گفت نفیسی؛ کسی که نام “ایران” را انتخاب کرد

امروز ۱۸ خرداد سالروز تولد سعید نفیسی محقق، نویسنده، مترجم و مورخ ایرانی است. نفیسی یکی از مهم‌ترین چهره‌های فرهنگی تاریخ ایران در یکصد سال گذشته است که تاکنون به بسیاری از جنبه‌های حرفه‌ای او اشاره نشده است.

از جمله شاید کمتر کسی بداند که در دی ماه 1313 به پیشنهاد وی نام باستانی ایران به عنوان نام رسمی این فلات انتخاب شد و تا آن زمان کشورهای خارجی ایران را «پرشیا» و «پرشیا» نامیدند.

نفیسی در آن روزها در یادداشتی با عنوان «از این پس همه کشورمان را به نام ایران بشناسند» نوشت: «این درست بود که از همه کشورهای اروپایی بخواهیم این اصطلاح غلط را رها کنند و کشور ما را ترک کنند. همیشه ایران را ایرانی خوانده اند. خدا را شاکرم که این اتفاق مهم در این ایام فرخنده رخ داد و این سرزمین که اولین وطن نژاد آریایی بود به نام تاریخی و باستانی خود خوانده می شود.

در این خصوص سایت سازمان اسناد و کتابخانه ملی سندی از بخشنامه وزیر امور خارجه دارد که دیدنی است. سندی به امضای سید باکرخان مهدبه الدوله یا بکیر کاظمی وزیر امور خارجه وقت که در آن دلایل انتخاب نام ایران و برتری آن بر حروف قبلی ذکر شده است.

گفت نفیسی

البته لازم به ذکر است که این دلایل همه مواردی است که در حلقه روشنفکرانی چون سید حسن تقی زاده، سعید نفیسی و محمدعلی فروگی مطرح و در کاظمی اعلام شده است. به عنوان مثال، یکی از دلایلی که در این نامه برای اشتباه خواندن نام مطبوعات ذکر شده است، موارد زیر است:

  سفرنامه های ناصرالدین شاه; مرغ همسایه همیشه غاز بوده!

«معروف است که ایران بخشی از پادشاهی بزرگی است که در ادوار مختلف تاریخ به تصرف سلاطین ایران درآمده بود، اما چون زمانی که یونانیان با ایران تماس پیدا کردند مقر پادشاهان ایران در ایران بود، یونانیان نامیدند. ایران، ایران و سایر کشورهای اروپایی آنها را پذیرفتند «و ما را با تحریف جزئی همین نام گذاشتند».

در بخشی دیگر از این بخشنامه دلیل انتخاب نام «ایران» آمده است: به نژاد آریایی بودنشان افتخار می کنند.

نگاهی بود به دانش و درایت و درایت و نقطه گذاری نفی ها و نفی ها که روزگاری پرچم عقلانیت و بدنسازی را در ایران برافراشتند. “ما یک چیز در مورد آن معنا گفتیم و باید باشد.”

دیدگاهتان را بنویسید