کمبود عرضه، تقاضای کاذب و مشکلات قرعه کشی خودرو

بر اساس این خبر سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو با نبض بازار در مورد تعلیق عرضه ماشین وی به بورس گفت: مشکل گرانی خودرو در کشور به دلیل کمبود عرضه است. واقعیت این است که خوش بینی چندانی به تاثیر خودرو در بورس بر کاهش قیمت آن وجود ندارد و نمی تواند اختلاف قیمت فعلی بازار و کارخانه را کاهش دهد.

تنها مشکل صنعت خودرو در شرایط فعلی کمبود عرضه است

وی افزود: مشکل بازار خودرو در حال حاضر کمبود عرضه است که جوابگوی تقاضا نیست. اگر این تعادل وجود داشته باشد، تفاوت قیمت نیز از بین می رود. باید با ایجاد تعادل در تولید و عرضه خودرو، بازار را تنظیم کنیم.

او به درخواست نادرست در قرعه کشی ماشین وی گفت: تنها دلیل تقاضای زیاد برای قرعه کشی خودرو فاصله زیاد قیمت خودرو در کارخانه تا بازار است. اگر اختلاف قیمت مثلاً 5 درصد بود خریداران مجبور نبودند 4 ماه برای تحویل خودرو منتظر بمانند و در همان روز نیاز بازار خود را تامین کنند.

افزایش محدودیت های عرضه، شکاف قیمتی کارخانه را در بازار افزایش داده است

موتمنی با اشاره به اینکه محدودیت عرضه باعث اختلاف قیمت زیادی بین خودروها شده است، تصریح کرد: عرضه کم تنها مشکل خودرو در کشور است. سه سال پیش تفاوت قیمت کارخانه و بازار خودروهای ایرانی تنها 3 تا 7 درصد بود که این اختلاف به 100 درصد رسید.

وی گفت: حدود 22 میلیون خودرو در کشور با جمعیت 80 میلیونی وجود داشت. وی ادامه داد: در سال 96 واردات خودرو آزاد بوده و خودروسازان یک میلیون و 500 هزار دستگاه خودرو تولید کرده اند، اما در سه سال اخیر تنها یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو تولید و فروخته شده است که به این معناست که 40 درصد نیاز بازار تامین نمی شود.

  چرا جورج کلونی پیشنهاد کاری 35 میلیون دلاری را رد کرد؟

کمبود تولید و عرضه خودرو باعث افزایش میانجی گری و میانجی گری در این بازار شده است

موتمنی بیان کرد: به گفته کارشناسان خودرو یک میلیون و 500 هزار خودرو برای تامین نیاز بازار باید تولید و تحویل شود. در سال گذشته تنها 700 هزار خودرو تولید شد، بنابراین این عدم واسطه گری باعث افزایش تقاضا شده است.

اختلاف قیمت کارخانه با بازار پژو پارس به 160 میلیون تن رسید

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو گفت: اختلاف قیمت کارخانه با بازار پژو پارس در سال 96 تنها 5 میلیون تن بوده است اما اکنون به 160 میلیون تن رسیده است، بنابراین کسانی که خودرو ندارند می توانند ثبت نام کنند. می تواند بین 50 تا 60 میلیون تن به فروش برساند.

وی گفت: محدودیت های عرضه، خودرو را که یک کالای مصرفی است به کالای سرمایه ای تبدیل کرده است. نوسانات قیمت دلار باعث تغییر قیمت خودرو می شود زیرا خودرو در حال حاضر یک کالای سرمایه ای است.

موتمنی خاطرنشان کرد: اکنون که تولید خودرو با نیاز واقعی بازار همخوانی ندارد باید به اشخاص حقیقی و حقوقی اجازه واردات داده شود و تنها در این صورت کف بازار وضعیت قیمت را مشخص می کند.

دیدگاهتان را بنویسید