یک پلت فرم جدید غربی برای روسوفوبیا

همانطور که درگیری ادامه دارد روسیه و اوکراین غربی ها به مولداوی روی آورده اند تا زمینه جدیدی برای روسوفوبیا ایجاد کنند.

به گزارش گاردین، رئیس جمهور مایا ساندو مولداوی او روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با شارل میشل، رئیس شورای اروپا گفت که علیرغم “تحریک‌های” جدایی‌طلبان طرفدار روسیه، کشورش تهدیدی “فوری” برای فرو رفتن در بحران است. اوکراین او شاهد نیست.

ساندو افزود: «اما، البته، ما برای چنین سناریوهایی برنامه های اضطراری داریم که کمتر خوش بینانه یا بدبینانه هستند.

به گفته رئیس جمهور مولداوی، پلیس این کشور تمام تلاش خود را برای تضمین ثبات در این سوی رودخانه دنیستر (در داخل مولداوی) به کار گرفته است.

چارلز میشل همچنین وعده داد که اتحادیه اروپا افزایش حمایت نظامی از مولداوی از جمله کمک به تقویت نیروهای مسلح این کشور را در نظر خواهد گرفت.

نماینده اتحادیه اروپا افزود که سایر کمک‌های بروکسل به مولداوی در حوزه‌های لجستیک و دفاع سایبری و دفاع خواهد بود، همانطور که توافق شده است. وی جزئیاتی از این کمک ها را ارائه نکرد، اما گفت که برای جلوگیری از تشدید تنش ها مهم است.

اوایل این ماه، مولداوی سفیر روسیه در مولداوی را پس از صحبت یک فرمانده روسی در مورد اهداف آتی “عملیات ویژه روسیه” در اوکراین احضار کرد.

رستم مینکایف، فرمانده فرماندهی مرکزی روسیه در جنوب اوکراین، مسیر دیگری را به سمت ترانس نیستریا، منطقه خودمختار طرفدار روسیه بین شرق مولداوی و غرب اوکراین باز خواهد کرد.

وزارت امور خارجه مولداوی در بیانیه ای اعلام کرد: این اظهارات بی اساس است و با موضع فدراسیون روسیه در حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری مولداوی در مرزهای بین المللی آن مغایرت دارد.

  آیا انسان باعث ناپدید شدن ماموت های پشمالو شده است؟

مولداوی روز سه شنبه هفته گذشته یک نشست امنیتی اضطراری برگزار کرد. در همین حال، کرملین نسبت به دو انفجار بمب که به دکل های رادیویی دوران شوروی سابق در منطقه جدایی طلب ترانس نیستریا آسیب رساند، ابراز نگرانی جدی کرده است. برخی از مقامات گفتند که در جریان این حمله یک واحد نظامی نیز مورد حمله قرار گرفت.

    یک پلت فرم جدید غربی برای روسوفوبیا

وزارت خارجه روسیه هفته گذشته گفت که می خواهد از سناریویی که در آن مسکو مجبور به مداخله در منطقه جدایی طلب ترانس نیسترای مولداوی شود، اجتناب کند.

در همین حال، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در یک کنفرانس خبری درباره رویدادهای اخیر مولداوی و بمباران و تیراندازی در منطقه جدایی طلب ترانس نیستریا گفت: اوکراین باید به طور عینی مورد بررسی قرار گیرد.

مولداوی، مانند اوکراین، تا زمان فروپاشی میخائیل گورباچف، رئیس جمهور شوروی در سال 1991، بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود.

منطقه ترانسنیستریا که با جنوب اوکراین هم مرز است، سال هاست که به دنبال پیوستن به فدراسیون روسیه بوده است. مولداوی که بخشی از مولداوی بود، در سال 1990 اعلام استقلال کرد و در نهایت در سال 1992 پس از یک جنگ داخلی خونین یک جمهوری خودخوانده جدید تشکیل داد، اگرچه هیچ یک از اعضای سازمان ملل این کار را انجام نداده است. متحد به رسمیت شناخته نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید