یک سقف و دو مبادله هوا

بازار سهام برای مدت طولانی در نوسان بوده و شاخص کل بورس نتوانسته از ابر کانال 1.4 میلیونی عبور کند. این در حالی است که رئیس دولت سیزدهم در تبلیغات انتخاباتی به مردم قول داده بود که اگر به پاستور برسد مشکل بورس را در اسرع وقت حل خواهد کرد.

اما با گذشت چهار ماه از روی کار آمدن دولت، وضعیت بازار همچنان نامشخص است و سهامداران همچنان از اتلاف سرمایه در مواجهه با تردید گلایه دارند.

سالن شیشه ای دور تا دور می چرخد

هفته گذشته نیز هفته خوبی برای سهامداران نبود، هرچند شاخص کل بورس آخرین روز معاملاتی هفته گذشته را با رنگ سبز و رشد حدود 20 هزار واحدی به پایان رساند، اما آمارهای هفتگی حکایت از کاهش بیش از 30 واحدی شاخص داشت. درصد و سهامداران خرد می روند سرمایه گذاری آنها از تالار شیشه ای ادامه دارد.

کارشناسان و تحلیلگران بازار سرمایه بر این باورند که این شرایط بازار ادامه خواهد داشت و تا زمانی که مولفه های کلان سیاسی و اقتصادی مشخص نشود، نباید انتظار شفاف شدن وضعیت بازار سرمایه داشت. آنها می گویند اگر اتفاق خاصی در حوزه سیاسی و اقتصادی رخ ندهد، این هفته بازار بی ثباتی خواهد بود.

تحلیلگران بازار سهام نیز تعدادی از راه حل ها را که ریسک های اقتصادی فوری و بدون پشتوانه ایجاد می کنند را ریسک های مهم بازار می دانند و معتقدند که این راه حل ها در غیرقابل پیش بینی بودن بازار به اوج خود می رسد.

نوسان ادامه دارد

حمیدرضا فاروکی، کارشناس بازار سرمایه: مدت هاست که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در محدوده یک میلیون و 400 هزار واحدی قرار دارد و کمی بالاتر و پایین تر از این محدوده در نوسان است. در گذشته با توجه به تمام شرایطی که بر بازار حاکم بود و در کشور وجود داشت، پیش بینی می شد که بازار در این حوزه نوسان داشته باشد و مقاومت کند.

هفته آینده نیز وضعیت به همین منوال خواهد بود و در کل بازار شاهد کاهش یا افزایش قابل توجهی نخواهیم بود. این بدان معناست که بازار در این هفته رشد یا افت چندانی نخواهد داشت و اگر اتفاق خاصی در بعد سیاسی و اقتصادی رخ ندهد، بازار به اصطلاح در محدوده قیمتی به نوسانات خود ادامه خواهد داد.

  8 باور غلط رایج در مورد مغز

البته با توجه به اعلام قبلی آغاز مذاکرات در هفته جاری اعلام خواهد شد که می تواند عاملی برای تحرک بازار و توجه سرمایه گذاران باشد. به طور کلی مذاکرات هسته ای و نتیجه آن عامل بسیار مهمی برای رشد یا نزول بازار سرمایه است و نتیجه این مذاکرات تاثیر بسیار مهمی بر بازار دارد و به همین دلیل است که سرمایه گذاران دائما اخبار این بازار را دنبال می کنند. حوزه.

از سوی دیگر همچنان بحث اوراق دولتی وجود دارد که برای تامین مالی منتشر می شوند که اگرچه تاثیر مستقیمی بر بازار ندارند اما می توانند به طور غیرمستقیم و روانی بر بازار تاثیر منفی بگذارند.

زیرا دولت بانک ها، بیمه ها و شرکت های شبه دولتی یا به عبارتی خوش بینانه را مجبور به خرید اوراق قرضه دولتی می کند; بنابراین با این شرایط در حال حاضر نباید انتظار داشت که بازار روند صعودی داشته باشد و به نظر می رسد فعلا در همان بازه های قیمتی در نوسان است.

اما اتفاق دیگری که در بازار می افتد این است که سهامداران در این مدت بین سهام های مختلف جابجا می شوند و این تغییر بستگی به اخبار و اتفاقاتی دارد که برای صنایع مختلف می افتد. به این معنی که در این مدت شاهد خواهیم بود که سرمایه گذاران یک سری سهام را بفروشند و به سمت سهام یا صنایع خاصی که از نظر آنها سود بیشتری دارند، حرکت کنند.

در این مقطع که کوتاه مدت خواهد بود، باید شاهد تغییراتی در سهام و صنایعی باشیم که سرمایه گذاران مد نظر دارند، به عنوان مثال ممکن است شاهد کاهش تولید و فروش در شرکت های بزرگ به دلیل قطعی گاز یا برق باشیم و این ممکن است منجر به سهامداران آنها به سایر سهام می روند یا برخی از سهام پتانسیل این را دارند که از حذف 4200 تومان سود ببرند و افزایش نرخ سود دریافت کنند.

  مهدی ترابی از پرسپولیس می رود؟

در هر صورت پویایی در بازار وجود دارد، اما در حال حاضر سهامداران در حال جابجایی بین سهام مختلف هستند و بازار در یک محدوده نوسان می کند تا شرایط سیاسی و اقتصادی بیشتر شود.

یک سقف و دو مبادله هوا

پیمان حدادی، کارشناس بازار سرمایه: به نظر می رسد هفته آینده شاهد افزایش حجم معاملات خرد بازار نباشیم. اتفاقاتی که در هفته گذشته در خصوص تصویب، رد و عدم لغو سیاست قیمت گذاری سفارش خودرو رخ داد، تا حدودی بی اعتمادی سهامداران را تقویت کرده است.

در نتیجه همانطور که دیدیم ارزش معاملات خرد و قیمت سهام وارد روند نزولی شده است. این وضعیت در حالی رخ داد که از نظر مولفه‌های بنیادی و اقتصادی مانند نرخ ارز، قیمت‌های جهانی، فروش و سودآوری شرکت‌ها در 6 ماهه نخست سال در فضای مطلوبی قرار داشتیم، اما با تغییر بازار سهام تحت تأثیر عوامل خارجی. عوامل. این بازار مسیر در موقعیت نامناسبی قرار دارد.

یکی از عوامل موثر بر وضعیت فعلی بازار، نقدینگی ناکافی برای معاملات است. با توجه به شرایط بازار و بلاتکلیفی سرمایه گذاران در خصوص ورود به بورس، نمی توان انتظار داشت سرمایه جدیدی وارد بورس شود.

بر این اساس به نظر می رسد در هفته آینده حجم معاملات کاهش یابد. وضعیت شاخص کل در هفته آینده نیز بسیار حیاتی است. از نظر فنی، اگر شاخص کل محدوده 1.4 میلیونی را از دست بدهد، ممکن است حد ضرر برخی از سهامداران کوتاه مدت فعال شود که در نهایت منجر به کاهش بیشتر قیمت سهام خواهد شد.

یکی از مهم ترین ریسک هایی که در حال حاضر بازار را تهدید می کند، ریسک تصمیم گیری است. تصمیمات متعدد برنامه ریزی شده و بدون حمایت سیاست گذاران اقتصادی، نااطمینانی بازار سرمایه را افزایش می دهد. با همه این اوصاف، فعالان بازار همچنان با «اما»های زیادی درباره لایحه 1401 و تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم آن بر بازار سرمایه مواجه هستند.

  قتل عام خانواده در تاکستان

در مجموع در هفته های آتی با احتمال از سرگیری مذاکرات نهایی، روند معاملات تغییر محسوسی خواهد داشت و این وضعیت به غیرقابل پیش بینی بودن بازار به اوج خود می رسد. واقعیت این است که با توجه به شرایط فعلی انتظارات برای رشد در بازار سرمایه کمی اغراق آمیز است. با این حال نوع بازگشایی دو نماد خودرویی بسیار تعیین کننده است و می تواند تا حدودی مسیر بازار را مشخص کند.

سردرگمی بازار

الناز افشار کارشناس بازار سرمایه: در هفته ای که گذشت بیش از هر زمان دیگری متوجه شدیم که بازار سرمایه در سردرگمی به سر می برد.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که هفته گذشته شاهد افزایش شاخص همگن بودیم که نشان می دهد شرکت های کوچک مدتی است وضعیت بهتری نسبت به نمادهای بزرگ دارند. با توجه به شرایطی که من خلاصه و عنوان کردم، بازار نوسانی را برای هفته آینده پیش بینی می کنم. تا زمان حذف سفارش، قیمتی مشخص نشده و البته نتیجه مذاکرات نیز مشخص نشده است.

علاوه بر همه این مسائل، تصمیمات مردم و پس از آن رد شدن توسط دولت تنها منجر به بی اعتمادی و فرار سرمایه از بورس خواهد شد، زیرا سرمایه گذاران شرکت ها را بر اساس تصمیمات سیاستی تحلیل می کنند که بر سود و زمان شرکت ها تأثیر می گذارد. لغو، کل تحلیل سهامداران نقض می شود که منجر به بی اعتمادی، عدم تصمیم گیری صحیح و سردرگمی سرمایه گذاران می شود.

اتفاقی که در این شرایط می افتد خروج نقدینگی از بازار است که توانایی تحلیل از سرمایه گذاران سلب شده و سایه بی اعتمادی بر بازار سرمایه افتاده است. به طور خلاصه با توجه به همه این شرایط نمی توان رشد چشمگیری را در بازار سرمایه متصور شد و نتیجه همه این بلاتکلیفی ها این است که بازار در حالت رنج و تردید باقی خواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید