یک راه حل ساده برای درمان کم خونی

هموگلوبین یکی از پروتئین های اصلی بدن است که برای تولید گلبول های قرمز استفاده می شود. این سلول ها وظیفه انتقال اکسیژن به بدن را بر عهده دارند و ظاهراً کمبود هموگلوبین و اختلال در عملکرد گلبول های قرمز می تواند برای بدن مضر باشد.

هموگلوبین علاوه بر انتقال اکسیژن ، وظیفه انتقال دی اکسید کربن از سلول ها و آزادسازی آن از طریق ریه ها را نیز بر عهده دارد. دی اکسید کربن در طی عمل بازدم توسط بدن دفع می شود. با این حال ، سطح پایین هموگلوبین می تواند در توانایی بدن در انتقال اکسیژن و دفع اختلال ایجاد کند دی اکسید کربن باعث دردسر می شود.

در این مقاله به ساده ترین راهکارهایی که می توانند هموگلوبین بدن را افزایش دهند ، می پردازیم:

افزایش مصرف آهن: معمولاً اکثر افرادی که از کمبود هموگلوبین رنج می برند ، آن را مصرف می کنند غذا افراد غنی از آهن می توانند مشکل خود را حل کنند. آهن باعث افزایش تولید هموگلوبین در بدن می شود و بنابراین به افزایش گلبول های قرمز کمک می کند. از منابع غذایی می تواند سرشار از آهن باشد گوشت و ماهی ، سویا ، تخم مرغ ، میوه های خشک مانند تاریخ و انجیر ، کلم بروکلی ، سبزیجات با برگهای سبز ، لوبیا سبز ، آجیل و دانه ها و کره بادام زمینی ذکر شده است.

2- افزایش مصرف فولات: فولات یک نوع است ویتامین نقش مهمی در تولید هموگلوبین دارد. این ماده برای تولید بخش مهمی از ترکیب هموگلوبین استفاده می شود و به انتقال اکسیژن کمک می کند. کمبود اسید فولیک در بدن می تواند ناشی از کم خونی باشد فقر اسید فولیک و سطح هموگلوبین را کاهش می دهد. بهترین منابع غذاهای غنی از فولات شامل گوشت گاو ، اسفناج ، برنج ، بادام زمینی ، نخود گاو ، لوبیا قرمز ، آووکادو و کاهو است.

  هر آنچه که باید در مورد شانه یخ زده بدانید

داروهای کم خونی

۳- کمک به افزایش جذب آهن: مصرف غذاهای حاوی آهن یا مکمل های غذایی حاوی فقط آهن ممکن است نیاز برخی افراد را برآورده نکند. این افراد در افزایش جذب آهن از غذاهای حاوی ویتامین C بهتر عمل می کنند. مرکبات برای استفاده. ویتامین A و بتاکاروتن نیز می توانند به جذب و جذب بهتر آهن کمک کنند. منابع غنی ویتامین A شامل ماهی ، جگر ، کدو تنبل ، سیب زمینیها کلم شیرین و تند.

کارشناسان می گویند کمبود هموگلوبین می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد که مهمترین آنها شامل موارد زیر است:

1- کم خونی فقر آهن

2- بارداری

3- بیماری کبد یا کلیه

4- بیماریهای مزمن

کمبود هموگلوبین خون با علائمی مانند ضربان قلب سریع قلب یا نامنظم ، رنگ پریده چرم و لثه ها بی حالی ، ضعف عضلانی ، کبودی مکرر یا بدون دلیل و سردردهای مکرر را نشان می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید