گران ترین استان کشور کدام استان است؟

سه استان ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و فارس بیشترین تورم را در بین استان های کشور در آبان ماه ثبت کردند.

بر اساس اعلام مرکز آمار تورم استانی، استان ایلام با تورم 55.7 درصدی در آبان ماه بیشترین تورم استانی را به خود اختصاص داد. استان های کهگیلویه و بویراحمد و فارس نیز با تورم 53.7 درصدی در رتبه های دوم و سوم تورم بالا قرار دارند.

از 32 استان کشور تورم سالانه 10 استان بالای 50 درصد است. همچنین کمترین تورم مربوط به استان سیستان و بلوچستان است که مردم این استان در 12 ماهه منتهی به آبان ماه 41.9 درصد تورم داشته اند. استان های دوم و سوم با تورم کم به ترتیب استان های کوم با 42.4 درصد و استان سمنان با 42.6 درصد هستند.

دهک دوم گران ترین است

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، دهک های تورمی جامعه، دهک های دوم از بیشترین تورم رنج می برند. این گروه با نرخ تورم کلی 47.2 درصد در صدر جدول قرار دارد. البته تفاوت این دهک با دهک اول تنها 0.2 درصد است، یعنی برای دهک اول تورم 47 درصدی به ثبت رسیده است.

از سوی دیگر کمترین افزایش قیمت برای دهک های هشتم و نهم رخ داده که هر کدام دارای نرخ تورم 44 درصدی هستند. شش دهک اول جامعه تورم بالای 60 درصد را برای عرضه مواد غذایی، آشامیدنی و دخانیات تحمل می کنند.

نکته قابل توجه در این گزارش مرکز آمار ایران، تفاوت فاحش دهک های جامعه در بخش غذا و نوشیدنی است. کمترین تورم در این بخش با 58.7 درصد مربوط به دهک است. همچنین بالاترین دهک ها در آبان ماه امسال برای تامین خوراک خود تورم 8.4 درصدی را تحمل کردند که به این معناست که این خانوارها در آبان ماه 8.4 درصد بیشتر از مهرماه هزینه کرده اند.

  قانون مدنی در دوره پهلوی اول کیست؟!

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید