یارانه نان چگونه پرداخت می شود؟!

معاون فناوری بانک مرکزی گفت: زیرساخت هایی را ایجاد کرده ایم تا افراد مشمول دریافت یارانه با کارت خرید کالاهای اساسی مانند نان با سامانه هوشمند بتوانند همزمان یارانه خود را دریافت کنند.

مهران محرمیان معاون فناوری بانک مرکزی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به سوالات زیر پاسخ داد:

یارانه آرد به نانوا چگونه پرداخت می شود؟

محرمانه: با توجه به پوشش خوب شبکه پرداخت، مردم برای خریدهای کوچک و بزرگ از شبکه بانکی استفاده می کنند. زیرساخت ها را با همکاران بانک مرکزی با همکاری وزارتخانه های مختلف طراحی کردیم تا زمانی که خرید انجام می شود با حالت عادی تفاوتی نداشته باشد.

اگر خریدی انجام شود که به کالاهای اساسی یارانه داده شود، مرکز بررسی می کند که آیا فرد یارانه دارد و البته بخشی از هزینه ها از حساب شخصی و بخشی از حساب یارانه ای که برای این منظور تعلق می گیرد، کسر می شود.

هزار و 515 دستگاه پخت و پز در نانوایی های استان زنجان وجود دارد که در این طرح مورد استفاده قرار می گیرد.

کارهای زیادی برای کنترل خلبان انجام شده است. با تشکر از همکارانم از شرکت های پرداخت که در این مدت با ما همکاری کردند و زیرساخت شبکه پرداخت را تجهیز کردند. به محض رفع تمامی اشتباهات احتمالی، آماده کار در سراسر کشور هستیم.

آیا شبکه پرداخت کشور این اختیار را دارد که تعداد زیادی تراکنش را به صورت یکجا انجام دهد؟
محرمانه: شبکه پرداخت کشور این قدرت را دارد که هر تعداد تراکنش به آن اضافه می شود را همزمان پردازش کند. لازم در نظر گرفته شده است.

  ویدئو/ تایم جوکر حامد آهنگی صحنه را منفجر کرد

آیا باید حساب بانکی جدیدی باز کنم؟
محرمانه: برای خرید کمک هزینه نیازی به کارت جدید یا بازگشایی حساب خود ندارید. نیازی به بازگشایی کارت و حساب جدید نیست. هماهنگی های لازم با وزارت ارتباطات برای حل مشکل نانوایی های با دسترسی ضعیف به ارتباطات انجام می شود.

معاون اقتصادی وزارت اقتصاد در ادامه برنامه به بیان دیدگاه های خود در خصوص موضوع مورد بحث پرداخت.

آیا تغییری در روند خرید نان وجود دارد؟
سبحانیان: با وجود حذف رانت و قاچاق در زنجیره آرد و نان، مردم می توانند بدون تغییر در روند خرید و قیمت از نان استفاده کنند.

آیا قیمت نان تغییر می کند؟
سبحانیان: با توجه به اتفاقاتی که ما و دنیا با آن مواجه هستیم، باید در نحوه توزیع یارانه ها در کشور اصلاحات اساسی انجام دهیم. نبود.

در این دولت عزم برای اعطای موثر یارانه به مردم و مصرف کنندگان کالا با اصلاحات وجود دارد که در نحوه توزیع یارانه ها انجام خواهد شد.

اصولاً هر سیاست اصلاحی باید با یک سیاست اجتماعی همراه باشد، یعنی اگر بخواهیم اصلاحاتی در توزیع یارانه ها انجام دهیم، شرط لازم و کافی این است که مردم و قدرت خرید مردم را در نظر بگیریم. معمولا اینطور است

در سال های گذشته به خصوص تجربه ای که در زمینه هدفمندی یارانه ها داشتیم، معادل منابعی که ایجاد می شد، یارانه ها بین مردم توزیع می شد.

برای اولین بار در کشور زیرساختی را برای حمایت از مصرف کنندگان نان آماده کرده ایم که علیرغم حذف رانت در زنجیره آرد و نان، با کمک دوستان خود در بانک مرکزی و وزارتخانه های مختلف در حال اجرای آن هستیم. مردم بدون تغییر در فرآیند خرید و بدون تغییر قیمت می توانند از آن استفاده کنند، یعنی مشکل قاچاق را در این زنجیره برطرف می کنیم.

  دوغ و این همه ضرر؟!

با وجود اینکه مردم گران ترین کالاها را نمی خرند، دولت تلاش می کند مردم نان را ارزان تر از سال گذشته بخرند.

آیا قیمت آرد افزایش می یابد؟
سبحانیان: مصرف کننده قیمت بالاتری نمی پردازد، مصرف کنندگان نان ارزانی خریدند که ما در این زنجیره فاسد و منحرف داشتیم.

تلاش می کنیم با مکانیزم طراحی شده این آرد را به صورت یارانه ای به نانوا تحویل دهیم، فقط آردی که تبدیل به نان شده و به دست مصرف کننده رسیده است. آردی که تبدیل به نان می شود و به دست مصرف کننده می رسد و در این مکانیسمی که طراحی شده قابل مشاهده و پیگیری است.

سیاست دولت این است که برای تغییر توزیع یارانه نان از مردم به همین شکل حمایت کند و امیدواریم با توسعه این زیرساخت ها بتوانیم حمایت های دیگری را از این کانال انجام دهیم البته زیرا ایجاد این زیرساخت در همه کشورها و در تمامی صنایع که برخی از آنها کالا هستند، فروش هایی که ممکن است با افزایش قیمت مواجه شده باشد و تا دو تا سه ماه طول بکشد.

سیاست دولت این است که با پرداخت غرامت بتوانیم قدرت خرید مردم را حفظ کنیم، ضمن اینکه زیرساخت ها آماده است تا مردم بتوانند کالا بخرند.

در زمینه نان عموما تغییری در نحوه خرید مردم ایجاد نمی شود. همانطور که امروز، دیروز و دیروز نان خریدند، شما هم به همین ترتیب نان می خرید و نه تنها نان را گران نمی خرند، بلکه نان را ارزان تر از پارسال می خرند. نان با حداقل 10 درصد تخفیف به دست مردم می رسد.

  تنش بین روسیه و اسرائیل در حال افزایش است

معاون برنامه ریزی و اقتصاد وزارت جهاد کشاورزی در ادامه برنامه به بیان دیدگاه های خود پرداخت.

آیا در فرآیند پخت نان یا تحویل آرد وقفه ایجاد می شود یا خیر؟
قربانی: در روند بهبود یارانه ها عملاً وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت تامین آرد را بر عهده دارد و طبق روال گذشته آرد نانوایی ها را با همان روند شفاف، ساده و روان عرضه می کند و خللی ایجاد نمی شود.

این فرآیند جدیدی نیست که بخواهیم آن را به صورت آزمایشی اجرا کنیم. در کنار این طرح، وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت تامین آرد را بر عهده خواهد داشت و به هوشمندسازی سیستم توزیع یارانه ها کمک می کند تا چرخه فساد به حداقل برسد.

آیا برآوردی از میزان قاچاق آرد داریم؟
قربانی: قاچاق آرد 250 هزار تن است، این آمار توسط پلیس کشف شد که در سال 1400 نسبت به سال 1399 نزدیک به 200 درصد افزایش داشت و همین رقم برای توجیه این طرح کافی است.

این طرح می تواند از 30 درصد ضایعات جلوگیری کند چرا که بهره وری در نانوایی ها افزایش می یابد و نانوایی ها در شرایط جدید تلاش می کنند رضایت مشتریان را جلب کرده و به دنبال کیفیت نان خود باشند.

دیدگاهتان را بنویسید