کشف “نئاندرتال ها” در جزیره هرمز

باستان شناسان ایرانی طی مستندی درباره محوطه پارینه سنگی میانی از معدود درختان جزیره هرمز، شواهدی از سکونت انسان های اولیه در جزیره پیدا کردند که قدمت آن به بیش از 40 هزار سال می رسد.

سپه زارعی، رئیس هیئت باستان شناسی مستقر در منطقه درختان فراوان جزیره هرمز گفت: حضور در جزیره نیاز به بازنگری دارد.

وی افزود: با وجود سازه های سنگی قابل توجه و به ویژه وجود تکنیک لوالوا، این مجموعه را می توان به دوره پارینه سنگی میانی نسبت داد.

این باستان شناس گفت: این یافته های جدید موید حضور گروه های شکارچی-گردآورنده در این جزیره در دوره پارینه سنگی است و نشان از اهمیت تنگه هرمز در باستان شناسی پارینه سنگی خلیج فارس و سواحل جنوبی ایران دارد.

جزیره هرمز
زارعی تاکید کرد: حفظ این منطقه و منظر اکولوژیکی آن و انجام تحقیقات بیشتر در این قسمت از ساحل شرقی جزیره هرمز از اهداف علمی حفاظتی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان است.

وی گفت: امیدواریم تحقیقات آتی از جمله تحقیقات فشرده، نمونه برداری سیستماتیک، کاوش درجا و تحقیقات بیشتر، دانش باستان شناسان را از توسعه گروه های پارینه سنگی و ارتباط خلیج با جنوب ایران و شبه جزیره عربستان در دوران پلیستوسن افزایش دهد. “

این باستان شناس افزود: وسعت چندین درخت اولین نشانه سکونت گاه های پارینه سنگی در جزیره هرمز و پس از بام کشم دومین شاهد از این گونه سکونت ها در جزایر خلیج فارس است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان با اشاره به شناسایی منطقه پارینه سنگی توسط کارشناسان اداره کل سواحل شرقی جزیره هرمز گفت: بر اساس مشاهدات باستان شناسان از فناوری و گونه شناسی آنها. لاوالوا» را می توان به دوره پارینه سنگی میانی نسبت داد.

  سهمیه 120 لیتری بنزین را چه کسانی دریافت می کنند؟

جزیره هرمز
سهراب بناوند افزود: دوره ای که مصادف با حضور نئاندرتال ها و احتمالاً روشنفکران باستانی در ایران است، از حدود 200 هزار سال پیش آغاز و حدود 40 هزار سال پیش به پایان رسید.

وی با اشاره به کاوش های قبلی باستان شناسی در جزیره هرمز که از دهه 1310 آغاز شد و طی آن تنها بقایایی و بقایایی از سکونتگاه های دوره اسلامی یافت شد، گفت: در بازدید کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی هرمزگان اولین بار سنگی بر روی پادگان نیروی دریایی به نام “چند درخت” شناسایی شد.

بناوند با اشاره به اهمیت این کشف، برنامه ریزی و اجرای پروژه تحقیقات اولیه در این منطقه را به منظور بررسی پیشینه طبیعی این منطقه و بقایای پارینه سنگی آغاز کرد و گفت: گاهشماری نسبی ارائه شده است.

حدود شش سال پیش اعلام شد که آثاری از انسان های اولیه در کشم، یکی دیگر از جزایر خلیج فارس شناسایی شده است.

فرزین حقدل، معاون سابق فرهنگی، اجتماعی و گردشگری منطقه آزاد کشم گفت: از سال 1366 تا 1386 کاوش‌هایی در منطقه‌ای به نام بام کشم انجام شد که گمان می‌رفت از زمان نئاندرتال‌های اولیه مسکونی بوده است. و نئاندرتال ها.» در قاره آفریقا، آنها به اروپا و از آنجا به سایر نقاط جهان سفر می کنند.

اما یافته های باستان شناسان در سال 1996 نظریه های اولیه را رد کرد و به این نتیجه رسیدند که انسان های اولیه به دو گروه تقسیم می شوند که بخشی از آنها به سرزمین اصلی اروپا و برخی به جزیره کشم امروزی و از آنجا به سایر نقاط آسیا نقل مکان کردند. ابزارهای سنگی برنده مانند تبر، سرنیزه و چاقو در این منطقه یافت شد.

  شرایط «دلال» در حقوق ایران

دیدگاهتان را بنویسید