کمال گرایی؛ علائم و راه حل های درمانی آن

جامعه 24 – کمال گرایی به نوعی از تفکر و رفتار غیر واقعی اطلاق می شود که منجر به نتایج مخربی می شود، با این نوع تفکر، فرد می خواهد به اهداف غیرواقعی دست یابد که احساس رضایت، رضایت و آرامش را در او ایجاد کند.

فردی که دچار کمال گرایی است دارای نگرش و تفکر غیرمنطقی است و به همین دلیل در زندگی دارای اهداف غیرواقعی است و از نظر او هر کار و اجرایی باید بی عیب و نقص باشد و موفقیت یعنی عاری از خطا و کامل بودن. این طرز تفکر، کمال گرا را در معرض شکست های مختلفی قرار می دهد و او را دچار اختلالاتی مانند اضطراب، افسردگی، اختلال خوردن، تیک و مو کشیدن و غیره می کند.

به گزارش Community Report 24، محققی به نام برنز کمال گرایی را آرزوی همیشگی فرد برای تلاش برای رسیدن به استانداردهای کامل و دست نیافتنی می داند که در ذهن خود تعیین کرده است.

محقق دیگری به نام هورنای کمال گرایی را یک میل بیمارگونه و بی عیب و نقص و بدون خطا می داند که باعث می شود کمال گرا حتی کوچک ترین اشتباه را گناهی نابخشودنی بداند.

تفاوت کمال گرایی و پیشرفت گرایی

پیشرفت گرایی یک ویژگی مثبت است در حالی که کمال گرایی برای فرد و اطرافیانش اثرات و نتایج منفی دارد. افراد کمال گرا همیشه می خواهند بدون توجه به شرایط افراد و محیط، عملکردی بی عیب و نقص داشته باشند.

همانطور که گفته شد این افراد بدون توجه به امکان دستیابی به اهداف و استانداردهای بالا دائما تحت فشار هستند و در واقع استانداردها و الزاماتی دارند که با واقعیت دنیای واقعی مطابقت ندارد. همین فشار و استانداردهای عجیب باعث می شود برخلاف انتظارشان عملکرد خوب و موفقی نداشته باشند. به دلیل این فشار مداوم، خاک آماده ابتلا به سایر اختلالات روانی است.

  تغییرات «بم»؛ 18 سال پس از زلزله

این در حالی است که فرد پیشرو موفقیت خود را بر اساس تجربیات گذشته خود ارزیابی می کند و رشد و پیشرفت برایش مهم است نه اینکه از دیگران پیشی بگیرد و در واقع خود را با دیگران مقایسه نمی کند. یک کمال گرا اشتباه را شکست می داند، اما یک فرد پیشرو شکست را راهی برای یادگیری بیشتر می داند.

انواع کمال گرایی

به گزارش جامعه 24، کمال گرایی می تواند تنها در یک بعد از زندگی رخ دهد یا اینکه فرد در تمام جنبه های زندگی کمال گرایی داشته باشد.

انواع کمال گرایی را در زیر می خوانید:

کمال گرایی با اعتماد به نفس به معنای انتظارات بالا از خود این نوع کمال گرایی با افرادی همراه است که عملکرد عالی و انگیزه بالایی دارند.

کمال گرایی توسط جامعه تجویز شده است به این معنا که انسان احساس می کند دائماً تحت قضاوت دیگران است و دیگران یا جامعه از او توقعات زیادی دارند، به همین دلیل است که فرد سعی می کند بدون عیب و خطا باشد تا مورد تایید دیگران قرار گیرد و لطفا دیگران

کمال گرایی دیگر گرا این بدان معناست که فرد انتظارات بیش از حدی از دیگران دارد و آنها را قضاوت می کند.


بیشتر بخوانید: ویژگی های شخصیتی افراد برون گرا و درون گرا


ابعاد مختلف کمال گرایی

کمال گرایی دارای ابعاد مختلفی از جمله کمال گرایی اخلاقی، کمال گرایی عملکردی، کمال گرایی شناختی، کمال گرایی عاطفی، کمال گرایی عاشقانه، کمال گرایی رابطه ای و کمال گرایی مرتبط با ظاهر است.

کمال گرایان چه شرایطی را تجربه می کنند؟

نشانه های کمال گرایی

در سطور بالا در مورد ویژگی های افراد کمال گرا صحبت کردیم، در این قسمت بیشتر در مورد نشانه های کمال گرایی صحبت خواهیم کرد.

  آیا ما بهانه واقعی را می دانیم؟

– کمال گراها از نتیجه هیچ چیز احساس رضایت نمی کنند.
– ارزیابی آنها از عملکردشان سختگیرانه است.
– انتظارات این افراد آنقدر زیاد است که اغلب می توانند شکست را پیش بینی کنند.
– انگیزه زیادی برای رسیدن به موفقیت دارند.
– توانایی برنامه ریزی و سازماندهی آنها ضعیف است.
– زمان زیادی را صرف کارهایی می کنند که به زمان کمی نیاز دارد.
– تا زمانی که نتیجه کارشان مطابق استانداردهای سختگیرانه آنها نباشد، کار را تمام نمی کنند.
– یا خیلی مقرراتی هستند و برای انجام هر کاری قوانینی وضع می کنند یا کار را رها می کنند.

دلایل کمال گرایی

به گزارش جامعه، 24 علت کمال گرایی هنوز نامشخص است و تحقیقات علمی دلایل دقیق کمال گرایی را پیدا نکرده است، اما روانشناسان دلایل زیر را برای کمال گرایی برشمردند:

– مشکلات تربیتی مانند والدینی که علاقه آنها به کودک مشروط است و والدینی که این احساس را در فرزند خود ایجاد می کنند که تنها زمانی مورد توجه قرار می گیرند که موفق باشند.
– تعیین استانداردهای بالا برای کودک توسط والدین
– سابقه کمال گرایی در والدین
سعی می کنم همه چیز را کنترل کنم
– تفکر سیاه و سفید
– عزت نفس پایین
– آمادگی ژنتیکی

دلایلی که مقابله با کمال گرایی را ضروری می کند

اگر در راه کسب انگیزه بیشتر از کمال گرایی استفاده شود، این یک ویژگی مثبت است که می تواند باعث رشد و تکامل شخصیت فرد شود، اما کمال گرایی مبتنی بر معیارهای غیرواقعی و سخت گیرانه، یک ویژگی منفی است که زندگی انسان را به هم می زند; بنابراین با توجه به دلایل زیر بهتر است با کمال گرایی خود مقابله کنید.

– تحت استرس و تنش مداوم
– عدم توانایی لذت بردن از زندگی و راه رسیدن به اهداف، کاهش عزت نفس
– کاهش انرژی و توانایی انجام کارها
– عدم اشتیاق به تجربیات جدید
– اختلال در توانایی رشد و تکامل فرد

  از صفر تا صد و چهل جشنواره فجر

کمال گرایان چه شرایطی را تجربه می کنند؟

درمان کمال گرایی

برای درمان کمال گرایی نیز راهکارهایی وجود دارد که بر اساس آن می توانید به بهبود زندگی خود کمک کنید.

روش درمان CBT: از آنجایی که افراد کمال گرا سیاه و سفید یا همه یا هیچ فکر می کنند، این روش می تواند به تغییر مثبت رفتار و افکار کمال گرایان کمک کند. در این روش افراد کمال گرا یاد می گیرند که باورهای متعادل تری داشته باشند.

تمرینات ذهن آگاهی: در این تمرینات فرد یاد می گیرد که چگونه از بدن و افکار خود آگاه و کنترل شود.

درمان پذیرش و تعهد (ACT): این درمان برگرفته از CBT و ذهن آگاهی و روش های دیگری است که به فرد کمک می کند تا قدرت پذیرش خود را افزایش دهد و به ویژه کمال گرایی خود را بپذیرد.

به گزارش جامعه 24، برای درمان کمال گرایی افراطی می توانید علاوه بر استفاده از مشاور و راهکارهای درمانی زیر نظر روان درمانگر خود به خود کمک کنید.

بنابراین، در حالی که پذیرفته اید که یک کمال گرا هستید، باید از تمایلات خود بیشتر آگاه شوید تا کنترل آنها را آسان تر کنید. همچنین لازم است به جنبه های مثبت خود توجه کنید، به خود اجازه دهید اشتباه کنید و از عواقب فرار نکنید، بلکه از شکست برای یادگیری بیشتر استفاده کنید.

در آینده لازم است اهداف معقول و در دسترس تری برای خود تعیین کنید و با توسعه مهارت پذیرش خود، فشار روحی زیادی را از خود دور کنید.

2022-08-14 09:03:03

دیدگاهتان را بنویسید