یارانه یک میلیونی؛ به صورت کارت اعتباری با کارمزد 2 درصد

بر اساس وعده های انتخاباتی ابراهیم رئیسی، یارانه برخی خانواده ها از ابتدای آذرماه به یک میلیون تن برسد. اما سابقه یک میلیون یارانه چیست و این یارانه به چه کسانی می رسد؟

رئیسی قول داده است که از اوایل آذرماه کارت اعتباری معیشتی پنج دهک اول جامعه را به این خانواده بدهد. میزان یارانه اصلی برای هر نفر بین 200 تا 150 هزار تن بوده است.

یارانه دهک های اول تا سوم به ترتیب 200 هزار تومان و یارانه دهک های چهارم و پنجم 150 هزار تومان است. بر این اساس یارانه یک خانواده چهار نفره بین یک میلیون تا ۷۵۰ هزار تن بوده است.

اما نکته مهم در مورد یارانه یک میلیونی رئیس این بود که می گفت این مبلغ به صورت کارت اعتباری بوده و به صورت قرض الحسنه با کارمزد دو درصد پرداخت شده است. یعنی یارانه اصلی یک میلیون دلاری به اندازه یارانه نقدی و نفقه بلاعوض نیست و مشمولان باید مبلغ دریافتی را با سود دو درصد به دولت برگردانند.

تنها چند روز تا آغاز آذرماه باقی مانده و دولت هنوز اعلام نکرده است که آیا برنامه ای برای پرداخت یارانه یک میلیون تنی وجود دارد یا خیر. اما طبق آنچه پیشتر اعلام شده بود، یک میلیون یارانه عمده نصیب همان افرادی می شود که مشمول دریافت یارانه معیشتی بودند.

از سوی دیگر، قبلاً کمک های حمایتی به افراد و گروه های زیر اعطا شده است:

افراد تحت پوشش کمیته امداد
افراد تحت پوشش سازمان اجتماعی
افراد بدون بیمه
دهقانان و عشایر
افرادی که مجموع درآمد خانوارشان کمتر از حداقل دستمزد وزارت کار (یعنی کمتر از 2.6 میلیون تومان) است.
کارمند دولت نباشید
افرادی که املاک و ماشین های گران قیمت ندارند
یارانه نقدی و یارانه روزانه

  دستیار صوتی الکسا در حال درختکاری است!

می توان ادعا کرد که همین گروه ها احتمالاً از یک میلیون رئیس یارانه دریافت می کنند.

اما سوال مهم این است که آیا واقعا دولت اصلی یک میلیون یارانه پرداخت می کند یا خیر؟ اما به نظر می رسد آنچه پرداخت می شود یارانه نیست، بلکه کارت اعتباری است که مردم ماهانه دریافت می کنند و باید برگردانند.

دیدگاهتان را بنویسید