کوچکترین کشورهای جهان انجمن 24

مالتا کشور جزیره ای کوچک در جنوب اروپا است که از مجمع الجزایری در مرکز دریای مدیترانه تشکیل شده است. این کشور در ۸۰ کیلومتری جنوب ایتالیا، ۲۸۴ کیلومتری شرق تونس و ۳۳۳ کیلومتری شمال لیبی قرار دارد. مالتا با جمعیتی در حدود 443300 نفر در مساحتی به وسعت 316 کیلومتر مربع، دهمین کشور کوچک جهان از نظر مساحت و چهارمین کشور مستقل پرجمعیت است. پایتخت آن والتا است که کوچکترین پایتخت ملی اتحادیه اروپا با مساحت 0.61 کیلومتر مربع است. زبان رسمی و ملی آن مالتی است که از عربی سیسیلی گرفته شده و در زمان امارت سیسیل توسعه یافته است، در حالی که انگلیسی دومین زبان رسمی است.

کوچکترین کشورهای جهان

مالدیو یک کشور مجمع الجزایر کوچک در شبه قاره هند در آسیا است که در اقیانوس هند واقع شده است. این کشور در جنوب غربی سریلانکا و هند و در حدود ۷۵۰ کیلومتری سرزمین اصلی آسیا واقع شده است. مساحت کل جزایر 300 کیلومتر مربع (120 مایل مربع) است، در مقایسه با مساحت تقریباً 9000 کیلومتر مربع (35000 مایل مربع) که شامل دریا می شود. علاوه بر این، مالدیو با 316 کیلومتر مربع وسعت به عنوان یکی از 10 کشور بزرگ جهان در سال 2022 شناخته شده و کوچکترین کشور آسیا است. همچنین به عنوان یکی از کوچکترین کشورهای مسلمان از نظر مساحت و با جمعیتی حدود 557751 نفر دومین کشور کم جمعیت آسیا است. ماله پایتخت و پرجمعیت ترین شهر مالدیو است که به طور سنتی به عنوان جزیره سلطنتی شناخته می شود.

کوچکترین کشورهای جهان

سنت کیتس و نویس کشوری است که در شرق دریای کارائیب واقع شده و از دو جزیره سنت کیتس و نویس تشکیل شده است. در سال 2019، حدود 1.2 میلیون گردشگر از سنت کیتس و نویس بازدید کردند. سنت کیتس 261 کیلومتر مربع مساحت دارد. بنابراین صنعت گردشگری یکی از محرک های اصلی اقتصاد کشور است. این کشور یک قلمرو مشترک المنافع است که توسط ملکه و الیزابت دوم رهبری می شود. سنت کیتس و نویس تنها اتحادیه مستقل در کارائیب است. تا جولای 2021، جمعیت سنت کیتس و نویس تقریباً 53199 نفر تخمین زده می شود. این رقم برای چندین سال نسبتاً ثابت مانده است. در پایان قرن نوزدهم جمعیت آن 42600 نفر بود که به تدریج در اواسط قرن بیستم به 50000 نفر افزایش یافت. حدود سه چهارم جمعیت در سنت کیتس زندگی می کنند که از این تعداد 15500 نفر در باستر، پایتخت سنت کیتس و نویس زندگی می کنند.

  قیمت مسکن در کدام مناطق تهران ارزان شده است؟

کوچکترین کشورهای جهان

هفتمین کشور کوچک جهان جمهوری جزایر مارشال است که در منطقه میکرونزی اقیانوس آرام با مساحت 181 کیلومتر مربع واقع شده است. یک کشور جزیره ای مستقل که کمی در غرب خط تاریخ بین المللی قرار دارد. جمعیت 59190 نفری این کشور در پنج جزیره و 29 جزیره مرجانی شامل 1156 جزیره و جزایر منزوی پراکنده شده است. پایتخت و بزرگترین شهر ماجورو است. این جزایر همچنین با جزیره ویک در شمال، کیریباتی در جنوب شرقی، نائورو در جنوب، و ایالات فدرال میکرونزی در غرب مرزهای دریایی مشترک دارند. حدود 52.3 درصد از ساکنان جزیره مارشال در ماجورو زندگی می کنند. در سال 2016، 73.3 درصد از جمعیت به عنوان “شهری” تعریف شده است. سازمان ملل همچنین تراکم جمعیت 760 نفر در هر کیلومتر مربع را نشان می دهد.

کوچکترین کشورهای جهان

لیختن اشتاین یک کشور کوچک آلمانی زبان است که در کوه های آلپ بین اتریش و سوئیس واقع شده است. این یک سلطنت مشروطه است که توسط شاهزاده لیختن اشتاین رهبری می شود. 38128 نفر در این کشور زندگی می کنند. لیختن اشتاین در مجموع حدود 160 کیلومتر مربع مساحت دارد. این کشور از نظر مساحت در بین 10 کشور برتر جهان در رتبه ششم قرار دارد. لیختن اشتاین با جمعیت کمتری نسبت به شهر واتیکان، سن مارینو و موناکو، چهارمین کشور کوچک اروپا از نظر جمعیت است. لیختن اشتاین که عمدتاً آلمانی زبان است، کم بازدیدترین کشور اروپاست.

کوچکترین کشورهای جهان

سن مارینو با مساحت 61 کیلومتر مربع پنجمین کشور کوچک جهان در سال 2022 است. این کشور کوچک در جنوب اروپا واقع شده و توسط ایتالیا احاطه شده است. سن مارینو در شمال شرقی جزیره آپنین قرار دارد و با 33931 نفر ششمین کشور کم جمعیت جهان است. این کشور از سنت مارین نشأت می‌گیرد، سنگی از جزیره رومی آن زمان راب در کرواسی کنونی. نام این کشور از سنگ‌تراشی به نام مارینوس گرفته شده است که در جزیره رب در آن سوی دریای آدریاتیک در کرواسی امروزی به عنوان سنگ‌تراش کار می‌کرد. اقتصاد این کشور عمدتاً مبتنی بر امور مالی، صنعت، خدمات و گردشگری است. این کشور همچنین یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه است، رقمی که با بیشتر مناطق توسعه یافته اروپایی قابل مقایسه است.

  خواص شگفت انگیز لب برای بدن

کوچکترین کشورهای جهان

چهارمین کشور کوچک جهان یک کشور جزیره ای دور افتاده در جنوب اقیانوس آرام است که به نام تووالو شناخته می شود. جزایر آن بین هاوایی و استرالیا قرار دارد. تووالو از سه جزیره صخره ای و شش جزیره مرجانی تشکیل شده است. بین 5 تا 10 درجه عرض جنوبی و 176 درجه و 180 درجه طول جغرافیایی قرار دارند. آنها در غرب خط تاریخ بین المللی قرار دارند. جمعیت کل تووالو 11792 نفر و مساحت کل جزایر تووالو 26 کیلومتر مربع است. تووالو با 57 میلیون دلار کمترین تولید ناخالص داخلی اسمی را دارد. پیش از این، صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده بود که تولید ناخالص داخلی تووالو در سال 2021 2.5 درصد و تا سال 2022 3.5 درصد رشد خواهد کرد. انتظار می رود تورم تا سال 2021 به 2.2 درصد و تا سال 2022 به 2.4 درصد افزایش یابد.

کوچکترین کشورهای جهان

نائورو یک کشور جزیره ای کوچک در اقیانوسیه در مرکز اقیانوس آرام است. نزدیکترین همسایه آن جزیره بانابا در کیریباتی است که در 300 کیلومتری شرق قرار دارد. نائورو با 21 کیلومتر مربع مساحت و 10824 نفر جمعیت، سومین کشور کوچک جهان در سال 2022 پس از واتیکان و موناکو است که آن را به کوچکترین جمهوری و همچنین کوچکترین کشور جزیره ای تبدیل می کند. نائورو شهرت مشکوکی به عنوان چاق ترین کشور جهان دارد و 61 درصد از جمعیت آن از چاقی رنج می برند. هشتاد و هشت درصد از جمعیت کوچک نائورو را قومیت نائورویی، 26 درصد دیگر جزایر اقیانوس آرام، 8 درصد اروپایی و 8 درصد چینی هان تشکیل می دهند.

  خواص و کاربرد روغن کنجد; دانستن این امر حیاتی است!

کوچکترین کشورهای جهان

موناکو یک دولت-شهر مستقل کوچک در ریویرای فرانسه، در چند کیلومتری غرب منطقه ایتالیایی لیگوریا، در اروپای غربی، از یک طرف و دریای مدیترانه است. این کشور از شمال، شرق و غرب با فرانسه همسایه است. مساحت موناکو تنها 2.02 کیلومتر مربع است که آن را به دومین کشور کوچک جهان تبدیل می کند. جمعیت این کشور 39242 نفر است. موناکو به عنوان یکی از گران ترین و ثروتمندترین مکان های جهان شناخته می شود. زبان رسمی آن فرانسوی است. علاوه بر این، بسیاری از ساکنان نیز به زبان های Mongoose، ایتالیایی و انگلیسی صحبت می کنند. شهروندان این کشور صرف نظر از اینکه تبار یا ملیت موناکویی دارند، مونگا نامیده می شوند. موناکو با حدود 90 سال بیشترین امید به زندگی را در جهان دارد.

کوچکترین کشورهای جهان

سریر مقدس (شهر واتیکان)، مقر کلیسای کاتولیک رومی، کوچکترین کشور جهان در سال 2022 است. مساحت کل آن 0.49 کیلومتر مربع است. همچنین این کشور با ۸۰۱ نفر جمعیت کم جمعیت ترین کشور جهان است که بیشتر مردم آن کشیش و راهبه از نقاط مختلف جهان هستند. شهر واتیکان تحت صلاحیت اسقف رم، معروف به پاپ است، که شامل مقر حواری اسقف رم به همراه صلاحیت کلیسای کلیسای کلیسای کاتولیک در سراسر جهان است. واتیکان توسط شهر رم، پایتخت ایتالیا احاطه شده است. با وجود وسعت کوچکش، اما کشوری نسبتاً مرفه است. گردشگری نیز برای این کشور کوچک درآمد زیادی به همراه دارد. پایتخت این کشور واتیکان است و بانک واتیکان حدود 8 میلیارد دلار دارایی دارد.

2022-07-27 16:50:27

دیدگاهتان را بنویسید