کشف سفال منحصر به فرد از بندر سیراف

باستان شناسان بندر سیراف انواع بی نظیری از ظروف اژدری شکل را کشف کردند که مایعات را از خلیج فارس به سایر نقاط جهان می برد.

سید مهدی آذریان – مدیر میراث فرهنگی ملی بندر سیراف – با اشاره به آغاز فصل جدیدی از کاوش های باستان شناسی در این بندر باستانی و آخرین نتایج، گفت: این فصل از کاوش ها با حمایت صنایع دستی اداره کل انجام می شود. در استان بوشهر با مشارکت دانشگاه تهران و با مجوز پژوهشکده باستان شناسی و پژوهشکده به سرپرستی محمداسماعیل اسماعیل سلودار انجام شد.

وی با اشاره به اینکه این کاوش در کنار مسجد جامع و قلعه ساسانی و با مطالعه دیگر آثار وی انجام شده است، افزود: در دوره ساسانی ساخته شده است.

به همین منظور کاوش هایی در بندر باستانی سیراف به منظور بازخوانی نمای شرقی مسجد جامع سیراف که مربوط به آغاز اسلام و قلعه ساسانی است، با ایجاد ترانشه ای به طول 5.5 متر در شمال شرقی در زیر آن مدفون شد. برج گوشه ای از قلعه ساسانی و نزدیک به مسجد بزرگ سیراف.

سپس به دلیل محدودیت فضا و شناخت بیشتر، ترانشه های راهنما به ابعاد 5/2 × 4 متر تعریض و سپس در قسمت داخلی ضلع شمالی قلعه ساسانی و محلی که در سال های گذشته فعالیت های مرمتی و شناسایی سازه آن انجام می شد. یک سکوی حفاری حفاری شد، یک گمانه 1.5 متر مربعی به منظور شناسایی پایه و دوره های احتمالی قبلی آن حفاری شد. در آخرین مراحل تا رسیدن به خاک بکر ادامه می یابد.

  قبولی دولتی در آزمون واکسیناسیون؟!

مدیر میراث فرهنگی ملی سیراف گفت: فصل جدید کاوش در بندر باستانی سیراف به دلیل پایان یافتن زمان کاوش و شرایط سخت جوی هنگام مستندسازی کار به حالت تعلیق درآمده است و در صورت موافقت دستگاه های مسئول در زمستان امسال ادامه خواهد داشت. به کاوش ادامه دهید و به خاک بکر برسید.

سفال را کشف کنید

یکی از دورافتاده ترین انواع سفال را در خلیج فارس کشف کنید

محمداسماعیل اسماعیل جلودار، رئیس کاوش های بندر باستانی سیراف در تشریح روند کاوش ها گفت: برخی از دیوارهای اصلی به قلعه ساسانی و در امتداد برج شرقی آن متصل است.

به گفته وی، به دست آوردن شواهدی برای تولید سرامیک از جمله شیلنگ های کوره و سرامیک های تغییر شکل سبز آبی از نتایج جالب این فصل است.

این باستان شناس افزود: اگرچه باستان شناسان غربی مانند درک کنت منشأ این سفال ها را به عراق نسبت می دهند، اما فراوانی این سفال ها در سرافیم و کوره در این فصل باقی مانده است و همچنین شواهد قبلی از بندر باستانی بی بی هاتون یا نجیر وجود دارد. که منشا این نوع سفال از سواحل خلیج فارس می باشد.

اسماعیلی جلودار گفت: این نوع سفال یکی از دورافتاده ترین انواع سفال خلیج فارس است که مورد توجه دریانوردان ایرانی به ویژه سرافیم برای صادرات به بنادر دریای عمان، شرق آفریقا، چین و حتی ژاپن بود. در سایر نقاط جهان به دست آمده و در موزه های این کشورها نگهداری می شود.

رئیس کاوش بندر سیراف ادامه داد: از دیگر انواع سفال های بدست آمده در این فصل از کاوش های سیراف می توان به نمونه هایی از سفال های اژدری شکل اشاره کرد که برای انتقال مایعات از خلیج فارس به سایر نقاط جهان به ویژه در بنادر استفاده می شد. هند، سریلانکا و کتیبه آن به زبان ساسانی تایلند و کشتی غرق شده حفاری شده در سورینام و همچنین سایر بنادر باستانی در سراسر جهان است.

  ویدئو/ اظهارات ضد و نقیض «ژاله صامتی» در دوره جدید

وی همچنین با اشاره به کشف سفال های چانگشا به سبک چینی گفت: همه اینها نشان دهنده موقعیت تجاری بزرگ سرافیم ها در تعامل با خاور دور، هند و آفریقا است.

اسماعیلی جلودار گفت: دستیابی به مواد فرهنگی از جمله قطعات شیشه، فلز، سنگ و همچنین موادی مانند خاکستر، زغال سنگ و بویژه استخوان های انسان و حیوان از این کاوش ها و برنامه ریزی تحقیقات میان رشته ای بر روی این آثار، چشم اندازی تازه را در این زمینه نوید می دهد. بیوانالیز ایرانی. در این بندر است.

سفال را کشف کنید

کاوش های سیراف به مدت 15 سال متوقف شد

نصراله ابراهیمی معاون میراث فرهنگی استان بوشهر نیز گفت: کاوش های باستان شناسی سیراف پس از 15 سال وقفه آغاز شد و قرار است با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، میراث فرهنگی و پژوهشی استان بوشهر به صورت منظم انجام شود. ، پژوهشکده باستان شناسی تهران و گروه باستان شناسی دانشگاه تهران.

به گفته وی، شهرسازی سیراف در محدوده این بندر باستانی و بناهای وسیع آن مهمترین مشکل این بندر باستانی و جهانی ایرانی در خلیج فارس است که اگر مسئولان شهری، نابودی کامل آن دور از دسترس نیست. توجه نکنید.

ابراهیمی گفت: این بندر از نظر باستان شناسی تمامی شهرهای باستانی جهان مانند پمپئی ایتالیا است با این تفاوت که متاسفانه کل مساحت آن به هم ریخته و وضعیت آن به گونه ای است که حفاظت و تحقیقات باستان شناسی مورد نیاز و ضروری است. توجه به زیرساخت‌ها: «گردشگری آن به‌ویژه در حوزه‌های فرهنگی، دریایی و طبیعت‌گردی دو برابر می‌شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، برنامه درسی پنج ساله باستان شناسی در بندر باستانی سیراف توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر برای ساماندهی و شفاف سازی زوایای مبهم این باستانی ایرانی در دست اجراست. بندر.

  دلار در حد حساس

دیدگاهتان را بنویسید