یارانه جدید برای هر نفر چقدر است؟

دولت به دنبال یارانه های جدید است به همین دلیل لایحه پرداخت یارانه هفت دهک عالی جامعه را به مجلس تقدیم کرد. میزان این یارانه برای هر نفر چقدر است؟

رئیس کمیته اقتصادی برنامه و بودجه کمیسیون درباره لغو ارز ترجیحی می گوید: دولت باید ارز 4200 تومانی گندم و دارو را حفظ کند اما شاید بتواند این ارز را برای مواد اولیه دام، دانه های روغنی و … حذف کند. به زودی. در مقابل، با پرداخت یارانه های بیشتر برای جبران بخشی از فشار مردم امرار معاش می کنند.

جعفر گادری درباره لایحه دولت برای پرداخت یارانه جدید توضیح می دهد: دولت لایحه ای را برای پرداخت یارانه به مجلس ارائه کرده که قرار است در کمیسیون برنامه و بودجه بررسی شود.

به گفته وی، دولت به دنبال پرداخت 27 هزار میلیارد تن در قالب یارانه جدید است. چهار دهک اول نیز یارانه بیشتری و سه دهک بعدی کمتر یارانه خواهند گرفت.

ذینفعان چه کسانی هستند؟

آن طور که این نماینده مجلس می گوید یارانه به هفت دهک اول جامعه پرداخت می شود. این هفت دهک شامل 60 میلیون نفر می شود. این هفت دهک خانوارهایی هستند که برای نگهداری بنزین یارانه دریافت می کنند اما 34 میلیون نفر یعنی چهار دهک اول نیاز به دریافت پول بیشتری دارند.

این 34 میلیون نفر همان خانوارهایی هستند که در چهار ماهه پایانی نیمه دوم سال گذشته یارانه دریافت کردند.

یارانه چقدر است؟

اگر کل بودجه 27 هزار میلیارد تنی که دولت برای یارانه جدید در نظر دارد به چهار دهک اول پرداخت شود به 66 هزار تن برای هر نفر می رسد که قطعا یکی از مشمولان یارانه نقدی و امرار معاش با بنزین است.

  4 بازیکن سپاهان در لیست خرید پرسپولیس

با پرداخت یارانه جدید، یک خانواده چهار نفره 264 هزار تومان یارانه جدید، 182 هزار تومان یارانه نقدی، 172 هزار تومان یارانه نگهداری بنزین دریافت می کنند که در مجموع برای یک ماه 618 هزار تومان می شود. اما اگر قرار باشد بودجه 127 هزار میلیارد تنی تثبیت شود و مشمولان هفت دهک باشند، میزان یارانه جدید کمتر می شود.

البته دولت پیش از این طرحی را برای حمایت از خانوارها اعلام کرده بود که بر اساس آن برای هر خانوار در سه دهک اول 200 هزار تن و در دو دهک بعدی 150 هزار تن با نرخ دو درصد پرداخت می شود.

هنوز جزئیاتی از زمان پرداخت یارانه جدید منتشر نشده است، اما با توجه به اینکه بحث کاهش 4200 دلاری بودجه سال آینده مطرح شده است، احتمالاً یارانه جدید از فروردین ماه سال آینده پرداخت خواهد شد.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید