کشف تصادفی پنج گنج بزرگ در ایران

421634 503 خبر مرکزی

برخی از مهم ترین مکان ها و گنجینه های تاریخی ایران به طور اتفاقی در پروژه های ساختمانی با لودر کشف شده اند. پروژه های عمرانی و عمرانی همواره یکی از مهمترین عوامل تخریب اماکن باستانی و تاریخی کشور بوده است.

اما در برخی از فعالیت های ساختمانی با کار ظریف با لودر مواجه شده است. در چنین شرایطی، با شناخت سریع میراث فرهنگی و آزار باستان شناسان، آثار ارزشمندی به دست آمد و در موزه های ایران تزیین شد، هرچند تخریب گسترده و پنهان لودرها همیشه بیشتر بوده و موارد خاص آزار و اذیت وجود داشته است. از فعالان باستان شناس

تعداد کارهای ساختمانی که منجر به کشف مکان‌های باستانی شده است زیاد است، اما در اینجا پنج مکان و آثار با ارزشی که در جریان عملیات غیرنظامی کشف شده‌اند را معرفی می‌کنیم.

یک: جوبجی در رامهرمز

یکی از مشهورترین مکان‌های باستانی که با لودر در یک پروژه ساختمانی از زمین بیرون آمد، محوطه جوبجی در نزدیکی رامهرمز خوزستان است. در 10 می 2007، هنگام حفر لوله آب، با کشف تعدادی عتیقه کار متوقف شد.

با وجود تخریب این محوطه باستانی، پس از حضور باستان شناسان، مقبره سلطنتی متعلق به دوره عیلام جدید (قرن ششم پیش از میلاد) در این منطقه کشف شد که نشان از اهمیت فراوان رامهرمز در تاریخ ایلام دارد. در مقبره سلطنتی جوبجی دو تابوت برنزی یکنواخت وجود داشت که دو شاهزاده خانم حدوداً 17 و 35 ساله با 488 اشیاء قیمتی در آن دفن شده بودند.

این اشیا هم اکنون در موزه ملی ایران نگهداری می شود. قابل توجه ترین اثر گنج جوبجی، دستبند طلا با کتیبه ای از دوره نو عیلام است که با عقیق نسبتاً بزرگ تزئین شده است. این دستبند از سه قسمت به هم پیوسته تشکیل شده و ترکیبی از طلا و عقیق است. با وجود این کشف مهم، سایت جوبجی از تخریب پروژه های عمرانی در امان نماند.

  اجازه دهید اسرائیل اقدامات شیطانی خود علیه سوریه را متوقف کند

دو: ارژن در بهبهان

در تابستان سال 1361 ساخت سد شهدای مارون در شمال بهبهان استان خوزستان با یک قبر سنگی متوقف شد. باستان شناسان در ارجان بهبهان تابوت برنزی با آثار منحصر به فرد در داخل و خارج کشف کردند.

در تابوت کیدین هوتران اول، نجیب زاده ایلامی، حلقه ای طلایی از قدرت دست چپ او پیدا شد که امروزه یکی از شاخص ترین آثار موزه های ایران است و در موزه ملی نگهداری می شود.

علاوه بر حلقه قدرت ارژن، اشیای دیگری از جمله چراغ مفرغی، کوزه مفرغی، ده ظروف استوانه ای مفرغی، نود و هشت دکمه طلایی و سینی برنزی با تصاویری از آن منطقه یافت شد.

سینی برنزی که امروزه به عنوان جام ارژن شناخته می شود، نماد کاروان المپیک ایران در توکیو 2020 بود و پس از عملیات ساخت از آن رونمایی شد. با وجود این کشف مهم و اهمیت تاریخی فراوان، منطقه باستانی ارجان از تخریب و تهاجم بیشتر در امان نماند.

سه: قیطریه تهران

آثار تاریخی در قیطریه تهران از دیرباز نمایان بوده است، اما 53 سال پیش برگ جدیدی از تاریخ تهران نمایان شد. حفاری و ساخت حوض آب قیطریه مشرف به باغ صارم الدوله (پارک قیطریه فعلی) به کشف قبرستان و تعداد زیادی عتیقه انجامید.

از ابتدای کاوش های باستان شناسی تاکنون حدود 350 گور در این منطقه شناسایی شده است. تاریخچه این منطقه به 1200 تا 1000 سال قبل از میلاد می رسد. در قبرستان باستانی قیطریه، بیشتر سفال‌ها با دکمه‌های لباس، سنجاق، سربند، زیور آلات، ابزار نظامی و مفرغی یافت می‌شد.

  بدون اینکه متوجه شوند مخاطبان واتس اپ را بلاک کنید!

بیشتر سفال های قیطریه روی چرخ و به خوبی پخته می شود. در مجموع حدود 5000 متر مربع از کاوش های باستانی در تپه قیطریه، بیش از 2000 ظرف سفالی و ابزار مختلف یافت شده است. از مقبره ها و کاوش های قیطریه اثری نیست اما بقایای آنها در موزه ملی ایران نگهداری می شود.

چهار: سزار وست مینستر

در سال 1368 در حوالی روستای وستمین مازندران در حالی که کارگران شرکت گاز مشغول حفاری و یافتن لوله گاز برای یک پروژه گازرسانی بودند، تیغه های لودر با تپه قبری که جسد یک سرباز حزبی با تمام تجهیزات نظامی در آن دفن شده بود، برخورد کرد.

زمانی که باستان شناسان به این مکان سفر می کنند، متوجه می شوند که علیرغم خسارات قابل توجهی که توسط لودرها و سال ها کشاورزی ایجاد شده، این مکان تاریخی ارزشمندی است، از جمله یک گورستان بزرگ مهمانی با بیش از 250 گوردخمه.

حیوان خانگی: دهنو در یاسوج

در اواخر دهه 80 زمانی که یک لودر در حال حفاری برای ساختن ساختمان جدید در محل بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد بود، ناگهان با تکه های اسکلت انسان برخورد کرد و به حراست بیمارستان هشدار داد. . .

لودرها دوباره به گورستانی باستانی برخورد می کنند که بر اساس کاوش های باستان شناسی ممکن است قدمت آن به هزاره سوم قبل از میلاد و اواخر عصر برنز بازگردد.

با وجود اینکه حدود 40 مقبره در این محوطه تخریب شده گزارش شده است، اما باستان شناسان در اولین فصل کار خود حدود 20 قبر را از این محوطه باستانی در شهر یاسوج کشف کرده اند. پس از کاوش، بخشی از این محوطه به عنوان سایت موزه برای بازدید گردشگران و علاقه مندان آماده می شود.

  اعلام ترکیب تیم منتخب قرن آسیا با حضور دو چهره پرافتخار ایران

منبع: پنچا

دیدگاهتان را بنویسید