کشف ژن مرموز؛ خطر تاج دوبرابر!

دانشمندان لهستانی در پاسخ به این سوال که چرا برخی افراد بدون هیچ علامتی به سندرم کرونری مبتلا می شوند، اما برخی با مرگ دست و پنجه نرم می کنند، ژنی را کشف کردند که خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را دو برابر می کند.

دانشمندان لهستانی ژنی را کشف کردند که خطر ابتلا به بیماری شدید عروق کرونر قلب و مرگ ناشی از آن را دو برابر می کند. آنها تخمین می زنند که تقریباً 10 درصد اروپایی ها و یک چهارم جنوب آسیایی ها حامل این ژن هستند.

این کشف نتیجه 18 ماه تحقیق روی 1500 بیمار مبتلا به بیماری عروق کرونر است و می تواند به شناسایی سریعتر افراد در معرض خطر کمک کند.

سخنگوی دانشگاه بیالیستوک در لهستان که سرپرستی این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: از زمان شیوع بیماری عروق کرونر قلب، ما در تلاش هستیم تا بفهمیم چرا برخی از افراد از هیچ علامتی رنج نمی برند، اما برخی در تلاش برای مرگ هستند. به لطف نتایج این مطالعه، به تدریج به پاسخ این سوال نزدیک می شویم.»

محققان دریافته‌اند که پس از تفاوت‌های سنی، چاقی و جنسیت (برای مردان خطرناک‌تر)، تفاوت‌های ژنتیکی چهارمین معیار رایج بیماری‌های عروق کرونر قلب است. این معیار می تواند منجر به علائم شدید یا حتی کشنده بیماری عروق کرونر قلب شود و حتی می تواند خطرناک تر از بیماری عروق کرونر قلب باشد.

چه کسی این ژن را دارد؟

به گزارش بلومبرگ، محققان تخمین می زنند که حدود 14 درصد از مردم لهستان و 8 تا 9 درصد از مردم در سراسر اروپا این ژن را در بدن خود دارند. علاوه بر این، حدود 27 درصد از مردم آسیای جنوبی حامل این ژن هستند. سرپرست این تحقیق گفت: با توجه به تفاوت های زیاد این ژن در بین انسان ها، در حال حاضر نباید نتایج این مطالعه برای همه کشورها خلاصه شود.

  نکاتی در مورد نحوه پوشیدن لباس مناسب برای فصل بهار

در نتیجه این مطالعه، یک معیار مهم برای خطر مرگ عروق کرونر یافت شد. برای شناسایی افرادی که حامل این ژن هستند، باید یک آزمایش ژنتیکی مناسب ایجاد شود. طراحی این آزمایش ها می تواند ماه ها طول بکشد و گام بسیار مهمی در مبارزه با تاج گذاری است.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید