۱۱ باور غلط در مورد آسم

آسم یک بیماری مزمن التهابی و غیرواگیر ریوی است که تحت تأثیر عوامل محیطی و ژنتیکی قرار دارد. در افراد مبتلا به آسم، حساسیت راه هوایی می تواند منجر به انسداد راه هوایی شود. شایع ترین علائم آسم سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، سفتی و سفتی در قفسه سینه است.

علت اصلی آسم ناشناخته است، اما تحقیقات نشان می دهد که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی در این امر نقش دارند. داشتن سابقه خانوادگی آسم، اگزما، آلرژی بینی و آلرژی غذایی خطر ابتلا به آسم را در سایر اعضای خانواده افزایش می دهد، همچنین افرادی که سابقه آلرژی دارند بیشتر در معرض ابتلا به آسم هستند.

قرار گرفتن در معرض برخی عوامل محیطی مانند دود سیگار، آلودگی هوا، آلرژن های استنشاقی مانند گرده، کپک، قارچ، گرد و غبار، آلرژن های حیوانی (پر، مو یا پوست)، آلاینده های شیمیایی یا قرار گرفتن در معرض شغلی مانند لاستیک، رنگرزی، چوب بری، پخت و دیگران. می تواند باعث آسم شود.

در مورد ماهیت این بیماری و روش های پیشگیری و کنترل آن، باورهای نادرستی در جامعه حاکم است که نه تنها تاثیری در پیشگیری یا درمان بیماری ندارد، بلکه گاهی علائم بیماری را بدتر می کند و از بین می رود. کنترل؛ از این رو اصلاح این باورهای غلط در جامعه برای افراد مبتلا به آسم و خانواده آنها اهمیت ویژه ای دارد.

بر اساس گزارش دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، 11 باور غلط رایج در مورد آسم و پاسخ علمی به این باورها عبارتند از:

آسم یک بیماری دوران کودکی است و بزرگسالان به آن مبتلا نمی شوند.

  غدیر به همان اندازه روز عید است که روز تجدید عهد و پیمان است

واقعیت: آسم ممکن است در هر سنی رخ دهد.

آسم یک بیماری عفونی است.

واقعیت: آسم یک بیماری عفونی نیست، اگرچه وجود یک عفونت تنفسی ویروسی (مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا) در یک فرد مبتلا به آسم می تواند آسم را بدتر کند یا منجر به حمله آسم شود.

افراد مبتلا به آسم نباید ورزش کنند.

واقعیت: در افراد مبتلا به آسم، به جز در شرایط حاد، ورزش توصیه می شود. توصیه می شود بیماران مبتلا به آسم چند دقیقه قبل از ورزش بدن خود را به آرامی گرم کنند و اگر در حین ورزش دچار سرفه و تنگی نفس شدند، نیم ساعت قبل از ورزش از اسپری سالبوتامول از جمله ورزش هایی مانند پیاده روی و دوچرخه سواری استفاده کنند. آنها به آسم ارجح هستند و ورزش در هوای سرد و خشک، مانند اسکی، باید با احتیاط انجام شود، زیرا می تواند باعث حمله آسم شود.

آسم را فقط با دوزهای بالای کورتیکواستروئید می توان درمان کرد.

واقعیت: آسم را اغلب می توان با دوز کم استروئیدهای استنشاقی کنترل کرد، و فقط موارد شدید نیاز به دوز بالای استروئید دارند، در این صورت پس از کنترل بیماری می توان دوز استروئید را کاهش داد.

کورتیکواستروئیدها در کودکان مبتلا به آسم باعث کندی رشد و کوتاهی قد می شوند.

حقیقت: کورتیکواستروئیدهای استنشاقی که دوز پایینی دارند و تاثیری بر رشد و قد کودکان ندارند، معمولاً برای درمان آسم استفاده می‌شوند. کورتون های خوراکی به موارد شدید بیماری محدود می شود که معمولاً برای مدت کوتاهی استفاده می شود و سپس درمان با کورتون های استنشاقی ادامه می یابد.

  رژیم غذایی سالم برای دیابتی ها

استفاده از درمان های جایگزین مانند هومیوپاتی، طب سوزنی، حجامت، طب سنتی و داروهای گیاهی و استفاده از ترکیباتی مانند عنبران سرا در درمان آسم موثر است.

واقعیت: هیچ یک از درمان های فوق تاثیر ثابت شده ای در درمان آسم ندارند و نمی توان آنها را با درمان های استاندارد جایگزین کرد و جایگاه این روش ها حتی به عنوان مکمل درمان های معمولی و استاندارد مورد تردید است و در برخی موارد این درمان ها نیز ممکن است بنابراین می تواند مضر باشد.

استفاده از مکمل هایی مانند ویتامین ها، امگا 3 و پروبیوتیک ها در پیشگیری و کنترل آسم موثر است.

واقعیت: هیچ مدرک قانع کننده ای وجود ندارد که مکمل هایی مانند ویتامین ها، محصولات حاوی الکترولیت ها (مانند منیزیم)، آنتی اکسیدان ها (ویتامین های C، E) و پروبیوتیک ها در درمان آسم مفید باشند. سبزیجات تازه بخورید.

دود اسپند در پیشگیری از آسم موثر است.

واقعیت: دود اسپند نه تنها تاثیری در پیشگیری از آسم ندارد، بلکه در فرد مبتلا به آسم می تواند علائم بیماری را تشدید کند و حتی باعث حمله آسم شود.

آسم با افزایش سن بهبود می یابد.

واقعیت: علائم آسم در طول زمان متفاوت است و گاهی اوقات می تواند برای مدت طولانی آرام و بدون علامت باشد، به خصوص در کودکان، اما به دلیل مزمن بودن آسم، ممکن است فرد تا پایان عمر علائمی را ایجاد کند.

آسم یک بیماری روانی است.

واقعیت: اگرچه اختلالات روانی مانند اضطراب و افسردگی می توانند آسم را بدتر کنند، اما آسم یک بیماری روانی نیست.

  قیمت طلای جهانی امروز 14/10/1300

داروهای آسم، به ویژه اسپری ها، اعتیادآور و اعتیادآور هستند.

واقعیت: آسم یک بیماری مزمن است و برخی از بیماران مجبورند داروهای خود را برای مدت طولانی مصرف کنند. این به دلیل ماهیت بیماری است و ربطی به اعتیاد به مواد مخدر یا اعتیاد ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید