گوشی های هوشمند با قابلیت تشخیص دوربین های جاسوسی

416564 756 خبر مرکزی

دوربین‌های گوشی‌های هوشمند در سال‌های اخیر به ویژگی‌ها و فناوری‌های جدیدی مجهز شده‌اند و می‌توان برنامه‌های بسیار بیشتری را غیر از گرفتن عکس از مناظر طبیعی یا گرفتن سلفی انتظار داشت.

محققان سنگاپور و کره جنوبی اخیرا گزارش دادند که می توان از دوربین های جاسوسی برای تشخیص استفاده از حسگرهای دوربین ToF در گوشی های هوشمند استفاده کرد که اخیراً در مدل های مختلف محبوب شده اند.

به گفته محققان، این حسگر می تواند اطلاعات عمیقی در مورد محیط کاربر ارائه دهد که می تواند برای کاربردهای مختلف از جمله تشخیص دوربین های مخفی مورد استفاده در محیط کاربر مورد استفاده قرار گیرد.

این حسگر به گونه ای عمل می کند که لیزری از خود ساطع می کند که پس از برخورد با موانع و اشیا به دوربین برمی گردد. سپس دوربین دستگاه این اطلاعات را تجزیه و تحلیل کرده و از آن برای بهبود عملکرد و تنظیمات دوربین در حین تصویربرداری استفاده می کند.

این گروه از محققان اعلام کردند که لیزر حسگر ToF را می توان برای کارهای بسیار بهتر و کاربردی تری نسبت به ثبت تصاویر بهتر استفاده کرد. محققان می گویند زمانی که لیزر به یک جسم غیرعادی مانند لنز دوربین برخورد می کند، منعکس کننده آن متفاوت از اجسام دیگر است.

اپلیکیشنی که محققان برای این ویژگی ایجاد کرده اند، قادر است دوربین های مخفی را با دقت بیش از 90 درصد تشخیص دهد. این در حالی است که دقت و موفقیت در شناسایی دوربین های مخفی مورد استفاده در یک اتاق با چشم غیر مسلح حدود 45 درصد است.

  جزئیات جدید برای همسان سازی حقوق بازنشستگان

از سوی دیگر، دستگاه های تجاری برای تشخیص این دوربین ها تا 60 درصد در تشخیص و تشخیص دوربین های جاسوسی موثر هستند که نشان دهنده عملکرد بالای اپلیکیشن توسعه یافته توسط محققان است که از سنسور ToF دوربین گوشی استفاده می کند.

اگرچه استفاده از دوربین های جاسوسی در گذشته چندان رایج نبوده است، اما این روزها تعداد این دوربین ها به قدری افزایش یافته است که حتی چندین شکایت از سوی مشتریان Airbnb مبنی بر یافتن دوربین های جاسوسی در اتاق هایشان وجود دارد.

این دوربین ها را می توان در اشیا و وسایل مختلف قرار داد. از خرس های عروسکی گرفته تا ساعت های زنگ دار و شارژرهای USB. در بسیاری از موارد، حدس زدن این که دوربین ها کجا و کجا قرار گرفته اند بسیار دشوار است.

اکنون با کمک این اپلیکیشن در گوشی های هوشمند مجهز به سنسور ToF می توان به راحتی این دوربین ها را شناسایی کرد و متوجه شد اتاقی که اجاره کرده اید واقعا خصوصی است یا خیر.

منبع: آی تی ایران

دیدگاهتان را بنویسید