یارانه مرداد نقدی است یا نقدی؟

29 مردادماه، چهارمین مرحله یارانه نقدی جدید موعد مقرر است. سوالی که باقی می ماند این است که آیا یارانه مرداد ماه نقدی است یا به صورت کوپنی پرداخت می شود؟

از ابتدا قرار بود یارانه جدید به صورت کوپن پرداخت شود. اما از آنجایی که زیرساخت های توزیع کوپن های الکترونیکی فراهم نبود، تصمیم بر این شد که پرداخت به صورت نقدی انجام شود.

سه ماه از واریز کمک نقدی می گذرد و هنوز خبری از تامین زیرساخت های توزیع کوپن نیست. به همین دلیل پیش بینی می شود یارانه مردادماه مانند ماه های گذشته به صورت نقدی به سرپرستان خانوار پرداخت شود.

پیش از این اعلام شده بود تا زمانی که تمامی زیرساخت ها فراهم شود، یارانه ها به صورت نقدی پرداخت می شود. اما تاکنون هیچ یک از مسئولان دولتی آمار و گزارش رسمی از لحظه قطع یارانه و پرداخت هزینه کالا ارائه نکرده اند.

این روند مجلس با انتقاد برخی از نمایندگان مجلس مواجه شده و آنها اعلام کرده اند که هدف دولت تداوم پرداخت نقدی این مبلغ است و طرح پرداخت کوپن برای همیشه از دستور کار خارج شده است.

اما دولت به این گمانه زنی ها واکنشی نشان نداد و فعلا به پرداخت یارانه ادامه می دهد.

حسین عباسی، استاد اقتصاد، اخیرا گفته است که دولت بعید است که بتواند یارانه نقدی را حذف کند. زیرا زمانی که پرداخت های نقدی به مردم انجام می شود، حذف و جایگزینی آن ها واکنش های منفی به دنبال دارد.

بسیاری از مردم نیز می خواهند کمک های بلاعوض را به صورت نقدی پرداخت کنند و می گویند که این مبلغ را صرف اجاره خانه و سایر هزینه های زندگی خود می کنند. برخی دیگر معتقدند که دولت باید به واریز وجه نقد ادامه دهد و به مردم اجازه دهد تصمیم بگیرند که چگونه این پول را خرج کنند. اگر مردم بخواهند کالاهای اساسی و مواد غذایی را با آن بخرند. وگرنه هرکدام آن را در جایی که خودش تشخیص می دهد خرج کند.

  قیمت جهانی طلا امروز 1401/04/28

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید