کمبود و قیمت بالا؛ آیا عرضه نفت سهمیه ای خواهد بود؟

در هفته های اخیر و با زمزمه اصلاح اساسی نظام یارانه ها، بار دیگر بیم کمبود نفت، گرانی و صف های طولانی به گوش می رسد، هرچند بسیاری از مسئولان این موضوع را تکذیب می کنند، اما برخی فعالان بازار و فروشندگان باز هم از کمبود و افزایش قیمت ها خبر داده اند. دادن.

نایب رئیس اتحادیه کشاورزی و منابع طبیعی گفت: در حال حاضر بیش از 70 تا 80 درصد دانه های روغنی و روغن خام مورد نیاز وارداتی است.

به گفته ملک زاده، با توجه به عدم نظارت، رانت و فساد ناشی از واردات، راهی جز تغییر نظام یارانه ای وجود ندارد. اگرچه تغییر در توزیع ارز و اصلاح نظام یارانه ای بحث بازار را برای مدتی مخدوش می کند، اما کشاورزان را به استقلال می کشاند.

طرح خودخوانی دانه های روغنی به عنوان یکی از هشت طرح خودخوانی محصولات اساسی از نیمه دوم سال 94 توسط وزارت جهاد کشاورزی آغاز شد.

کمبود نفت نداریم

دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: تاکنون کمبود روغن در بازار مشاهده نشده است. به گفته حسنی، تحویل روغن بر اساس قیمت مصوب درج شده روی محصول بوده و قیمت آن در بازار تغییری نکرده است. پیش بینی می شود اصلاح نظام یارانه ای و افزایش قیمت نفت، مصرف نفت را 25 درصد کاهش دهد.

بررسی های در محل نشان می دهد که کمبود روغن در فروشگاه های زنجیره ای وجود ندارد، البته برخی از فروشگاه ها محدودیت هایی برای خرید دارند.

بررسی تولیدکنندگان نفت نشان می دهد که عرضه نفت نسبت به ماه های اخیر اندکی کاهش یافته است.

  چند اصل مفید در وعده افطار

یک تولیدکننده نفت گفت: قبل از تخصیص ارز ترجیحی برای واردات نفت، سالانه یک میلیون و 400 هزار تن نفت برای مصرف و 100 هزار تن برای بازارهای هدف صادر می شد. به هزار تن رسیدند.

افزایش سرانه مصرف روغن از سال 97 به این معنی است که بخشی از کره به صورت قاچاق از کشور و بخشی دیگر از صنایع کنسروسازی، شیرینی و شکلات صادر می شود که نیاز به روغن دارند.

به گفته این تولیدکننده، در پایان سال گذشته با وجود رکورد تولید، همچنان شاهد کمبود در بازار بودیم که دلیل اصلی آن جو روانی بازار است. انتظار می رود اصلاح سیستم یارانه ها به دلیل نیازهای نقدینگی فزاینده کارخانه ها ظرفیت تولید را کاهش دهد، اما امکان صادرات مجدد به عراق و افغانستان مزیتی است که تا حدودی به فضای بازار کمک می کند.

ماجرای کمبود روغن در مغازه‌ها و فروشگاه‌ها به اواسط مهرماه سال گذشته بازمی‌گردد که ناگهان قفسه‌ها خالی شد، مردم در شرایط تاج ساعت‌ها منتظر خرید بودند که این خرید ماه‌ها به طول انجامید.

با وجود تلاش‌های ناظر بازار و کارخانه‌های روغن نباتی، مشکلات سیستم توزیع منجر به ایجاد بازار سیاه نفت و عرضه چند برابر قیمت‌های ذکر شده شد که در ژوئیه امسال آرام شد، هرچند قیمت نفت در حلب افزایش یافت. چندین بار به 91 هزار تن رسید.

به گفته دبیر انجمن روغن نباتی، 19 تیرماه بازار روغن نباتی پس از چند ماه تنش به آرامش رسید و صنعت روغن نباتی همواره آماده پاسخگویی کامل به تمامی نیازهای کشور از بخش های خانگی، صنعتی و صنعتی است. .

  اعضای هیات داوران چهلمین جشنواره فیلم فجر را به شما معرفی می کنیم

بر اساس آمار سالانه کشور بین 1.8 تا 2 میلیون تن نفت تولید می کند که 1.3 تا 1.5 میلیون تن آن وارداتی است. بیرشک، دبیر انجمن روغن نباتی، پیشتر گفته بود که سالانه 350 تا 400 میلیون دلار برای واردات روغن مورد نیاز بخش خصوصی مورد نیاز است.

همچنین چندی پیش رئیس سازمان بازرگانی وزارت جهاد با اصلاح نظام یارانه ای گفت: تغییر در نحوه توزیع ارز ابتدا از روغن خام، ذرت و کنجاله صورت می گیرد، اما یکباره اتفاق نمی افتد عباسی معروفان می گوید با اصلاح نظام یارانه ای قیمت نفت بین 200 تا 250 درصد افزایش می یابد و با ایجاد زیرساخت های لازم نگران آن نیستیم.

دیدگاهتان را بنویسید