10 اختراع مهم تاریخ

تاریخ بشر پر از اختراعات و ابداعات است و اگر این اختراعات و ابداعات نبود شما الان این را نمی خواندید و شاید اصلاً نوشته نمی شد. اما اگر بخواهیم فهرستی از 10 اختراع مهم تاریخ را انتخاب کنیم (از بین میلیون ها)، آن فهرست چه خواهد بود؟

تهیه چنین فهرستی برای خودتان بسیار دشوار خواهد بود، مانند گفتن اینکه پدرتان را بیشتر دوست دارید یا مادرتان را بیشتر! البته پیش از این نیز برخی از کارشناسان در حوزه های مختلف این کار را انجام داده اند. فهرستی از 10 اختراع مهم تاریخ به این صورت است:

1- «چرخ»: صرفه جویی در مصرف انرژی

اختراع چرخ شاید قدیمی ترین و مهم ترین اختراع تاریخ بشر باشد. اگر چرخ ها نبودند، جابجایی کارها به شدت سخت می شد و انجام کارها انرژی زیادی می گرفت. انرژی بیشتر به معنای غذای بیشتر است و وقتی در مورد افراد اولیه صحبت می کنیم به معنای شکار بیشتر و جستجوی بیشتر غذا است.

این دوچرخه را ساده کرد و به مردم اجازه داد در زمان بیشتری صرفه جویی کنند. در همان زمان، به تدریج منجر به نوآوری های دیگری شد که هر یک به نوبه خود تاریخ اقتصاد و تاریخ بشر را تغییر داد.

2- میخ: یعنی اینقدر مهم بود و ما نمیدونستیم؟!

میخ دومین اختراع مهم این لیست است که حدود 2000 سال پیش به لیست ابداعات بشر اضافه شد. شاید عجیب به نظر برسد، اما اختراع میخ برای نوآوری های بعدی (از ساخت کشتی های جنگی تا ساخت گاری ها) بسیار مهم است.

  اختلال شخصیت پارانوئید یا بدبین را بشناسید

ناخنناخن های دوره روم باستان

تا حدود سال 1790 (یعنی حدود 230 سال پیش) ناخن ها با دست ساخته می شدند و ناخن هایی با همان شکل و اندازه در واقع کاملاً جدید بودند. قدمت “پیچ” به اندازه “میخ” است و اولین بار در یونان باستان اختراع شد.

3- «قطب»: به مجهول

قطب نما نیز یکی از مهم ترین اختراعات بشر است. اولین قطب نما در چین باستان (حدود 2200 سال پیش) در زمان سلسله هان اختراع شد. قطب نما از سنگ مغناطیسی ساخته شده است که در واقع تحت تأثیر میدان مغناطیسی زمین قرار گرفته است.

4- «بورات»: جنگ ها خونین تر می شود

باروت نیز توسط چینی ها اختراع شد. این ترکیب شیمیایی در قرن دهم میلادی (حدود 1100 سال پیش) اختراع شد و البته چینی ها چندان به کاربرد نظامی آن فکر نمی کردند. باروت در واقع عمدتاً برای انفجارهای رنگی در جشنواره های چینی استفاده می شد.

جنگ چالدرایران در نبرد چالدران از امپراتوری عثمانی شکست خورد و یکی از دلایل این شکست عدم استفاده گسترده ایرانیان از باروت بود.

با این حال، زمانی که باروت بر سر اروپاییان افتاد، صحنه جنگ جهانی دوم تغییر کرد. این اختراع نیز در مقاطعی سرنوشت ایران را تغییر داد. در جنگ هالدور بین ایران صفوی و امپراتوری عثمانی یکی از دلایل شکست صفویان (که برای ایران گران تمام شد) عدم استفاده گسترده از تفنگ و توپ ایرانی و استفاده گسترده از دو توسط دشمن بود.

5- ماشین چاپ: دانش توانایی است

یوهانس گوتنبرگ آلمانی در قرن پانزدهم ماشین چاپ را اختراع کرد و جهان را تغییر داد. پیش از این، کتاب ها در تیراژهای محدود به صورت گروهی یا تکی کپی می شدند.

  توئیت جنجالی اولیانف درباره برجام

به این ترتیب، تعداد افرادی که می توانستند یک «نسخه خطی» را بخوانند می تواند به اندازه انگشتان هر دو دست باشد. با اختراع ماشین چاپ، آگاهی عمومی به طور ناگهانی افزایش یافت و رکود فکری در اروپای قرون وسطی به شدت کاهش یافت.

6- «ماشین بخار»: ورود به دنیای صنعتی

موتور بخار در قرن 18 ایجاد شد و همه چیز را تغییر داد. با اختراع ماشین بخار که از آب برای جوشاندن آب و تولید حرکت استفاده می کرد، «انقلاب صنعتی» آغاز شد و عصر تولید انبوه آغاز شد.

موتور بخار

ماشین بخار جیمز وات اقتصاد انگلستان

انقلاب صنعتی در جهان در واقع با اختراع ماشین بخار توسط جیمز وات آغاز شد. ظهور بریتانیا به عنوان یک قدرت اقتصادی، نظامی و سیاسی تا حد زیادی مدیون همین اختراع است و وقتی می گوییم “امپراتوری بریتانیا” این جمله معروف را به یاد می آوریم که “خورشید در سرزمین های تحت امپراتوری این امپراتوری هرگز غروب نمی کند.” کنایه از تنوع و عرض)، ما نمی توانیم موتور بخار را به خاطر بسپاریم.

7- چراغ حباب: خداحافظ تاریکی

اختراع زیر بسیار جدید است. لامپ (همان لامپ های رشته ای که هنوز در خانه های ما هستند) توسط “توماس ادیسون” آمریکایی اختراع شد. البته خیلی ها ادیسون را به خاطر کشف الکتریسیته می شناسند، اما ده ها اختراع مهم وجود دارد.

اختراع لامپ، ساعات تاریک شب را به طول زندگی روزمره اضافه کرد و بنابراین، به خودی خود سهم بسیار مهمی در رشد اقتصاد امروز ما داشت.

8- «تلفن»: سلام آن طرف سیم!

الکساندر گرامبل، دانشمند اسکاتلندی-آمریکایی، در سال 1876 تلفن را به فهرست اختراعات بشر اضافه کرد. ارتباط با این اختراع تغییر کرده است و نیازی به توضیح نیست که این اختراع چه سهمی در تاریخ و اقتصاد بشر داشته است.

  اینفوگرافیک/ واکسیناسیون تاج و تخت در ایران و جهان تا نهم آبان

پنی سیلین در سال 1944 توسط دانشمندی اسکاتلندی به نام الکساندر فلمینگ به تولید انبوه رسید. قبل از آن، یک سرماخوردگی یا یک عفونت ساده می تواند کشنده باشد.

الکساندر فلمینگ
پنی سیلین (اختراع الکساندر فلمینگ) در سال 1944 به تولید انبوه رسید

به اندازه کافی عجیب، صدها هزار سرباز اروپایی در طول جنگ های جهانی اول و دوم (قبل از تولید انبوه پنی سیلین) در اثر عفونت های ناشی از جراحات نظامی جان باختند.

10- «اینترنت»: اکنون که در حال خواندن این متن هستید …

اینترنت محصول دهه 1970 و 1980 است و تا سال 1989 تقریباً ناشناخته بود. بنابراین، اگر قبل از سال آفتابی 1988 متولد شده اید، می توانید به دوستان خود بگویید که قبل از “عصر اینترنت” وارد این دنیا شده اید!

پس از خواندن این متن باید به اینترنت دسترسی داشته باشید. فقط یک لحظه چشمان خود را ببندید و فکر کنید که چنین چیزی وجود نداشته است. جهان می تواند شکل دیگری داشته باشد.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید