارشناسان مناسب است.

– از هفته اول حضور در دولت اعلام کردم که بورس نباید وسیله تامین مالی دولت باشد. ثانیاً، ما سعی کردیم منابع مالی را برای تجمیع و توسعه بورس به نحوی برای حمایت از سهامداران خرد در نظر بگیریم. تیم اقتصادی به این نتیجه رسیدند که وزیر اقتصاد باید تصمیمات و مصوبات این جلسات را به عنوان راه حل مشکلات بورس برای تقویت بورس به اطلاع مردم می رساند.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید