کشف سویه جدیدی از کرونا در خفاش های آفریقایی

424487 383 خبر مرکزی

محققان دانشگاه ووهان چین هشدار داده اند که سویه جدید و کشنده کووید 19 به نام NeoCov تنها یک جهش از عفونت سلولی انسان است.

محققان چینی سویه جدیدی از ویروس کرونا به نام NeoCov را در خفاش‌های آفریقای جنوبی شناسایی کرده‌اند و می‌گویند برای تعیین خطرات احتمالی این سویه به تحقیقات بیشتری نیاز است. این ویروس از بستگان نزدیک سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS-CoV) است.

محققان در مقاله‌ای در وب‌سایت preprint bioRxiv که هنوز بررسی نشده است، گفتند که این ویروس تنها یکی از جهش‌های خطرناک برای انسان است.

NeoCoV NeoCoV در بین خفاش های آفریقای جنوبی یافت شده است و تاکنون فقط در بین این حیوانات یافت شده است. MERS-CoV و چندین ویروس کرونا از گیرنده DPP 4 به عنوان گیرنده های عملکردی خود استفاده می کنند. با این حال، گیرنده سویه NeoCoV، نزدیک‌ترین خویشاوند MERS-CoV که تاکنون در خفاش‌ها یافت شده، همچنان یک راز باقی مانده است.

در این مطالعه، محققان به طور غیر منتظره دریافتند که NeoCoV و خویشاوند نزدیک آن، PDF-2180-CoV، می توانند به طور موثر برخی از انواع «آنزیم مبدل آنژیوتانسین 2» (ACE 2) را از بین ببرند و نسبت به آنزیم ACE مؤثرتر هستند. 2 NeoCoV برای ورود به یک سلول، اما NeoCoV می تواند به طور موثر سلول های بیانی ACE 2 انسانی را پس از وقوع جهش T 510 F در موتیف اتصال گیرنده (RBM) آلوده کند.

بر اساس این مطالعه، این عفونت توسط آنتی بادی هایی که SARS-CoV-2 یا MERS-CoV را هدف قرار می دهند، خنثی نمی شود. این بدان معناست که نه آنتی‌بادی‌ها و نه مولکول‌های پروتئینی که توسط افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی یا افرادی که به طور کامل واکسینه شده‌اند تولید می‌شوند، نمی‌توانند از نئوکووید جلوگیری کنند.

  عکس/ باشگاه لاکچری پوتین

به گفته کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO)، این سوال که آیا ویروس NeoCov تهدیدی برای انسان است یا خیر، نیاز به بررسی بیشتر دارد.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) می‌گوید که با سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE)، سازمان غذا و کشاورزی (FAO) و برنامه محیط‌زیست سازمان ملل متحد (UNEP) برای نظارت و پاسخگویی به تهدیدات ویروسی نوظهور از نزدیک همکاری می‌کند. انسان ها و حیوانات با هم همکاری می کنند.

از آغاز اپیدمی تاج ووهان، ویروس SARS-CoV-2 که عامل بیماری کووید-19 است، جهش یافته و منجر به گونه‌های مختلف ویروس از جمله omicron شده است.

سویه دلتا به عنوان مسری ترین شکل ویروس SARS-CoV-2 تاج امروز شناخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید