10 حقیقت در مورد ورزشگاه آزادی

با توجه به روند طبیعی آتش زدن ورزشگاه آزادی، اگر روزی به دلایلی نتوان از این ورزشگاه استفاده کرد، تکلیف تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه هایی مانند پرسپولیس و استقلال چیست؟

چندی پیش عکس های دلخراشی از ریزش ورزشگاه آزادی تهران منتشر شد که موج عظیمی از اخبار و تحلیل ها را به راه انداخت. عکس‌ها غم‌انگیز بود و بسیاری نگران بودند که حادثه‌ای شبیه به کلانشهر در آزادی رخ دهد.

از این رو کارشناسان برای بررسی وضعیت ورزشگاه آزادی در محل حاضر شدند و اعلام کردند که هیچ خطری برای استحکام سازه وجود ندارد. با این حال، شکی نیست که معبد قدیمی یادبود پس از نیم قرن خدمت به ورزش ایران، به پایان راه خود نزدیک شده است و باید فکری اساسی برای آن کرد.

ساخت ورزشگاه استاندارد و معتبر دیگری مانند ورزشگاه جدید ملی ایران، نیاز بسیار جدی است که به نظر می رسد چندان جدی گرفته نشده است. بد نیست حقایقی درباره این استادیوم زیبا را مرور کنیم. شاهد خاموش خاطرات تلخ و شیرین ایرانیان.

1- ورزشگاه آزادی در بازه زمانی دو ساله بین 49 تا 50 سال ساخته شد. کوتاه بودن این زمان به ویژه با توجه به امکانات این زمان قابل توجه است.

این ورزشگاه در مهرماه 1360 افتتاح شد. اولین بازی فوتبالی که در ورزشگاه آزادی برگزار شد، بازی دوستانه پرسپولیس و کروزیرو برزیل بود که با برتری 4 بر صفر میزبان همراه بود. اولین گل تاریخ ورزشگاه آزادی توسط توستائو برزیلی به ثمر رسید و اولین گل ایرانی در این ورزشگاه صفر ایران پک بود.

  در سال 2021، آژانس بین المللی انرژی اتمی دسترسی گسترده ای به تاسیسات هسته ای ایران دارد

2- ورزشگاه آزادی به بهانه میزبانی بازی های آسیایی در سال 1353 در تهران راه اندازی شد و از آن زمان فعالیت جدی آن آغاز شد. از دیگر مسابقات مهم آزادی می توان به فینال جام ملت های آسیا 1976 اشاره کرد. دیداری که تیم ملی با ضربه ایستگاهی علی پروین یک بر صفر کویت را شکست داد و برای سومین بار متوالی قهرمان آسیا شد.

آزادی دو بار و سه بار در فینال جام باشگاه های آسیا یا لیگ قهرمانان آسیا میزبان فینال جام ملت های آسیا بوده است.

3- ورزشگاه آزادی از زمان ساخت به دلیل داشتن 100 هزار صندلی معروف است. ظرفیتی که روی «سکوهای بتنی» واقعی به نظر می رسید و می توانست حتی افراد بیشتری را در خود جای دهد. اما ظرف چند مرحله پس از نصب صندلی در طبقات اول و دوم، ظرفیت آزادی به حدود 78000 نفر کاهش یافت.

4- استادیوم آزادی اگرچه در زمان ساخت یکی از مدرن ترین اماکن ورزشی جهان بود، اما رفته رفته از استانداردها و استانداردهای روز فاصله می گرفت. کنفدراسیون فوتبال آسیا بیش از 100 اعتراض به ورزشگاه به دلیل موافقت با میزبانی دیدار پرسپولیس و کاشیما آنتلرز در فینال لیگ قهرمانان آسیا دریافت کرده است.

در حالی که در تلاش برای رفع این ایرادات بودیم، اتفاق شگفت انگیزی افتاد و شش چشمه بهداشتی جدید و دیده نشده در آزادی کشف شد!

5- قبل از شروع فینال لیگ قهرمانان آسیا بین پرسپولیس و کاشیما، پس از چهار دهه مشعل معروف در ورزشگاه آزادی که در یکی از بلندترین نقاط ورزشگاه قرار دارد روشن شد. مشعل آزادی آخرین بار در بازی های آسیایی تهران یا المپیک قاره ای روشن شد.

  متجاوز از تبعید فرار کرد

6. برخی رسانه های بین المللی از ورزشگاه آزادی به عنوان یکی از 40 ورزشگاهی یاد کردند که هواداران فوتبال باید قبل از مرگ آن را ببینند. بلیچرپورت همچنین Freedom را در سال 1992 در بین 20 استادیوم برتر جهان قرار داد.

7- در سال های اخیر موضوع نشست سکو همواره مطرح بوده و نگرانی های زیادی را به دنبال دارد. در سال 96 تعمیراتی در این زمینه انجام شد. مدیر وقت ورزشگاه آزادی قبل از بازسازی در اظهاراتی اغراق آمیز گفت: 50 سال به عمر ورزشگاه آزادی اضافه می کنیم.

در بخشی دیگر از همین گفت و گو با جزئیاتی در مورد بازسازی ورزشگاه آمده است: جلسه مختصری در قسمت هایی از ورزشگاه مشاهده شد که امیدواریم در این برنامه بازسازی همه این مشکلات برطرف شود. با این حال می بینید که تنها چهار سال از این پروژه می گذرد، هنوز مشکلاتی وجود دارد و حتی تشدید شده است.

8- برای درک عمق مشکلات ورزشگاه آزادی، بد نیست بدانید که چهار ماه پیش مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور گفته بود بازسازی ورزشگاه آزادی 700 لوا هزینه دارد. میلیاردها تومان. در مقام مقایسه، ورزشگاه اختصاصی فولاد به عنوان آخرین ورزشگاه مدرن ساخته شده در ایران با هزینه ای بالغ بر 150 میلیارد تن ساخته شد. البته نقطه پایانی این پروژه در سال 97 بود.

9- مشکلات فراوان ورزشگاه آزادی در این سال ها از چشم ناظران پنهان نمانده است. از چکیدن قطعات سقف گرفته تا حوادث دلخراشی که گاهی اتفاق افتاده است. در سال 1989، یک کارگر بر اثر فرسودگی تجهیزات و انفجار در خانه ماشین جان خود را از دست داد و چند ماه قبل از آن، یک دونده 15 ساله بر اثر ریزش یکی از دروازه های مجتمع دچار آسیب نخاعی شد. بدیهی است که هر چه به جلو می رویم، چنین خطراتی جدی تر می شوند.

  ایده های لوکس قطر برای جام جهانی 2022

10- مهم ترین موضوع در حال حاضر این است: با توجه به روند طبیعی آتش زدن ورزشگاه آزادی، اگر روزی به هر دلیلی نتوان از این ورزشگاه استفاده کرد، تکلیف تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه هایی مانند پرسپولیس و استقلال چیست؟ از همان روز مشخص است که این تیم ها برای میزبانی نیاز به ورزشگاهی با ظرفیت حداقل 50 هزار نفر دارند و حتی اگر این موضوع حساسیت بیشتری به مسابقات باشگاهی و کشوری داشته باشد، حتی این ظرفیت نیز کافی نخواهد بود.

آیا کسی به فکر ساختن یک سازه جدید و آبرومند است؟ آیا می توانید روزی را تصور کنید که فوتبال ایران «ورزشگاه ملی» نداشته باشد؟ فرض کنید ژاپن و کره به ایران بیایند و ما جایی برای پذیرش آنها نداریم. – آیا واقعاً کسی به این مسائل فکر می کند؟

دیدگاهتان را بنویسید