10 باور غلط در مورد پیری

فرادید| با افزایش سن، دانستن و درک جنبه های مثبت پیری مهم می شود. تحقیقات نشان می دهد که با انتخاب یا ادامه عادات مثبت و سبک زندگی سالم، نمی توان حتی در سنین بالا سلامت و تحرک خود را از دست داد.

افسانه 1: افسردگی و تنهایی برای سالمندان طبیعی است.

به گزارش فراد، با افزایش سن، برخی افراد ممکن است احساس انزوا و تنهایی کنند. این احساس، اگر کنترل نشود، می تواند منجر به افسردگی، اضطراب و اندوه شود. با این حال، نمی توان گفت که این احساسات در روند پیری طبیعی هستند. برعکس، پیری می تواند مزایای عاطفی زیادی داشته باشد. به عنوان مثال، روابط طولانی مدت با دوستان و خانواده و خاطرات مادام العمر برای به اشتراک گذاشتن با عزیزان.

در واقع، تحقیقات نشان می دهد که افراد مسن کمتر از افراد جوان به افسردگی مبتلا می شوند. پس چه زمانی حق نگرانی دارید؟ به خاطر داشته باشید که افراد مسن مبتلا به افسردگی ممکن است علائم واضحی از این بیماری نشان ندهند یا در مورد احساسات خود صحبت نکنند. افسردگی یک اختلال خلقی شایع و جدی است، اما خوشبختانه درمان های موثری برای اکثر افراد وجود دارد.

باور غلط 2: با افزایش سن، به خواب کمتری نیاز دارید.

با افزایش سن، ممکن است به خواب رفتن و خوابیدن دشوارتر شود. این یک تصور اشتباه است که نیاز فرد به خواب با افزایش سن کاهش می یابد. افراد مسن مانند همه جوانان به 7 تا 9 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند. خواب کافی شما را سالم و هوشیار نگه می دارد، خطر زمین خوردن را کاهش می دهد، سلامت روان را بهبود می بخشد و فواید بسیاری دارد.

افسانه 3: افراد مسن توانایی خود را برای یادگیری چیزهای جدید از دست می دهند.

10 باور غلط در مورد پیری

افراد مسن هنوز هم توانایی یادگیری چیزهای جدید، ایجاد خاطرات جدید و بهبود عملکرد خود را در مهارت های مختلف دارند. اگرچه پیری معمولاً با تغییراتی در تفکر همراه است، اما بسیاری از تغییرات شناختی مثبت هستند، مانند آگاهی و دانش بیشتر که نتیجه یک عمر تجربه است.

تلاش برای یادگیری مهارت های جدید حتی تاثیر مثبتی بر توانایی های شناختی دارد. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که یادگیری گلدوزی با لحاف یا عکاسی دیجیتال حافظه افراد مسن را بهبود می بخشد. ایجاد ارتباطات اجتماعی و شرکت در فعالیت های گروهی مانند کلاس رقص یا باشگاه کتاب، مغز را فعال نگه می دارد و می تواند سلامت شناختی را بهبود بخشد.

  قیمت روز خودروهای ایران خودرو امروز پنجشنبه 29 مهر 1400

افسانه 4: زوال عقل در افراد مسن اجتناب ناپذیر است.

زوال عقل بخشی طبیعی از روند پیری نیست، اگرچه خطر ابتلا به آن با افزایش سن افزایش می یابد. برای بسیاری از افراد، حتی در دهه 90 سالگی و بعد از آن، هیچ افت ذهنی یا رفتاری قابل توجهی وجود ندارد که نشانه زوال عقل باشد. گاهی اوقات فراموش کردن یک قرار یا از دست دادن کلیدها نشانه های رایج فراموشی جزئی است که در روند طبیعی پیری بسیار رایج است.

با این حال، اگر نگرانی های جدی در مورد حافظه و توانایی تفکر خود دارید، یا اگر متوجه تغییراتی در رفتار و شخصیت خود شدید، حتما با پزشک خود صحبت کنید. این مشکلات می توانند دلایل زیادی داشته باشند که برخی از آنها قابل درمان یا برگشت پذیر هستند. یافتن دلیلی برای تعیین بهترین مرحله بعدی مهم است.

افسانه 5: افراد مسن نباید برای جلوگیری از آسیب ورزش کنند.

10 باور غلط در مورد پیری

ممکن است فکر کنید که ورزش در سنین بالا خطرناک است، به خصوص اگر یک بیماری مزمن داشته باشید. اما تحقیقات نشان می دهد که فعالیت فواید زیادی دارد که شما را از نشستن طولانی مدت محروم می کند. وقتی افراد مسن توانایی خود را در انجام وظایف شخصی خود از دست می دهند، بی عملی و بی عملی بیش از پیری مقصر است. تقریباً هر کسی در هر سنی می تواند به نوعی فعالیت بدنی انجام دهد.

در واقع، فعالیت بدنی حتی به مقابله با برخی بیماری های مزمن کمک می کند. ورزش نه تنها برای سلامت عمومی و روان، بلکه برای مستقل ماندن در سنین بالا نیز مفید است. تاثیر تای چی و تمرینات ذهنی و بدنی مشابه در بهبود تعادل و ثبات در سالمندان به اثبات رسیده است. این فعالیت ها اجازه نمی دهد افراد مسن به دیگران وابسته شوند و سقوط کنند.

  قلعه نویی بر مزار گلزن تاریخی دربی ها

افسانه 6: اگر یکی از اعضای خانواده آلزایمر داشته باشد، سایر اعضای خانواده نیز تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

اگر سابقه خانوادگی زوال عقل دارید، احتمال ابتلا به آلزایمر بیشتر است زیرا ژن هایی وجود دارند که خطر ابتلا به آن را افزایش می دهند. با این حال، داشتن والدین مبتلا به آلزایمر لزوماً به این معنی نیست که شما به بیماری آلزایمر مبتلا هستید.

عوامل محیطی و سبک زندگی مانند کم تحرکی، رژیم غذایی ناسالم، قرار گرفتن در معرض آلاینده ها و سیگار نیز بر خطر ابتلا به بیماری آلزایمر تأثیر می گذارد. اگرچه کنترلی بر روی ژن های خود ندارید، اما اکنون می توانید با تغییرات مثبتی مانند ورزش منظم، کنترل فشار خون و ترک سیگار، گام های مثبتی برای حفظ سلامت در دوران پیری بردارید.

افسانه هفتم: با افزایش سن، کم کم باید رانندگی را کنار بگذارید.

10 باور غلط در مورد پیری

با افزایش سن، تغییرات طبیعی ممکن است رخ دهد که بر توانایی فرد در رانندگی نیز تأثیر می گذارد، مانند کاهش سرعت واکنش، کاهش بینایی یا شنوایی، و کاهش قدرت یا تحرک. این سوال که چه زمانی باید رانندگی را محدود کرد یا متوقف کرد به سن مربوط نمی شود، بلکه به توانایی فرد در رانندگی ایمن مربوط می شود. اگر فکر می کنید که شما یا عزیزتان باید رانندگی را محدود کنید یا آن را کنار بگذارید، پاسخ به این سوالات ممکن است تکلیف شما را روشن کند.

افسانه 8: فقط زنان باید نگران پوکی استخوان باشند.

اگرچه پوکی استخوان در زنان شایع تر است، اما بسیاری از مردان همچنان به آن مبتلا هستند. مردان به دلیل تراکم استخوانی بالاتر نسبت به جوانان کمتر به این بیماری مبتلا می شوند، اما از هر پنج مرد بالای 50 سال یک نفر دچار شکستگی ناشی از پوکی استخوان می شود. در سن 65 یا 70 سالگی، مردان و زنان به یک اندازه توده استخوانی را از دست می دهند.

بسیاری از عواملی که مردان را در معرض خطر قرار می دهند مشابه عوامل زنان هستند، مانند سابقه خانوادگی، کمبود کلسیم و ویتامین D و عدم ورزش. سطوح پایین تستوسترون، مصرف زیاد الکل، مصرف برخی داروها و سیگار کشیدن از دیگر عوامل خطر هستند.

  این روزها حسن روحانی کجاست؟

افسانه 9: من برای ترک سیگار خیلی پیر هستم.

مهم نیست چند سال دارید یا چه سالی سیگار می کشید، ترک سیگار در هر زمان و در هر سنی سلامت شما را بهبود می بخشد. افرادی که سیگار را ترک می کنند نسبت به قبل کمتر به سرماخوردگی و آنفولانزا مبتلا می شوند، شیوع برونشیت و ذات الریه کمتری دارند و به طور کلی وضعیت بهتری دارند.

فواید ترک سیگار تقریباً آنی است. در عرض چند ساعت، سطح مونوکسید کربن در خون شروع به کاهش می کند و در عرض چند هفته، گردش خون بهبود می یابد و عملکرد ریه ها بهبود می یابد. سیگار باعث افزایش فوری و طولانی مدت ضربان قلب و فشار خون می شود، اما ترک آن به مرور زمان ضربان قلب و فشار خون را کاهش می دهد.

ترک این عادت مخرب خطر ابتلا به سرطان، حمله قلبی، سکته مغزی و بیماری های ریوی را کاهش می دهد. همچنین اعضای خانواده، دوستان و همکاران را از قرار گرفتن در معرض دود ناخوشایند سیگار نجات می دهد. برای لذت بردن از مزایای ترک سیگار و تبدیل شدن به یک الگوی سالم برای فرزندان و نوه ها هرگز دیر نیست.

افسانه 10: فشار خون من کاهش می یابد یا به حالت عادی باز می گردد تا بتوانم داروی خود را قطع کنم.

فشار خون بالا یک مشکل رایج برای بسیاری از افراد به خصوص در دهه 80 و 90 است و در صورت عدم درمان مناسب می تواند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند. اگر داروهای فشار خون بالا مصرف می کنید و فشار خون شما پایین است، یعنی. داروها و همه تغییراتی که در سبک زندگی خود ایجاد کرده اید موثر بوده اند. با این حال، مهم است که مصرف داروها و سایر فعالیت های سالم را برای مدت طولانی ادامه دهید. اگر مصرف دارو را قطع کنید، فشار خون شما ممکن است دوباره افزایش یابد و مشکلاتی در قلب (سکته مغزی) و کبد شما ایجاد کند. حتماً در مورد هرگونه تغییر یا قطع دارو با پزشک خود صحبت کنید.

منبع: www.nia.nih.gov

دیدگاهتان را بنویسید