کیست کبدی چیست و چقدر خطرناک است؟

440116 171 خبر مرکزی

کیست های کبدی معمولاً هیچ علامتی ندارند و زمانی که کیست کبدی بیش از حد بزرگ شود، می تواند در برخی از قسمت های بدن درد ایجاد کند.

کیست یک کپسول یا کیسه پر از مایع سلولی و مواد دیگر است که شبیه یک حباب در داخل بدن است. کیست ها معمولا در زیر پوست ظاهر می شوند. پشت گردن و مچ دست شایع ترین محل کیست هستند، اما کیست می تواند در سایر قسمت های بدن نیز ایجاد شود.

از جمله پستان، تخمدان یا هر بافت عضوی در داخل بدن. کیست های کبدی نیز در کبد ایجاد می شوند. این کیست ها بسیار شایع هستند. از هر 20 نفر حداقل یک نفر کیست کبدی دارد، اما اکثر آنها نمی دانند که کیست کبدی دارند.

علائم کیست کبدی چیست؟

اکثر کیست های کبدی اصلاً هیچ علامتی ایجاد نمی کنند. به همین دلیل، اکثر مردم از وجود خود اطلاعی ندارند، اما در برخی موارد، زمانی که کیست رشد می کند، می تواند علائم زیر را ایجاد کند:

منفجر کردن
درد در سمت راست و بالای شکم
احساس پری و ناراحتی در داخل شکم
درد در شانه راست

زمانی که کیست کبد باعث درد می شود، درد معمولاً ناگهانی و خفیف تا شدید است، اما کیست های کوچک کبدی درد ایجاد نمی کنند و هیچ علامتی ندارند. به همین دلیل تا سال ها ناشناخته می مانند، اما اگر کیست بزرگ شود، درد نیز تشدید می شود و گاهی اوقات کیست آنقدر بزرگ می شود که حتی می توانید آن را در قسمت بیرونی شکم احساس کنید.

خونریزی کیست های کبدی گاهی خود به خود بدون هیچ دارویی قطع می شود که در این صورت درد و علائم پس از دو روز بهبود می یابد.

چه چیزی باعث ایجاد کیست های کبدی می شود؟

در بیشتر موارد، پزشکان در مورد علت کیست های کبدی مطمئن نیستند، اما معمولاً نقص های کودکان و نوزادان را علت کیست های کبدی می دانند.

  سوزاندن طبقه متوسط

در برخی از نقاط جهان، یک پرستو انگلی به نام اکینوکوکوس توسط حیوانات از جمله سگ ها بلعیده می شود که آنها را مبتلا می کند. این انگل در گله های گوسفند نیز وجود دارد و می تواند از طریق هوا پخش شود و باعث ایجاد کیست های کبدی شود.

برخی از کیست های کبدی در اثر شرایط نادری مانند بیماری کبد پلی کیستیک ایجاد می شوند. گاهی اوقات تومورها باعث رشد کیست در کبد می شوند.

گاهی اوقات کیست های کبدی نتیجه تغییر شکل کیسه صفرا هستند که علت آن هنوز ناشناخته است. صفرا ماده ای است که توسط کبد تولید می شود و به هضم و هضم غذا کمک می کند.

برخی از افراد با کیست کبدی متولد می شوند، اما برخی نیز هستند که حتی در سنین بالا نیز کیست کبدی در بدن خود ندارند. هنگامی که کیست کبدی در بدو تولد در بدن وجود دارد، معمولاً تا زمانی که در نوجوانی علائمی را نشان نمی‌دهد، تشخیص داده نشده باقی می‌ماند.

کیست کبد چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشکان معمولاً از سونوگرافی یا تصاویر دیگر برای تشخیص کیست های کبدی استفاده می کنند و در برخی موارد پزشک ممکن است آزمایش خون را برای جستجوی انگل هایی که باعث کیست های کبدی می شوند انجام دهد.

کیست ها معمولا با توموگرافی کامپیوتری تشخیص داده می شوند. فقط بیمارانی که علائم خود را دارند نیاز به درمان دارند. در این حالت ممکن است فرد برای برداشتن قسمت اعظم دیواره کیست نیاز به جراحی داشته باشد.

اگر فقط بخواهند مایع داخل کیست را تخلیه کنند، کار نمی کنند یا ظرف چند روز دوباره پر می شود. این روش به روش لاپاراسکوپی انجام می شود و تنها به دو تا سه برش کوچک نیاز دارد که احتمال بازگشت آن کم است.

  قیمت خودرو در بازار آزاد 15 اردیبهشت 1401

بیماری کبد پلی کیستیک نادر است. از هر 1000 نفر 6 نفر را مبتلا می کند. این بیماری به شکل درشت و کوچک یا ترکیبی از آنها شبیه انگور است. 90 درصد افرادی که بیمار می شوند بیشتر در معرض ابتلا به کیست های کبدی هستند.

برخلاف کیست های معمولی کبد، تومورهای کبدی کیستیک چندان شایع نیستند. این تومورها دارای قسمت های جامد و مایع هستند و بیشتر آنها بی ضرر هستند، اما می توانند به سرطان نیز تبدیل شوند. در موارد بسیار نادر، افراد ممکن است دچار التهاب لوزالمعده یا پانکراس شوند و ممکن است کیست کاذب در کبدشان ایجاد شود.

کیست های کاذب به معنای کیست های واقعی نیستند، بلکه زباله ها و مایعات باقی مانده از لوزالمعده در کبد جمع می شوند که در این صورت مایع اضافی با یا بدون جراحی خارج می شود. اگر پزشک چیزی در کبد شما پیدا کند، ممکن است بداند که کیست یا تومور است.

علائم تومورهای کیست کبدی شامل احساس پری و درد در شکم است که مجدداً با سونوگرافی و توموگرافی کامپیوتری قابل تشخیص است و تمام تومورهای کبدی کیستیک با جراحی برداشته می شوند.

حتی اگر کیست های کبدی بسیار بزرگ باشند و درد شدید ایجاد کنند، چشم انداز ما برای درمان همچنان مثبت است. همچنین باید از تمام گزینه های درمانی آگاه باشید. مزایا و معایب هر کدام را بشناسید و تصمیم بگیرید که کدام را انتخاب کنید. کیست های کبدی معمولاً علت نارسایی یا سرطان کبد نیستند.

درمان کیست کبد چیست؟

اگر کیست کبد شما علائمی ایجاد نکند، ممکن است پزشک به هیچ وجه آن را درمان نکند، اما اگر علائمی داشته باشید، ممکن است آب را از کیست کبد خارج کند. در برخی موارد، پزشک ممکن است جراحی را برای برداشتن بخشی از کیست برای جلوگیری از تجمع مجدد مایع در داخل کیست پیشنهاد کند.

  آمار فوت تاج امروز ۱۳۰۰/۱۲/۳

همانطور که گفتیم این یک عمل لاپاراسکوپی است و نیاز به برش های کوچک دارد و پس از آن معمولا فرد یک یا دو شب در بیمارستان بستری می شود.

در بیشتر موارد پس از دو هفته به حالت عادی باز می گردد. کیست های کبدی پس از جراحی هرگز بر نمی گردند. اگر تومور کبدی دارید همانطور که گفتیم تنها راه جراحی است تا پزشک بتواند کل تومور را از بدن خارج کند.

درمان رژیم غذایی کیست کبد

رژیم غذایی خاصی برای افراد مبتلا به کیست کبدی وجود ندارد، اما چه مبتلا به کیست کبدی باشید چه نداشته باشید، بهتر است رژیم غذایی کم چرب داشته باشید. به یاد داشته باشید که از خوردن غذاهایی مانند الکل و شکر پرهیز کنید و میوه ها، سبزیجات، حبوبات و پروتئین بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید که برای کبد مفید است.

آیا کیست های کبدی خطرناک هستند؟

در موارد نادر، کیست های غیر سرطانی کبد می توانند به کیست های سرطانی تبدیل شوند. زمانی که این کیست ها سرطانی می شوند، بیشتر علائم آنها شبیه کیست های معمولی است و باعث درد بسیار شدید در قسمت بالای شکم می شود.

گاهی اوقات کیست های کبدی به دلیل بیماری کبد پلی کیستیک ایجاد می شوند و در برخی موارد بسیار شدید ممکن است فرد نیاز به پیوند کبد داشته باشد که بسیار نادر است.

منبع: ایسکانیوز

دیدگاهتان را بنویسید