یارانه واقعی به جای حمایت ارزی/ بازار اقلام اساسی چطور؟

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، این اتفاق در سال آینده رخ خواهد داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور روز گذشته بار دیگر از تغییر نظام توزیع عادلانه ارز و همچنین حمایت ریالی از توده مردم خبر داد.

یارانه واقعی به جای حمایت ارزی/ بازار اقلام اساسی چطور؟

بر اساس گزارش ها زمان اخبار به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در هفته های اخیر بحث های مختلفی پیرامون اصلاح نظام یارانه ها و تغییر توزیع ارز مطرح شده است.

میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نیز روز گذشته (۲۲ آذر) از تغییر نحوه پرداخت یارانه از ارزی به ریالی در سال آینده خبر داد.

وی گفت: در سال آینده دو نرخی نخواهیم داشت زیرا این نوع حمایت ها روی میز نخواهد بود.

بسیاری از مسئولان و کارگران بخش کشاورزی گفتند که تغییر نرخ ارز برای کنترل قاچاق برون مرزی، ایجاد رقابت بین تولیدکنندگان و صرفه جویی در مصرف مهم است، اما افزایش قیمت اقلام پروتئینی زیرساخت های لازم را ایجاد کرده است. به اجرا و افزایش نظارت و مدیریت دقیق بازار برای توانمندسازی افراد جامعه برای خرید و رفع نیازهای سبد مصرفی به عنوان یک ضرورت.

ارز ترجیحی برای اقلام اساسی ارائه شد

معاون بازرگانی وزارت جهاد از اعطای ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی تا پایان دی ماه خبر داد، هرچند فعالان بازار معتقدند دولت باید با شبهات و شبهات تغییر توزیع نرخ ارز برخورد کند.

قیمت هر شانه تخم مرغ با تغییر ارز به 110 هزار تن می رسد

حمیدرضا کاشانی، مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان طیور گفت: قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ بین 17 هزار تا 17 هزار و 500 تن است که همچنان با نرخ مصوب فاصله دارد.

  طرز تهیه «شولی» در یزد

کاشانی گفت: در حال حاضر تولیدکنندگان نگران توزیع عادلانه ارز ترجیحی و آینده تولید هستند و همواره این نگرانی وجود دارد که با تغییر روش توزیع ارز چه اقداماتی باید انجام شود.

به گفته وی، در صورت تغییر ناگهانی نحوه توزیع ارز، سرمایه در گردش به شدت افزایش می یابد اما 50 درصد مرغداری ها قادر به ادامه تولید نیستند.

این مقام مسئول گفت: در حال حاضر تولید تخم مرغ کافی است و ارائه قیمت های بالاتر به دلیل مشکلات سیستم توزیع است که از مزایای 20 تا 30 درصدی سازمان تعمیر و نگهداری خرسند نیست.

روزانه بین 3200 تا 3300 تن تخم مرغ تولید می شود.

قیمت هر تخم مرغ در بازار با 1500 تا 2000 تن و بیشتر افزایش یافته است.

کاشانی می گوید: در صورتی که توزیع هوشمند بر گسترش نظام سنتی غلبه کند و عرضه تخم مرغ عمدتاً از طریق سامانه بازرگام در اختیار دلالان قرار گیرد، شاهد کنترل و آرامش در بازار خواهیم بود.

واردات مرغ الزامی نیست

سیدصدرالدین عظیمی نایب رئیس اتحادیه طیور گوشتی گفت: در حال حاضر در برخی استان ها با مازاد تولید طیور مواجه هستیم به طوری که شرکت پشتیبانی امور دام مجبور به خرید و جمع آوری مرغ مازاد است.

به گفته وی، اگر واردات گوشت مرغ و تخم مرغ بارور شده متوقف نشود، در آینده نزدیک با مشکل مواجه خواهیم شد.

عظیمی گفت: در شرایط فعلی واردات مرغ با ارز ترجیحی منطقی نیست اما از طرفی حمایت از دام باید مجبور به خرید مرغ مازاد شود.

آمارها نشان می دهد که قیمت مرغ در مهر و آبان به بالاترین حد خود رسیده است که واردات تخم مرغ بارور شده و عرضه مرغ منجمد قیمت مرغ را به هنجار مصوب 31 هزار تن کاهش داده و در برخی مناطق کمتر بوده است.

  واکنش فدراسیون فوتبال به حضور 13 استقلالی در آزمون تیم ملی جوانان

نوسانات نرخ ارز باید به تدریج رخ دهد

علی اسداله زاده،عضو هیئت مدیره انجمن توزیع کنندگان مواد اولیه دام گفت: در 5 دهم جامعه نیمی از ارز دامی سرمایه گذاری شده باید تعویض شود و نیم دیگر ارز دولتی تامین شود تا هیچ جهشی در قیمت های بازار وجود ندارد

به گفته وی، پیش بینی ها نشان می دهد در سه ماه باقی مانده تا پایان سال نرخ کل ارز دام و سایر کالاهای وارداتی تغییر خواهد کرد.

اسدالله زاده گفت: در شرایط فعلی به دلیل قیمت های متعدد، تخصیص ارز ترجیحی به واردات منجر به قاچاق مرغ از مرزها می شود، در حالی که با تغییر توزیع ارز و یکسان شدن قیمت با بازارهای جهانی، انگیزه ای برای قاچاق وجود ندارد. “

این مقام مسئول گفت: با تغییر توزیع ارز، احتمال می رود قیمت هر کیلوگرم مرغ در بازار داخلی به 50 هزار تن برسد که جای نگرانی برای پرداخت یارانه نیست.

15415897 823 خبر مرکزی

این موضوع در نشست خبری رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز مورد تاکید قرار گرفت. وی گفت: با تغییر روش توزیع ارز، قیمت اقلام واقعی می شود اما با پرداخت یارانه دولتی تا دهک های خاص، این نگرانی برای دهک های ضعیف جامعه از بین می رود.

آمارها نشان می دهد قیمت هر کیلوگرم مرغ در بازارهای جهانی 2 دلار است که با تغییر توزیع نرخ ارز و واقعی شدن قیمت، قیمت مرغ در بازار داخلی به همین محدوده می رسد.

تیم اقتصادی دولت معتقد است در سال آینده برای رفع رانت و فساد در سیستم توزیع به جای ارز (تولید و واردات) از معیشت و غذای مردم حمایت ریالی (مردم و مصرف کنندگان) خواهد شد. .

  زعفران، ادویه ویژه انجمن ۲۴

دیدگاهتان را بنویسید