یک سال قبل از 1/1/1 چه اتفاقی افتاد؟

430640 651 خبر مرکزی

فرزین پورمبی| اگر بخواهیم عینک بدبینی را از چشمانمان بیرون کنیم، از نزدیک خواهیم دید که دنیا از سال گذشته خیلی بدتر از پشت عینک بود!

لحظه ای که چشم هایت را می بندی و بی تناسب؛ مثل لحظه مرگ، نگاهی گذرا به اتفاقات سال گذشته بیندازید، حالا به جنیفر لوپز فکر کنید. دقیقا چی میبینی بله درسته که به جای نازیلا چاق شدی. گودزیلا را خواهید دید که چاره ای جز دوست داشتنش ندارید.

شاید این تست روانشناختی نسبتا پیچیده ثابت کند که تنها راه شاد بودن در این دنیای دردناک – به ویژه در این کشور دردناک – عشق به درد و کنار آمدن با رنج است. به عبارت دیگر، بدتر؛ تنها راهبرد ممکن برای قرار گرفتن در موقعیت تجاوز، لذت منطقی از آن است!

آری جفای این دنیا کم نیست و تنها امید ما این است که دنیا دو روز است و البته عمر همه آنها یک روز به پایان می رسد! البته اگر به این روز لغزش نکنیم! اگر نظر من برای شما مهم است، باید بگویم که اعتقاد راسخ دارم که کار دنیا را می توان به سه قسمت تقسیم کرد:

1- بدبختی که به صورت بلایای طبیعی و ژنتیکی در کاسه ما قرار می گیرد.

2- بخریم که با شیطنت و عصیان خودمان زیر دو نیمه دیگران قرار می گیرند!

3- تاج (از کووید 19 تا دلتا و اومیکرون با قابلیت نفوذ بالا)

اولی را به حساب قضا و قدر و امتحان الهی می سپاریم که روح و جسم ما را خلق و پرورش می دهد! باید دید چرا انسان را فقط باید زلزله بلرزاند. سیل؛ طوفان و انواع بلایا ؟!

  صدای عطسه از همه جا شنیده می شود. مجبور نیستی خونه بمونی؟!

اما مورد دوم را واقعاً به هیچ زبانی نمی توان توجیه کرد که چرا انسان ها اینقدر مورد آزار و اذیت قرار می گیرند که برای خود و همنوعان خود آزار و اذیت خودساخته و خودساخته ایجاد می کنند؟ آیا بلایای طبیعی تأثیر کافی نداشته است؟ بلاهایی مانند: جنگ; تحریم ها؛ تجاوز جنسی؛ دشمنی؛ خیانت؛ انتقام؛ خشم؛ طلاق و.

اما ویژگی تاج – یعنی مورد سوم – این است که هنوز مشخص نیست که باید در دسته اول قرار گیرد یا دوم؟ آیا این ویروس شرور واقعا یک بیماری طبیعی است یا یک بیماری انسانی؟!

اما از زاویه ای دیگر، در یک جمع بندی عجولانه، اتفاقات سال گذشته در بحبوحه خودکشی دو سلبریتی بود:

آغاز سال، خودکشی «آزاده نامداری» و پایان سال خودکشی «زهره فکوری صبور»! این نشان می دهد که دنیایی که سلبریتی ها را ملاقات نمی کند تا دو سال تخم می گذارد! بنابراین، با این مقدمه بحث برانگیز، مهم ترین رویدادهای سال گذشته را به طور خلاصه بیان می کنیم:

1- حمله پوتین به زلنسکی از روسیه تا اوکراین و حمله سحر کوریشی به تتلو از ایران تا ترکیه.

برای یک خواننده – حتی یک هنرمند خالکوبی – اصلا غیر معمول نیست که برای خودش طرفدارانی داشته باشد. به جای او یکی از طرفداران موتورسوار میمون چیبز چیتوز است. اما اینکه چرا برخی حاضرند ده ها میلیون هزینه و رنج سفر به ترکیه را برای شنیدن توهین در کنسرت خود از سوی موجودی کاملاً رها شده تحمل کنند، جای بحث دارد. در اینجا باید پرسید که با چنین فرهنگی دقیقا به کجا می رویم؟!

  وبگردی زیاد برای ما چه می کند؟

اکنون شرایط حساس کنونی زمانی به مرز اضطراب می رسد که بدانیم اوضاع آنقدر بد است که یک سلبریتی آماده شناخته شدن است. ممنوع التصویر و انواع حرف و حدیث های مجازی برای عاشق شدن در فلان منطقه؟

آیا همه ما طبق کافکا متحول شده ایم یا به قول سحر قریشی متحول شده ایم؟ اینها سوالاتی است که شاید نیاز باشد مهران رجبی به آنها پاسخ دهد!

در مورد حمله پوتین به اوکراین باید گفت که قدرتمندان با هم می جنگند و سبک کشته می شوند اما اگر بخواهیم نیمه پر لیوان را ببینیم ابتدا باید صد هزار مرتبه خدا را شکر کنیم که فاجعه رخ داده است. خارج از خاورمیانه.تا در دنیا نمیریم.

ثانیا خدا را شکر می کنیم که برای اولین بار از طرف قوی تر جنگ حمایت کرد (حتی اگر طرف قوی تر به نظر قوی تر و ضعیف تر تمام اروپا و آمریکا نادیده گرفته شود) و در نهایت خدا را شکر می کنیم که طعم جنگ های نیابتی را می چشد. و طعم تحریم های دولتی علیه کشورهای دیگر را می چشد! هر چند هیچکدام از موارد بالا برای ما نان نبود، اما حداقل دلمان کمی خنک شد!

– نکته ای که هر سال جلب توجه می کند، تبریک عید نوروز روسای جمهور آمریکا، سر سفره هفت سین است! نمی دانم چه اصراری است که اینها به فارسی سلام می کنند و انگلیسی تحریم می کنند؟! با این حال امیدواریم این اقوام همیشه به دنبال این شعار باشند و از آن حمایت کنند: جنگ را متوقف کنید و همچنین جدایی ورزش از سیاست!

– در طول یک سال گذشته طبق معمول سلبریتی بازی ها سرمان را گرم کرده و حکایات و رشته هایی مثل بهاره رهنما; بهنوش بختیاری; سحر زکریا و پرستو صالحی یقه ما را گرفتند اما این لعن ها محدود به سلبریتی ها نبود و مسئولان عزیز ما را بسیار سرگرم کردند.

  حمایت مهناز افشار از همسر رضا رویگری

مشکلاتی مانند سرکار گذاشتن تازه ازدواج کرده نظریه بحث برانگیز در مورد سگ هایی با قلاده های بلند; نصیحت نخوردن و کم نخوردن و اصولاً تمام صحبت هایی که بعداً باعث شد گوینده یا مجبور شود بگوید از اول نوکر و جد من بوده یا در آخر عذرخواهی کند… اما شاید جالب ترین این ترفندها نابودی کلمه “حفاظت” بود که با تمام بار مثبت و معنی یک شبه به یکباره تبدیل به مزخرف شد.

این کلمه حتی آنقدر ناپسند شد که حتی طرفداران آن مجبور شدند نام طرح خود را تغییر دهند تا به نوعی از کلمه حفاظت خلاص شوند! قسمت خنده دار این جریان این بود که طرفداران طرح حفاظت تاکید کردند: طرح بالا از چیزی محافظت نمی کند و این کلمه بیشتر نقطه انحراف است و وضعیت بسیار بهتر از قبل خواهد شد!

در هر صورت و با همه اینها حداقل خوشحالیم که هنوز زنده ایم و هر چند عجیب به نظر می رسد از زنده بودنمان! این بیشترین چیزی است که می تواند شما را خوشحال و خندان کند. پس قدر داشته هایت را بدان، فردا گیر نخواهی کرد! بنابراین، قبل از گران شدن نفت، حسابی خود را در سال آغاز قرن له کنید و برای قرن جدید آماده شوید تا این جمله برجسته شود:

صد سال اول زندگی اش سخت است!

دیدگاهتان را بنویسید