گرمی که در دل دلالان بورس ماند!

بازار سهام روزهای آرامی را پشت سر می گذارد. در گوشه ای از سالن شیشه ای اما، خودروها با تقاضای زیادی روبرو هستند و حدود یک چهارم ارزش کل معاملات روزانه را تشکیل می دهند.

برخی از شرکت های تابعه این گروه نیز از ابتدای سال تاکنون بیش از 90 درصد افزایش قیمت داشته اند. مشکلی که نگرانی کارشناسان را از احتمال حباب در برخی سهام خودروها به وجود آورده است.

هشدار خودرو برای فروشندگان

شاخص اصلی بورس اوراق بهادار تهران که آخرین روز کاری هفته را با رشد آغاز کرده بود، به روند نزولی خود ادامه داد و در نهایت با افت 0.1 درصدی بسته شد. شاخص کل هم وزن بود اما از ابتدا سبز بود و دیروز 0.32 درصد افزایش نشان داد.

همانطور که رفتار بازار و معامله گران نشان می دهد، بورس در فضای بی اطلاعی روز آرامی را سپری می کند و سهامداران بر اساس متغیرهای مختلف اقتصادی و سیاسی، پرتفوی خود را به صورت بهینه تنظیم می کنند. شرایطی که نوسان قیمت را محدود کرده و ارزش معاملات سهام را در سطح معقولی حفظ می کند.

در این میان خودروها مدیریت معاملات را بر عهده گرفتند و بیش از یک چهارم ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. اما موج خودرویی پس از انتشار خبر واگذاری سهام آغاز شد و اکنون کارشناسان نسبت به احتمال تشکیل حباب قیمتی و تکرار زیان سهامداران در این شرکت ها هشدار می دهند.

گشت و گذار در گوشه بازار سهام

آنچه امروز توجه مخاطبان بورس را به خود جلب کرده، حجم گسترده معاملات سهام خودرو است; اینکه این گروه چند روزی با اختلاف زیادی در راس گروه های برتر بورس قرار دارد. دیروز یک چهارم ارزش کل معاملات در اختیار سهام گروه تولید خودرو و قطعات بود و بر اساس آمار، صنعت خودرو از ابتدای سال تاکنون 16.7 درصد سود کسب کرده است.

  انتقام دختر جوان با دزدان اجیر شده

در این مدت 23 روزه دو لیدر اصلی گروه یعنی هودرو و هوساپا به ترتیب 4 و 20 درصد افزایش قیمت داشتند اما شاهد رشد عجیب و نجومی قیمت سهام شرکت های زیرمجموعه این دو شرکت بودیم. ; که در آن «هگ استار» و «ورنا» از ابتدای سال تا پایان معاملات دیروز به ترتیب 66 درصد و 97 درصد سود از سهامداران خود کسب کرده اند. جذابیتی که به موضوع نقل و انتقال سهام برمی گردد.

ایران خودرو در حال حاضر 41.8 درصد از سهام شرکت توسعه سرمایه گذاری ایران خودرو و خوگستر 10.6 درصد از سهام خودرو را در اختیار دارند. در رابطه با سایپا، همزمان با مالکیت 38.3 درصدی سهام ورنا، سرمایه گذاری رنا نیز 15.6 درصد از سهام شرکت سایپا را در اختیار دارد.

سهام تودلی سهام شرکت اصلی است که متعلق به شرکت فرعی است و شرکت فرعی طبق قانون موظف است سهام را به خودروسازان واگذار کند که طبیعتاً سود مناسبی از این محل شناسایی خواهد شد. این موضوع به بازی سهامداران در این گروه ها دامن زده و بار دیگر نگرانی ها از حباب قیمت سهام خودرو را به وجود آورده است.

اصطلاح “حباب” در ادبیات مالی معمولاً به وضعیتی اشاره دارد که در آن قیمت یک دارایی به طور قابل توجهی بالاتر از ارزش پایه آن دارایی است. با وجود نگرانی کارشناسان و تحلیلگران، معامله گران به حرکت خود در این گروه به ویژه سهام مذکور ادامه می دهند.

اما در حال حاضر نیاز به محاسبه ارزش ذاتی این شرکت ها، حتی پس از رشد اخیر، بیش از هر زمان دیگری احساس می شود تا زیان زیادی برای سرمایه گذاران وارد نشود. لازم به ذکر است نسبت قیمت به سود این دو سهم از ابتدای سال 1401 تاکنون بیش از 10 واحد افزایش یافته است.

  انکر تکست چیست و چقدر در سئو اهمیت دارد؟

در عین حال، بر اساس بررسی های دنیای اقتصاد، با وجود فروش خالص 503 میلیارد تنی املاک در کل بورس تهران (از ابتدای سال تا پایان معاملات روز چهارشنبه)، اما خودروسازان شاهد 311 میلیارد تن فروش بوده اند. ورود سرمایه های خرد به شرکت های تابعه آنها ورنا و هوگستر به ترتیب میزبان 118 و 52 میلیارد تن سرمایه واقعی هستند که توجه بیشتر به هشدارهای کارشناسان را می طلبد.

گرمایی که آخرین بار کارگزاران بورس با وجود حباب قیمت سهام بسیاری از شرکت ها، سرمایه خود را به معاملات بازگرداندند، همچنان در دل بسیاری از سهامداران باقی مانده و منطقی است که دو بار گاز نگیرید.

اولین نسخه اصلی قرن رخ داد

بورس اوراق بهادار تهران چهارشنبه 7 اردیبهشت میزبان اولین عرضه قرن بود. 300 میلیون سهم معادل 15 درصد از سهام شرکت انتقال داده آسیاتک در نماد آسیاتک 6666 تومان کشف و معامله شد. در این عرضه اولیه بیش از یک میلیون و 580 هزار و 132 کد معاملاتی شرکت کردند و به هر کد بازرگانی حدود 196 سهم اختصاص یافت و رکورد تعداد شرکت کنندگان در عرضه اولیه فذر شکست.

چهارشنبه در بورس از طریق آمار

در روزی که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با افت 0.1 درصدی از 327 نماد معامله شده مواجه شد، قیمت پایانی 149 سهم (46 درصد) مثبت و 166 سهم (51 درصد) در سطوح منفی معامله شد. در این بازار 43 نماد (13 درصد) برای خرید 140 میلیارد تنی صف تشکیل دادند اما در مقابل شاهد تشکیل صف فروش در 5 نماد بورسی (1.5 درصد) به ارزش 3 میلیارد تن بودیم.

  موجودات زنده در حال تبدیل شدن به "خرچنگ" هستند!

با این حال، در روز آفکس 0.07 درصد 143 نماد در بازار فرابورس ایران معامله شد که از این تعداد 76 سهم (53 درصد) مثبت و 61 سهم (43 درصد) منفی بود. در این بازار 27 نماد (19 درصد) به ارزش 86 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند و در مقابل شاهد تشکیل صف فروش در نماد فرابورس (کمتر از یک درصد) به ارزش 784 میلیون تن بودیم. بازار پایه نیز دیروز میزبان 145 شخصیت بود

از این تعداد 101 سهم (70 درصد) مثبت ماندند و در مقابل شاهد 40 سهم (28 درصد) در محدوده منفی بودیم. در این بازار 76 نماد (52 درصد) به ارزش 197 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند و فروشنده دم در این بازار به 11 نماد (8 درصد) به ارزش 6 میلیارد تن تقسیم شد.

ارزش کل بورس اوراق بهادار تهران

دیدگاهتان را بنویسید